Bergamot Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

bergamot yağı nedir faydaları nelerdir
bergamot yağı nedir faydaları nelerdir

Yüzyıllardan beri özellikle Asya bölgesinde Çin tıbbında önemli bir yeri olan bergamot hoş kokulu bir bitki olarak tanınmaktadır. Hakkında çok az şey bildiğimiz ve bergamot ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları uzman tavsiyelerini sizler için derledik…

Bergamot nedir, bergamotun faydaları nelerdir, bergamot uçucu yağı nedir, bergamot yağı faydaları, bergamot yağı kullananlar ve yorumları, bergamot yağı nasıl kullanılır, bergamot yağı zararları, bergamot yağı nasıl yapılır, bergamot yağı saça faydaları, bergamot yağı çaya konur mu, bergamot uçucu yağı fiyatı ne kadar gibi bergamot hakkında merak edilen tüm soruların cevapları ve daha fazla konu ile ilgili detaylar yazımızda : )

Konu Başlıkları

Bergamot Nedir

bergamot nedir
bergamot nedir

Bergamot bitkisinin latince adı Citrus Bergamia’dır. içeriğindeki besin değerleri çinko, magnezyum, demir, bakır, selenyum, potasyum, manganez, kalsiyum gibi mineraller ve çok çeşitli miktarda yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bergamot A vitamini, B vitamini, C vitamini ve E vitamini yönünden de oldukça önemli bir kaynaktır.

Bergamot tropikal bir bitki olmasına rağmen Asya ve Avrupa bölgelerinde de yetişebilmektedir. Acı portakal ve limon bitkisinin karışım melezlenmesi ile meydana gelen bergamot hoş kokusu ve aroması ile tanınmaktadır.

Bergamot yağı daha çok esansiyel ürünlerde, parfüm, yiyecek, şekerleme ve kozmetik amaçlı endüstride ağırlıklı olarak tercih edilirken bergamotun yaprakları ise birçok çay çeşidinde aroma vermesi için kullanılmaktadır.

Şimdi gelin dilerseniz bergamotu daha yakından tanıyalım…

Bergamot Faydaları Nelerdir

bergamot faydaları nelerdir
bergamot faydaları nelerdir

Bergamot faydaları gerçekten çok fazladır ve sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Bergamotu ister bergamot suyu, ister bergamot çayı şeklinde tüketin isterseniz de bergamot yağı şeklinde kullanın faydalarını en etkili şekilde fark edeceksiniz…

İşte bergamotun faydaları;

 • Bergamot yüksek oranda flavonlar içerir. Vücutta flavon miktarı ne kadar fazla olursa hücre yenilenmesi bir o kadar fazla olur. Dolayısı ile bergamotun en önemli faydası yaşlanma karşıtı etkiler göstermesi, hücre yenilenmesine yardımcı olmasıdır.
 • Flavonlar bakımından zengin olması nedeniyle bergamotun iltihap giderici ve enfeksiyon önleyici özelliği de oldukça güçlüdür. Tarihte uzun yıllardan beri alternatif tıpta özellikle idrar yolu enfeksiyonu için bergamot kullanılmıştır.
 • Bergamotun bir diğer önemli özelliği yüksek tansiyon üzerinde gösterdiği olumlu etkilerdir. Flavonlar etkili bir şekilde kan basıncını dengeler ve bu nedenle bergamot yüksek tansiyona iyi gelir. Sadece yüksek tansiyon değil bunun yanı sıra damar sertliğini önleyerek damar sağlığına da önemli katkılar yapar.

Bergamot Yağı Nedir

bergamot yağı nedir
bergamot yağı nedir

Bergamot yağı ile ilgili detaylara geçmeden önce bergamot uçucu yağı nedir bunu açıklayalım… Bergamot ağacında, bergamot bitkisinden soğuk presleme yöntemi ile çıkarılan hoş kokulu bir yağdır. Esansiyel yağ olarak bilinen bergamot yağı içeriğindeki doğal özler sayesinde çok faydalı bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle başta aromaterapi olmak üzere, parfüm, kozmetik, yiyecek, şekerleme ve bitkisel çay gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Bergamot yağı acımsı bir tada sahip, kahverengiye dönük koyu yeşil rengi olan hoş kokulu esansiyel bir yağdır.

