Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

diş ağrısına ne iyi gelir
diş ağrısına ne iyi gelir

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı ister çocuk ister yetişkin hemen hemen herkesin korkulu rüyasıdır. Diş sağlığı ile ilgili yaşanan sorunlar en ufak haliyle bile olsun kişinin hem ruh halini hem yeme içme faaliyetlerini hem de sosyal ilişkilerini fazlasıyla olumsuz etkiler. Diş ağrısı yaşayan kişi bir an önce bu ağrıdan kurtulmak ister.

Diş ağrısından en hızlı ve en çabuk şekilde kurtulmak için doktora gidene kadar süre içinde uygulanabilir bir çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazıları çok pratik ve sağlıklı olduğu gibi bilinçsiz ilaç kullanımı gibi maalesef yanlış yönlendirmeler de vardır. Bu nedenle diş ağrısı için ilk ve öncelikle diş doktorunuza danışmayı ve diş ağrısı için uzman tavsiyelerini uygulamayı unutmayın.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısını en çabuk en hızlı ne keser, çürük diş ağrısına ne iyi gelir evde tedavi, dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısına hangi ilaç iyi gelir, kırık diş ağrısına ne iyi gelir, gece diş ağrısı nasıl geçer, çekilen diş ağrısına ne iyi gelir, iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir, 20lik diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısına iyi gelen dua, sigara diş ağrısına iyi gelir mi, diş ağrısına elma sirkesi iyi gelir mi, diş ağrısına zeytin iyi gelir mi, diş ağrısına çörek otu iyi gelir mi, diş ağrısına sarımsak iyi gelir mi gibi diş ağrısı için merak edilen tüm soruları ve uzman cevaplarını sizler için derledik…

Diş Ağrısını En Çabuk En Hızlı Ne Keser?

diş ağrısını en çabuk en hızlı ne keser
diş ağrısını en çabuk en hızlı ne keser

Diş ağrısı yaşayan bu acıyı çeken her kişinin ilk isteği en çabuk ve en hızlı bir şekilde bu ağrıdan kurtulmaktır. Diş ağrısının sebebi ne olursa olsun ister 20lik diş ağrısı, ister çürük diş ağrısı ilk olarak yapmanız gereken diş doktorunuza danışmaktır. Bunun dışında diş ağrısını en hızlı ve en çabuk kesen yok eden her hangi bir yöntem yoktur. Önerebileceğimiz her yöntem için bu durum geçerlidir. En doğal yöntem dahi olsa kısa süreliğine ve geçici bir şekilde diş ağrınızdan kurtulabilir, o anlık rahatlama sağlayabilirsiniz. Kesin ve en hızlı bir şekilde diş ağrısından kurtulmak istiyorsanız mutlaka uzman bir diş doktorundan yardım almalısınız.

Peki, diş doktoruna gidene kadar geçen süre içinde geçici de olsa diş ağrınızı en kolay ve en doğal bir şekilde nasıl dindirirsiniz? Şimdi gelin bu soruların cevaplarına göz atalım…

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi

çürük diş ağrısına ne iyi gelir evde tedavi
çürük diş ağrısına ne iyi gelir evde tedavi

Belki de diş ağrısı çeşitlerinden en fazla ağrıya sebep olanı çürük diş ağrısıdır. Çürük diş ağrınız var ve diş doktoruna gidene kadar olan süreçte ağrınızı dindirmek istiyorsanız ilk öncelikle yapmanızı tavsiye ettiğimiz yöntem diş fırçalamak… Orta sertlikte bir diş fırçası ile genel diş fırçalamanızı yapmış olsanız dahi sadece çürük diş bölgesine özel bir fırçalama yapmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle yeme içme gibi beslenme faaliyetlerinin ardından çürük diş ağrısı daha da hissedilir bir şekilde artış gösterebilir. Yemek artıkları çürük diş bölgesinde daha fazla ağrıya sebep olabilir. Bu nedenle ağrıyı dindirmek adına diş fırçalamak bölgeyi temizleyerek çürük diş ağrısını önemli oranda azaltacaktır.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir
dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir

Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir sorusu için öncelikle dolgunun yapıldığı zaman aralığı çok önemli olduğunu belirtelim. Dolguyu yaptırdıktan hemen sonrasında gelişen bir diş ağrısı ise herhangi bir uygulama yapmadan acilen diş doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Eğer diş dolgusu yaptıralı çok olduysa ve aniden dolgu yapılan diş bölgesinde gelişen bir ağrı varsa zaman içinde dolgunuzun yıprandığı ve yenilenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız hemen diş doktorunuzdan randevu talep edin ve randevunuza kadar olan süreçte dolgulu diş ağrınızı dindirmeye çalışın.

