Bal Kabağı Faydaları Nelerdir? Bal Kabağı Zayıflatır mı?

bal kabağı faydaları nelerdir bal kabağı zayıflatır mı
bal kabağı faydaları nelerdir bal kabağı zayıflatır mı

Kış aylarının en şifalı besinlerinden birisi de bal kabağıdır. Bal kabağı faydaları arasında öne çıkan en önemli özelliği beta karoten içermesidir. Beta karotenler bağışıklık sistemini güçlendirir ve çok güçlü antioksidanlardır. Bal kabağı faydalarını detaylı olarak bulacağınız bu yazımızda bal kabağı kaç kalori ve bal kabağının bebeklere faydalarını öğrendikten sona beslenme düzeninizde bal kabağına daha fazla yer verebileceksiniz.

Bal Kabağı Nedir

Bal kabağı halk arasında sebze olarak bilinse de aslında bir meyvedir. Bal kabağı bol miktarda A vitamini, fosfor  ve demir içerir. Bal kabağında potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri de çok miktarda bulunur. Basık küre şeklinde şekli olan bal kabağının dışı serttir ve içi turuncu renktedir. Bal kabağından pasta, püre, puding, tatlı yapılabilir. Lif zengini besinlerden olan bal kabağı özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için çorbası da yapılarak tüketilebilir. Şifa deposu olan bal kabağı içerdiği vitamin ve minerallerle oldukça da besleyicidir.

Bal Kabağı Faydaları Nelerdir

bal kabağı faydaları
bal kabağı faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Bal kabağının içinde bulunan beta karoten maddesi bal kabağına rengini verirken aynı zamanda güçlü bir antioksidan içerir. Antioksidan içeren bal kabağı bağışıklık sistemini güçlendirir ve kışın soğuk havaların da etkisiyle vücudun halsiz düşmesinin önüne geçer. Beta karoten bileşeni vücutta serbest radikallerle savaşarak hücrelerin korunmasını sağlar ve kanserle mücadele eder. Beta karoten zengini olan bal kabağının tüketilmesi hücre sağlığının da korunmasına yardımcı olur.

Bal Kabağı Çorbası Tarifi

Sindirim Sistemine Yardımcıdır; Bal kabağı besin lifi barındıran besinlerin başında gelir. Besin lifleri bağırsak faaliyetlerin düzenleyerek hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarının azalmasını sağlar.

 Bal kabağının diğer faydaları;

 • Bal kabağı antioksidan özelliği sayesinde kandaki yağ oranını dengeler ve kötü kolesterolün yükselmesinin önüne geçer.
 • Bal kabağı kalp sağlığını korur.
 • Bal kabağında bol miktarda bulunan A vitamini ağız ve akciğer kanserine karşı koruyuculuk sağlar.
 • Bal kabağı göz sağlığını korur çünkü A vitamini göz sağlığının korunmasında da etkendir.
 • Kan basıncını düşürür ve bu sayede tansiyonun yükselmesini engeller.
 • Bal kabağı antibiyotik etki taşıyarak vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
 • Antioksidan zengini bal kabağı, cilt hücrelerini koruyarak yaşlanmanın getirdiği etkileri zayıflatır.

Bal Kabağı Kaç Kalori

bal kabağı kaç kalori
bal kabağı kaç kalori

Bal kabağı, vitamin ve mineraller bakımından zengin olması ve besleyici özelliklerinin fazla olmasının yanı sıra kalorisi düşük bir besindir. Bal kabağının kaç kalori olduğunu merak edenler için; 100 gram bal kabağı 25 kaloridir. Tartma imkanınızın olmadığı durumlarda ortalama 1 dilim bal kabağı yaklaşık 60 kalori civarındadır. Düşük kalorili besinlerin başında gelen bal kabağı zayıflamaya yardımcı olur.

Bal Kabağı Zayıflatır Mı?

bal kabağı zayıflatır mı
bal kabağı zayıflatır mı

Bal kabağı besin lifi içermesi ve düşük kalorili olması nedeniyle kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir. 1 kase bal kabağı çorbası yaklaşık 120 kaloridir. Üstelik bal kabağı çorbası uzun süre tok tutar ve geç acıktırır. Kilo vermek isteyenler beslenme düzenlerinde bal kabağı tüketerek zayıflayabilirler.

Bal Kabağı Çekirdeği Faydaları

bal kabağı çekirdeği faydaları
bal kabağı çekirdeği faydaları

Bal kabağı her zerresi ile sağlık için şifa olan bir besindir. Bal kabağının iç kısmında bulunan bal kabağı çekirdekleri de en az kendisi kadar faydalıdır. Bal kabağı çekirdeğini ara öğünlerde kuru yemiş gibi de tüketebilirsiniz. Kurutulmuş bal kabağı çekirdeği tat olarak fındığa benzerlik gösterir. Faydalı yağlar içeren bal kabağı çekirdeği iyi bir protein kaynağıdır.

Bal kabağı çekirdeği çinko minerali içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bal kabağı çekirdeği sarı ile beyaz arasında bir renktedir. Bal kabağı çekirdeğinin faydalarına bakacak olursak;

 • Erkeklerde görülen iyi huylu prostat büyümesini yavaşlatan bal kabağı çekirdeği cinsel gücü de arttırır.
 • İdrar tutulması gibi böbrek rahatsızlıklarını iyileştirici özelliği vardır.
 • Faydalı yağ asitlerinden olan omega-3 ve omega-6 içerir ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Bal kabağının en önemli faydalarından birisi de mide bulantısına iyi gelmesidir. Aynı zamanda deniz tutmasına etkisi de vardır.
 • Bal kabağı çekirdeğini ara öğünlerde çekirdek gibi tüketebilirken, salata ya da soslarda da lezzet vermesi için kullanabilirsiniz.

Düzenli olarak bal kabağı çekirdeği tüketmek erkeklerin kemik sağlığını korur. Çinko zengini olan bal kabağı çekirdeği kemik sağlığının korunmasını sağlar.

Kabak çekirdeği iyi bir E vitamini kaynağıdır. 1 su bardağı bal kabağı çekirdeği günlük alınması gereken 10 mg E vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here