Diyet Yapmadan Zayıflamak İçin Neler Yapmalıyız?

diyet yapmadan zayıflamak için ne yapmalıyız
diyet yapmadan zayıflamak için ne yapmalıyız

Diyet Yapmadan Zayıflamak İçin Neler Yapmalıyız?

En çabuk nasıl zayıflanır? Hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım? Zayıflamak için ne yapılmalı? Zayıflamak için ne yapmalıyım? Zayıflamak için sabah aç karnına ne yapılmalı? Zayıflamak için kaç kalori? Zayıflamak için kaç kalori almalıyım? Zayıflamak için diyet? Zayıflamak için kaç litre su içilmeli? Zayıflamak için limonlu su kilo verdirir mi? Zayıflamak için spor hareketleri nelerdir? Zayıflamak için hangi dua? Zayıflamak için ne yemeliyiz? Zayıflamak için yoğurt kürü tarifi? Zayıflamak için detoks suyu nasıl yapılır? Sağlıklı zayıflamak için yapılması gerekenler ve öneriler hakkında tüm merak ettiğiniz detaylar için hazırsanız hemen başlıyoruz…

En Çabuk Nasıl Zayıflanır?

en çabuk nasıl zayıflanır
en çabuk nasıl zayıflanır

Her şeyden önce zayıflamak için sabır ve istikrar gerektiğini bilmenizi isteriz. Tabi ki süreç ilk başlarda zor olsa da belli bir disiplin ve kararlılıkla devam ettiğinizde aslında çok kolay olduğunu göreceksiniz. En çabuk zayıflama için ilk kural zihnen hazır olmaktır. Öncelikle zihninizi buna alıştırın ve kendinize inanın.

En çabuk zayıflamanın diğer bir kuralı ise yediğiniz yemeklerde değişikliğe gitmektir. Yani yemek yeme alışkanlıklarınız değiştirmek. Aynı şekilde yemeye devam ederek kilo veremezsiniz. Bu nedenle çok sık tükettiğiniz yüksek kalorili besinleri öğünlerinizden çıkarıp onların yerine farklı hafif tatlar deneyin.

Hızlı zayıflamak için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise günlük yemek porsiyonlarınızı yarı yarıya azaltmak. Bu zor gibi görünse de etkili bir kilo verme süreci için çok işinize yarayacak bir yöntem.

Gün içinde bol sıvı almak ve su içmek de uzman diyetisyenler tarafından çok önerilmektedir. Günde 1 şişe maden suyu içmek, ara öğünlerde bir porsiyon meyve ile birlikte 1 bardak ayran içmek midenizi yormaz ve hızlı kilo vermenizi sağlar. Bunun yanı sıra her gün en az 8 – 10 bardak su içmek de hem sindirim sorunlarınızı, hem metabolizma çalışma hızınızı hem de tokluk sürenizi olumlu yönde etkileyecektir.

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım
hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım

Kilo vermek isteyen herkes aklında tek bir soru ile işe başlar: zayıflamak için ne yapılmalı? Zayıflamak için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır ki beslenme bunlardan sadece biridir.

Diyet ile zayıflamak sadece o süreç içinde etkili olsa da uzun vadede hiçbir işe yaramayabilir. Yani verilen kilolar aynen geri alınabilir. Bu nedenle zayıflamayı kalıcı hale getirmek ve diyet sonrası beslenmeye dikkat etmek de çok önemlidir.

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

zayıflamak için ne yapmalıyım
zayıflamak için ne yapmalıyım

Zayıflamayı aklınıza koyduysanız öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Am bu hedef gerçekçi, yakın ve uygulanabilir bir hedef olmalı. Yani bir haftada 5 kilo vermek gibi bir hedef ile işe başlamak hem çok zordur, hem sağlıklı değildir hem de sizi daha diyetin başında başarısızlığa uğratır.