Bergamot Yağı Faydaları Nelerdir

bergamot yağı faydaları
bergamot yağı faydaları

Bergamot sağlık için çok faydalı olduğu gibi bergamot yağının da pek çok faydası vardır.

İşte bergamot yağının faydaları;

 • Depresyona iyi gelir. Doğal bir uyarıcıdır. Antidepresan görevi gören bergamot yağı, her daim kullanılması gereken önemli bir yağdır. Bir bardak sıcak suyun içine birkaç damla bergamot yağı damlatıp soluduğunuzda gerginliğinizin azaldığını ve rahatladığınızı hemen fark edeceksiniz…
 • Kan şekerinin düşmesini sağlar. İnsülin salınımını arttırır. Kan şekerinin düşmesi oldukça iyi bir durumdur.
 • Enfeksiyonları engelleme konusunda fazlasıyla güçlüdür. Sıtma ve grip gibi hastalıklara karşı etkili bir besindir.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Ağrı giderir.
 • Mide ve hazım sorunlarını en aza indirir.
 • Sindirim sistemi sorunları ile mücadele eder.
 • Kötü kokuları engeller. Doğal bir deodorant işlevi görmektedir.
 • Mikropları yok eder. Bağırsak kurtları ile savaşarak onları da yok eder.
 • Bergamot yağı bağırsak, böbrek ve kolon gibi sistemlerinde görülme olasılığı olan enfeksiyon riskini en aza indirir.
 • İyileşme sürecinin hızlanmasını sağladığı söylenmektedir.
 • Saç sağlığı için saç bakımında kullanılan önemli bir üründür.
 • Masaj yağı olarak kullanıldığında gerginliği alır ve vücudu rahatlatır.
 • Vücuttaki mikrop, bakteri ve virüsler ile etkili bir şekilde mücadele eder.
 • Özellikle egzama ve sedef önleyici tedavisinde tropikal olarak kullanılmaktadır.

Bergamot Yağı Kullananlar

bergamot kullananlar
bergamot kullananlar

Bergamotun faydaları üzerine alternatif tıp ve diğer bilimsel alanlarda yapılmış pek çok literatür taraması ve araştırma vardır. Bu araştırma sonuçları ve bergamot yağı kullananların yorumlarına, gözlemlerine dayanılarak bergamot faydaları ve bergamot yağı faydaları hakkında kesin sonuçlara ulaşılmaktadır.

Tabiî ki hali hazırda tamamlanan çalışmalar olduğu gibi devam eden çok yönlü araştırmalar da mevcuttur. Tarihte uzun yıllardır hem sağlık hem beslenme alanında önemli bir yer edinmiş olan bergamotun günümüzde de hala aynı şeklide etkili bir şekilde kullanılıyor olduğunu görmekteyiz.

Ancak hatırlatmak isteriz ki bergamot bir ilaç değildir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan pek çok faktör vardır ve bergamot sadece bir destek takviyesi olarak düşünülmelidir. Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin düzenli olarak bergamot çayı, ya da bergamot yağı tüketmesi aksine zarar verebilir. Bu nedenle her ne olursa olsun bitkisel her türlü destek öncesinde mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bergamot Yağı Nasıl Kullanılır

bergamot yağı nasıl kullanılır
bergamot yağı nasıl kullanılır

Bergamot yağı nasıl kullanılır sorusu da oldukça merak edilen sorular arasında yer alır… Öncelikle belirtelim bergamot yağının direkt olarak saça ya da cilde uygulanması tavsiye edilmez. İçeriğindeki yağ asitlerinin fazla miktarda olması direkt uygulamada alerjik reaksiyon gibi pek çok sıkıntının yaşanmasına sebep olabilir. bu sebeple bergamot yağının taşıyıcı özelliği olan başka bir yağ ile karıştırılarak kullanılması önerilmektedir. Bergamot yağını kullanırken en ideal taşıyıcı yağın ceviz yağı olduğu söylenmektedir. Bu nedenle masaj yağı olarak kullanılacaksa cilt yüzeyine sürerken ceviz yağı ve bergamot yağını karıştırıp krem şeklinde sürebilirsiniz.

