Akdeniz Diyetinin Kanıtlanmış 6 Faydası

Akdeniz diyetinin kanıtlanmış 6 faydası
Akdeniz diyetinin kanıtlanmış 6 faydası

Akdeniz diyeti, son yıllarda popülaritesi bir hayli artan beslenme alışkanlıklarından biridir. Egzersizi teşvik eden, kanseri önleyen ve kalp sağlığına iyi gelen Akdeniz diyetinin tüm bunların yanında başka  faydaları da vardır. Bu yazımızda Akdeniz diyetinin faydaları hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceksiniz. Ama önce Akdeniz diyeti nedir onu görelim.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti nedir
Akdeniz diyeti nedir

Öncelikle Akdeniz diyeti, Akdeniz beslenme nedir onu açıklayalım; Bol bol sebzenin tüketildiği, yine Akdeniz mutfağının vazgeçilmezlerinden zeytinyağının eksik olmadığı bir beslenme şekli. Akdeniz diyeti sebze ağırlıklı olduğu ve kalorisi de az olduğu için diyet yapanların zayıflamaya çalışırken sağlıklarını da korudukları bir beslenme şeklidir.

Diyet Yapmak Bağışıklık Sistemini Zayıflatır Mı?

Akdeniz Diyetinin, Beslenmesinin Faydaları

Akdeniz diyetinin faydaları
Akdeniz diyetinin faydaları

Bilimsel olarak kanıtlanmış sağlık yararlarının ötesine bakıldığında, Akdeniz diyeti yiyecek ve lezzet çeşitliliğini teşvik ettiği için diğer beslenme türlerinden biraz farklıdır. Elbette her diyet için dikkate alınması gereken dezavantajlar mevcut. Fakat Akdeniz diyeti, vücuda yarar sağlayan uzun vadeli alışkanlık değişikliği ve yaşam tarzı değişikliği sunar. Şimdi, Akdeniz diyetinin faydaları nelerdir açıklayalım.

1.Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Akdeniz diyeti en başta kalp sağlığını korur. Bu yüzden birçok önemli sağlık kuruluşu tarafından en iyi diyetler arasında ilk sıralarda gösterilir. Akdeniz diyeti uygulayan insanlar üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, bu beslenme şeklinin kalp krizi ve felç gibi durumlara karşı da koruma sağladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, kötü kolesterolü düşürür ve damar sağlığını teşvik eder.

2.Beyin Sağlığını Geliştirir

Akdeniz diyetinin faydaları arasında bir diğer konu da beyin sağlığını iyileştirmesidir. Dengeli ve sağlıklı yiyecekleri içeren bu diyet, Alzheimer ve demans gibi rahatsızlıklara karşı koruma oluşturur. Bu nedenle Akdeniz diyeti, ileri yaş grubu başta olmak üzere her yaştan için tavsiye edilir.

3.Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kilo vermek istiyorsanız, Akdeniz diyetini deneyebilirsiniz. Düşük karbonhidrat diyeti olarak da tanınan Akdeniz diyeti, aynı zamanda tokluk hissi sunar ve yağ yakımını hızlandırır. Karbonhidratı daha az miktarlarda tüketirken, sebze ve meyve ağırlıklı beslenirsiniz. Böylece fazla kilolardan kurtulmanız daha kolay hale gelir.

4.Tip-2 Diyabet Hastaları İçin Uygun

Tip-2 diyabete iyi gelmesi de Akdeniz diyetinin faydaları arasında bulunur. Makarna ve pirinç gibi karbonhidratlar, tip-2 diyabet hastaları için zararlı olabilir. Karbonhidratın bu diyet planında ağırlıklı yer almaması, diyabet hastaları için ideal bir beslenme düzeni olduğunu gösterir. Ayrıca Akdeniz diyeti:

  • Kan şekerini kontrol altında tutar.
  • Çok sayıda sağlıklı yağ ve protein içerir.
  • Şeker alımını önler.
  • Diyabeti yönetmeye yardımcı olan egzersizi teşvik eder.

5.Kansere Karşı Korur

Akdeniz diyetinin faydaları söz konusu ise kansere karşı koruma sağlamasından da söz etmemiz gerek. Antioksidan açısından zengin olan gıdaların tüketimini içeren bu diyet, kanserli hücrelerin büyümesini ve oluşumunu engeller. Özellikle prostat, meme, karaciğer ve mide kanserine karşı koruma sağlamasıyla öne çıkar.

6.Artritli Kişilere Fayda Sağlar

Akdeniz diyeti, artrit hastaları için de harika bir tercihtir. Bunun en büyük nedeni ise ağrıyı azaltma kabiliyetine sahip olmasıdır. Akdeniz diyetindeki besinlerin birçoğu anti-enflamatuar özellikler içerir. Bu da vücut ağrılarını hafiflettiğinin en büyük kanıtıdır. Ek olarak, omega-3 yağ asidi barındıran yiyecek türlerinin de Akdeniz diyetinde bulunması, artrit oluşumunu yüksek oranda önleyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here