Dolgulu diş ağrısını dindirmek için en pratik doğal yollardan biri tuzlu su uygulamasıdır. 1 bardak ılık su içine 1 çay kaşığı tuz ilave edip tuz eriyinceye kadar güzelce karıştırın. Tuzlu suyu dolgulu diş bölgesinde baskı uygulayarak gargara yapın, ağzınızda birkaç saniye bekletin. Bu işlemi ağrı duyduğunuz anda tekrar edin. Kısa süre içinde dolgulu diş ağrısının hafiflediğini göreceksiniz.

Diş Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

diş ağrısına hangi ilaç iyi gelir
diş ağrısına hangi ilaç iyi gelir

Özellikle diş ağrısı için internette araştırma yapanların karşına birbirinden farklı içerik ve özellikte ilaç isimleri çıkmaktadır. Sadece diş ağırı için değil diğer tüm rahatsızlıklar için de geçerli olan kuralı tekrar hatırlatalım ve unutmayalım; uzman bir doktora danışmadan alınan her ilaç ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Kişinin diş muayenesi yapılmadan, geçmiş sağlık öyküsü dinlenmeden ve yan hastalıkları tespit edilmeden bilinçsiz bir şekilde ilaç alınmamalıdır.

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

kırık diş ağrısına ne iyi gelir
kırık diş ağrısına ne iyi gelir

Bir darbe, düşme ya da çarpma sonucu diş kırılması meydana gelebilir. Diş kırılmasından kaynaklanan ağrıyı dindirmek için acil uygulanabilir bazı yöntemlerden bahsetmeden önce diş doktorunuza bu konu hakkında bilgilendirme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Diş kırılması önemlidir ve bekletmeye gelmez derece acil müdahale gerekli olabilir. Alınan darbe sonucunda kişinin çene kemiğinde, diş kökünde ya da genel diş yapısında gözle görülmeyen sorunlar oluşmuş olabilir. Diş filmi çekilmesi gerekli ve acil olabilir. Bu nedenle diş kırığı yaşandığı anın hemen sonrasında mutlaka bir diş doktoruna muayene olunmalıdır. Kırık diş ağrısı ile ilgili tüm şikayetlerinizin geçmesi için size gereken ilaç desteğini doktorunuz verecektir.

Diş doktorunuza gidene kadar en pratik ve doğal şekilde diş kırığı ağrısından kurtulmak için karbonatlı su gargarası yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için 1 su bardağı ılık su içine 1 tatlı kaşığı karbonat ilave edip güzelce karıştırın. Hazırladığınız karbonatlı su ile birkaç saniye gargara yapın. Karbonat sayesinde kırık diş yüzeyinde hem ağrıyı hem de olası tahribatı en aza indirmiş olacaksınız. 

Gece Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Herkesin kabul gördüğü bir gerçek olarak ‘Diş ağrısı gece başlar’ ya da ‘Yatınca diş ağırır’ gibi yargılar vardır… Her ne kadar doğru da olsa gece olması ile diş ağrısının zamansal olarak bir ilgisi yoktur. Diş ağrısının gece başlamasının ya da yatıca diş ağrısının başlamasının bilimsel açıklaması gece salgılanan hormonlar nedeniyle genişleyen damarlardır. Damarlarda görülen bu değişim diş bölgesindeki dolaşımı etkileyerek diş sinirleri üzerinde basınca neden olur. Bu basınç ile birlikte diş ağrısı görülür.