Bir haftada bir kilo vermek gibi gerçekçi hedefinizi belirlediniz diyelim. Şimdi yapmanız gereken tartıya çıkıp kilonuzu bir yere tarihi ile birlikte not etmek. Sonra bir hafta süresi boyunca iş ve gün akışınızı kısaca gözden geçirmek. Mümkün olduğu kadar sosyal ortamlardan uzak olmanız diyetinizi karalılıkla uygulamanız için çok önemlidir. Bir hafta boyunca neleri yemeniz gerektiği konusunda kabaca bir plan taslağı yapın. Bu plana mümkün olduğunca uymaya çalışın. Gün içinde sabah kahvaltısından gece yatana kadar yediklerinizi ve içtiklerinizi not alabileceğiniz bir defter edinin. Gün sonunda aldığınız kalori miktarlarını hesaplayın ve varsa nerde hata yaptığınızı kritik edin. Ertesi gün o hatayı yapmamak için çaba sarf edin. Günlük düzenli olarak yürüyüş gibi basit ve kolay uygulanabilir egzersizlere zaman ayırın. Bir haftanın sonunda tartıya çıkın. Hedefe ne kadar yaklaştığınızı, hatta hedefin üzerinde kilo vermiş olduğunuzu göreceksiniz : )

Zayıflamak İçin Sabah Aç Karnına Ne Yapılmalı?

zayıflamak için aç karnına ne yapılmalı
zayıflamak için aç karnına ne yapılmalı

Zayıflamak için özellikle sabahları yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Çünkü vücut sabah ilk yediğiniz şey ile uyarılır ve beyin bütün gün bu şekilde enerji harcamasını planlayarak metabolizma çalışma hızınızı belirler. Sabah yediğiniz ve içtiğiniz şeyler bu sebeple çok önemlidir. Sabah mideniz boş iken bir takım uygulamalar yaparak gün içinde yediğiniz besinlerin porsiyonlarının daha az olmasını ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin sabah aç karnına 1 bardak ılık su içine yarım limon suyu sıkarak zayıflamak için güne çok güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Sabahları aç karnına limonlu su içmek özellikle egzersizine ve sporuna dikkat eden bireylerde yağ yakımını hızlandırır. Dolayısı ile limonlu su içmek daha fazla kalori harcamanıza ve kilo vermenize büyük destek sağlayacaktır.

Zayıflamak İçin Kaç Kalori

zayıflamak için kaç kalori
zayıflamak için kaç kalori

Zayıflamak için kaç kalori almalıyım ya da zayıflamak için kaç kalori yakmalıyım gibi sorular da oldukça merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor. Zayıflamak için en basit olarak belli bir hesap yaparsak eğer gün içinde yediğimizi içtiğimiz her besinin toplam kalori miktarının yaktığımız yani harcadığımız kalori miktarından fazla olmaması gerekmektedir. Örneğin o gün fazla kaçırıp çok fazla yediyseniz eğer hemen bir egzersiz planlaması yapmanız gerekir. Aksi halde yapılan bu kaçamaklar alışkanlığa döner ve sonucunda kalori yakımı gerçekleşmez ise fazladan kilo alımına neden olur.

Kaç Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

Öncelikle zayıflamak için kaç kalori almalıyım diye soracak olursanız bunun tek bir cevabının olmadığını söylemeliyiz. Çünkü günlük kalori ihtiyacı her kişinin farklıdır. Bireyin cinsiyeti, yaşı, kilosu, boyu ve metabolizma hızı başta olmak üzere pek çok unsur günlük kalori ihtiyacınızı belirler. Bu nedenle günlü kalori ihtiyacınızı, bazal metabolizma hızınızı ve daha pek çok detayı bir diyetisyen randevusu ile öğrenebilirsiniz. Günlük kalori ihtiyacınızı öğrendikten sonra beslenme ve egzersiz rutininizi oluşturabilirsiniz. Size internette günlük kalori ihtiyacınızı otomatik olarak söyleyen uygulamalar güvenmemeniz konusunda uyarmak isteriz. Uzman bir diyetisyen eşliğinde vücudunuzu daha yakından tanıyarak sağlıklı, güvenli ve pratik bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Zayıflamak İçin Diyet

zayıflamak için diyet
zayıflamak için diyet

Zayıflamak için diyet uygulamaları yapmak tabi ki çok etkilidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus her bireyin özelliklerine göre farklı diyet listelerinin oluşturulmasıdır. Son günlerde popüler hale gelen, kısa sürede 10 kilo verdirdiğini iddia eden diyetlerin çok sağlıklı olmadığını bilmenizi isteriz. Kilo vermek ne kadar uzun bir sürece yayılırsa o kadar kalıcı bir hal alır. Unutmayın hızlı verilen kilolar aynı hızda geri alınabilir. Özellikle kişinin kronik rahatsızlığı ya da metabolizması ile ilgili bilmediği her hangi bir sorunu varsa bu tarz şok diyetlerin ortaya çıkardığı ciddi sağlık sorunları olduğunu unutmayın.