Gerginliği azaltmak ve stresi almak için hoş aromatik kokusu ile bergamot yağının önemli faydalarının olduğundan bahsetmiştik. Bunun için bir bardak sıcak suya 2 – 3 damla bergamot yağı damlatın ve suyun buharını derin nefes alarak yavaş yavaş soluyun. Kısa sürede rahatladığınızı hissedeceksiniz…

Diş ağrısından kurtulmak için bergamot yağını kullanabilirsiniz. Bunun için ılık bir bardak su içine birkaç damla bergamot yağı damlatın ve gargara yapıp ağzınızı çalkalayın.

İstenmeyen ağız kokuları için de 1 – 2 damla bergamot yağı damlatılmış su ile ya da bergamot suyu ile ağzınızı düzenli olarak çalkayabilirsiniz.

Bergamot yağı antiseptik ve mikrop önleyici olarak ev temizliğinde de kullanılabilir. Örneğin yer silme suyuna birkaç damla bergamot yağı damlatarak hem hoş kokusu bütün eve yayılır hem de mikropları kökünden yok eder.

Bergamot Yağı Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir

 • Bergamot yağı aşırı miktarda ve uzun süre kullanımda cilt yüzeyinde incelmelere ve deformasyona yol açabilir. Bu durum güneş ışınlarına karşı cilt yüzeyinde hassasiyet oluşturabilir. Bu nedenle bergamot yağının uygun miktarda, belli bir süre ve özellikle taşıyıcı yağ ile birlikte sadece kış mevsiminde kullanılması gerektiğini unutmayın.
 • Her bitkisel yağ gibi bergamot yağı da alerjik rahatsızlıkları tetikleyebilir.
 • Bergamot yağı gebelik ve emzirme gibi dönemlerde kullanılmamalıdır.
 • Bergamot yağının direkt olarak yutulması kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Aşırı miktarda bergamot yağı kullanımı adet düzensizliği, baş dönmesi gibi sorunlara neden olabilir.

Bergamot Yağı Nasıl Yapılır

Bergamot bitkisinin kabuğunun soğuk pres yöntemi ile sıkılması sonucu esansiyel bir yağ olan bergamot yağı yapılmış olur. Turunçgil familyasına ait olan bergamot bitkisi tarihte çok eski yıllardan beri özellikle Çin tıbbında önemli bir yere sahiptir.

Bergamot Yağı Saça Faydaları Nelerdir

bergamot yağı saça faydaları
bergamot yağı saça faydaları

Hoş aromatik kokusu ile kozmetik sektöründe bir çok üründe kullanılan bergamot yağı saç bakım ürünlerin de tercih edilmektedir. Özellikle mantar ve bakteri oluşumun önlediği için saç derisine bakım yapması için şampuan ve saç bakım ürünlerinde de bergamot yağı bergamot özü kullanılır. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cilt ve saç sağlığı için önemli olan bergamot yağını her duşta şampuanlama yaparken avucunuza bir iki damla damlatarak saçınıza şampuan ile birlikte uygulayabilirsiniz.

Bergamot Yağı Çaya Konur Mu?

Bergamot yağının direkt olarak çaya katılması pek tavisye edilmez. Bunun yerine bergamot yapraklarından hazırlayabileceğiniz bergamot çayını tüketmek daha doğru olacaktır. Bergamot çayını hazırlamak için;

 • Öncelikle güvenilir bir aktardan bergamot çayı, kurutulmuş bergamot yaprağı ya da bergamot tohumu alabilirsiniz.
 • Daha sonra bir su bardağı kaynar suyun içine bir miktar bergamot ilave edin.
 • Demlenmesi için yaklaşık 5 – 7 dakika bekleyin.
 • Aromasının daha sert olmasını istiyorsanız 10 – 15 dakikaya kadar bekletebilirsiniz.
 • Daha sonra bergamot çayını süzüp soğumadan içebilirsiniz.

Bergamot Uçucu Yağı Fiyatı

Bergamot uçucu yağı eczanelerde, aktarlarda ve bitkisel ürünlerin satıldığı marketlerde kolaylıkla bulunabilir. Bergamot uçucu yağı fiyatı ise miktarına, markasına bağlı olarak ortalama 30 TL ile 80 TL arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here