Peki diş ağrısı en hızlı ve en çabuk nasıl geçer, en doğal ve sağlıklı yöntem nedir, gelin hep birlikte bakalım…

Gece diş ağrısından kurtulmak için en hızlı yöntem buz uygulamasıdır. Buz diş yüzeyindeki sinirleri şok etkisi ile uyuşturur ve ağrıyı kolay bir şekilde hafifletir. Diş yüzeyine buz uygulamasına ağrıyı hissettikçe devam edilebilir.

Çekilen Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

çekilen diş ağrısına ne iyi gelir
çekilen diş ağrısına ne iyi gelir

Çekilen diş ağrısı için diş doktorunuz bilgilendirdikten sonra uygulayabileceğiniz başlıca yöntem limonlu tuz yöntemidir. Bunun için bir parça tuzun içine birkaç damla limon sıkın ve macun haline getirin. Çekilen diş yüzeyine sürüp birkaç dakika bekletin. Ardından ılık su ile ağzınızı çalkalayın. İhtiyaç halinde uygulamayı tekrarlayın.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir
iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir

İltihaplı diş ağrısı için iltihap giderici özelliği olan tuz önerilmektedir. Özellikle kaya tuzu ya da himalaya tuzu gibi kaliteli tuz kullanırsanız çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı tuzun içine birkaç damla su damlatıp macun haline getirin. Macun kıvamındaki tuzu iltihaplı diş yüzeyine sürün ve birkaç dakika bekletin. Ardından diş fırçası ile iltihaplı diş yüzeyini nazik hareketler ile ovalayıp ağzınızı çalkalayın. İhtiyaç halinde uygulamayı tekrar edin.

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20lik diş ağrısı mutlaka diş doktoru tarafından değerlendirilmesi gereken önemli bir diş sorunudur. 20lik diş için gerekli olan tedavi yöntemi ki bazı durumlarda cerrahi operasyon bile gerekli olabilir, bu tamamen doktorunuz tarafından yapılan muayene sonucunda ortaya çıkacaktır. 20lik diş ağrınız varsa mutlaka hemen doktorunuza danışın ve ondan bilgi alın. Doktora gidene kadar olan süreçte 20lik diş ağrınızdan kurtulmak için önerilen en doğal ve pratik yöntem sıcak kompres uygulamasıdır. Bunun için isterseniz sıcağa yakın ılık su ile gargara yapabilir ya da sıcak havlu ya da bir bez ile o bölgedeki ağrıyı dindirebilirsiniz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Dua

Diş ağrısı yaşayan kişilerin en başta psikolojik olarak da bu süreçte çok yıprandıklarını belirtmiştik. Ruhsal açıdan kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak diş ağrısına iyi gelen dua olarak bilinen ve önemli katkılar sağladığına inanılan bir duayı paylaşacağız şimdi sizler ile…

Diş ağrısından kurtulmak için her gün yedi kere ”Min şerri ma ecidü min vecei haza” duası okunur. Duanın anlamı ise “Yaradanın adı ile şu an duyduğum acıların bütün şerrinden Allah’ın kudretine sığınırım.’’

Sigara Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

sigara diş ağrısına iyi gelir mi
sigara diş ağrısına iyi gelir mi

Sigara diş ağrısına iyi gelir bilgisi kesinlikle yanlış bir bilgidir. Sigara diş ağrısına bırakın iyi gelmeyi diş ve damak yapısında ciddi sorunlara yol açar. Diş minesi sağlığını bozar. Görüldüğü üzere sigara diş ağrısını hafifletmek yerine aksine diş ile ilgili sorunları çoğaltır.

Kolonya Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Diş ağrısına geçirdiği iddia edilen bir diğer yanlış bilgilerden biri de kolonyadır. Diş ağrısından kurtulmak için ya da farklı hiçbir sebepten dolayı kolonya içilmemeli, dişe sürülmemeli ve ağız bölgesi ile kesinlikle temastan kaçınılmalıdır.

Rakı Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Rakı gibi alkol içerikli ürünlerin diş yüzeyine sürülmesi ve o bölgede bekletilmesi uzman diş hekimleri tarafından tavsiye edilmemektedir. Diş ağrısından kurtulmak için daha doğal yöntemler denemenizi tercih ederiz.

Viski Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Tıpkı rakı gibi viski de diş ağrısını geçirdiği iddia edilen yanlış bilgilerdendir. Rakı, kolonya, viski gibi alkol içeren ürünler diş ve damakta bırakın iyileşme sağlamayı, alkol yanığı gibi bambaşka ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle uzmanlar bu konuda sık sık uyarılarda bulunmaktadır. Bu nedenle ne sebep ile olursa olsun alkol içerikli ürünleri diş ağrısı için kullanmamanızı tavsiye ediyoruz…

Diş Ağrısına Elma Sirkesi İyi Gelir Mi?

elma sirkesi diş ağrısına iyi gelir mi
elma sirkesi diş ağrısına iyi gelir mi

Elma sirkesi adeta bir dezenfektan görevi görerek diş ve ağız içi bakımında çok etkili sonuçlar verdiği bilinmektedir. 1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave ederek ağız içi bakterilerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sirke antiseptik özelliği sayesinde özellikle iltihaplı diş ağrısı için çok etkilidir. Elma sirkeli su ile gargara yapmak ya da bir parça pamuk üzerine damlatılan elma sirkesi ile kompres uygulaması diş ağrınızı önemli derecede hafifletecektir.

Diş Ağrısına Zeytin İyi Gelir Mi?

zeytin diş ağrısına iyi gelir mi
zeytin diş ağrısına iyi gelir mi

Diş ağrısını zeytin sürerek geçirdiğini iddia eden kişiler vardır. Bu durum zeytin içeriğindeki omega-3 yağ ile açıklanabilir. Omega-3 yağ asitleri ile diş ağrısına iyi geldiği bilinen özellikle yeşil zeytin çürük diş ağrısı için etkili bir ağrı kesici olabilir. Zeytin normalde de yenilebilen bir besin olduğu için denemekte hiç bir zarar yoktur : )

Diş Ağrısına Çörek Otu İyi Gelir Mi?

diş ağrısına çörek otu iyi gelir mi
diş ağrısına çörek otu iyi gelir mi

Özellikle çörek otu yağı diş ağrısında önemli etkiler ortaya koymuştur. İsterseniz 1 bardak su ile çörek otunu kaynatıp suyu ile gargara yapın, isterseniz çörek otu yağından bir kaç damla damlattığınız pamuk ile diş yüzeyine kompres uygulayın. Her durumda diş ağrısını önemli oranda azaldığını hemen göreceksiniz. İhtiyaç halinde uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

Karanfil Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

karanfil diş ağrısına iyi gelir mi
karanfil diş ağrısına iyi gelir mi

Karanfil diş ağrısı denilince herkesin aklına gelen bir baharat olarak günümüze kadar gelmiştir. Bilinen pek çok faydasının olmasının yanı sıra etkili bir diş ağrı kesici özelliği de vardır. Bunu da içerdiği anestezik ve antiseptik özler sayesinde yapar. Öyle ki tarihte doğal ilaç yapımında kullanılan karanfil günümüzde dolgu malzemelerinde ve hatta diş macunlarında dahi kullanılmaktadır. Bir parça karanfil tanesini ağrılı diş yüzeyinde beklettiğinizde kısa süre içinde ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Diş Ağrısına Sarımsak İyi Gelir Mi?

sarımsak diş ağrısına iyi gelir mi
sarımsak diş ağrısına iyi gelir mi

Sarımsak zaten doğal antibiyotik etkiler gösteren bir besin olarak bilinmektedir. Virüs, mikrop gibi olumsuzluklar ile etkili bir şekilde savaşan özlere sahiptir. Özellikle enfeksiyon ve iltihaba bağlı olarak görülen diş ağrısı için bir parça sarımsağı ağrılı diş yüzeyine sürmenin diş ağrısını azalttığı bilinmektedir.

Soğan Suyu Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

soğan diş ağrısına iyi gelir mi
soğan diş ağrısına iyi gelir mi

Soğan içerdiği antiseptik özler sayesinde diş ağrısına karşı etkili bir şekilde kullanılabilir. Bunun için bir parça pamuğun ya da bezin üzerine soğan suyu damlatıp ağrılı diş yüzeyinde bir süre bastırarak bekletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here