Diyetisyene gitmeden kendiniz evde diyet yaparak, yani dikkat ederek kilo vermek istiyorsanız özellikle altın değerinde olan şu kurallara mutlaka dikkat edin;

 • Günde en az 8 – 10 bardak su için.
 • Pilav, makarna, mantı, börek gibi hamur işi yemeklerinden kesinlikle uzak durun.
 • Tatlılardan uzak durun. Canınız tatlı çektiğinde bir porsiyon mevsim meyvesi tüketin.
 • Sebze ağırlıklı beslenin. Fakat et tüketimini de ihmal etmeyin.
 • Beyaz un yerine buğday unu, tam tahıl gibi kaliteli karbonhidratlar tüketin. Ve karbonhidrat alımında günlük 130 gramı geçmeyin.
 • Yoğurt, kefir ve süt gibi protein ve kalsiyum ağırlıklı besinleri günün erken saatlerinde ve ara öğünlerde tercih edin.
 • Diyet sürecinde alkol ve kahve tüketimini sıfırlayın.
 • Tüm öğünlerinizin ev yemeği olmasına ve evde hazırlanmış olmasına çok dikkat edin.
 • Paketlenmiş ve işlenmiş her türlü besinden uzak durun.
 • Günlük olarak en az 30 – 45 dakika yürüyüş yapın.
 • Günde en az 8 saat kaliteli bir uyku uyuyun.

Zayıflamak İçin Kaç Litre Su İçilmeli?

zayıflamak için kaç litre su içilmeli
zayıflamak için kaç litre su içilmeli

Su içmek sadece zayıflamak için değil sağlıklı çalışan organlar için de oldukça önemlidir. İnsan vücudunun günlük ortalama alması gereken miktarda su içmesi gerekir. Tabi ki her vücudun yağ ve kilosuna göre içmesi gereken su miktarı farklılık gösterse de genel olarak içilmesi gereken günlük su miktarı ortalama 8 – 10 bardaktır.

Zayıflamak için su içmek uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Daha kolay bir sindirim sağlar ve özellikle yemeklerden önce içilen 1 bardak su daha az yemenize, daha kolay doymanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kilo verme sürecinde bol su içer yağ yakımını daha da hızlandırabilirsiniz…

Bazı merak eden kişilerin zayıflamak için ne içilir diye özellikle sordukları görülmektedir. Hemen belirtelim; uzmanların da net bir şekilde belirttiği gibi zayıflamak için en etkili içecek sudur.

Zayıflamak İçin Limonlu Su Kilo Verdirir Mi?

zayıflamak için limonlu su kilo verdirir mi
zayıflamak için limonlu su kilo verdirir mi

Limonlu su yağları yakar mı, limonlu su kaç kilo verdirir gibi sorular hakkında çok merak ettiğiniz şeyler olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle limonlu su içmek ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları sizler için araştırdık…

Limonlu su içerek zayıflayan ya da zayıflamama sürecinde hızlı bir şekilde kilo verdiğini söyleyen bir çok kişi vardır. Yapılan incelemeler ve bu güne kadar limonun faydaları hakkında yapılan araştırma sonuçları bu sonucu doğrular niteliktedir. Limon vücuttaki toksinleri atması ile ya da bağırsakları güçlü bir şekilde çalıştırması ile bilinir. Bu nedenle zayıflamak için limonlu su içmenin tabi ki bir çok fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Limonun içerdiği en güçlü vitamin C vitamini olarak bilinmektedir. C vitaminin tek başına yağ yakma gibi bir etkisi yoktur. Ancak günlük egzersiz ile birlikte C vitaminin vücutta yağ birikimini önlediği ve yağ yakımına destek olduğu yapılan araştırma sonuçlarında ortaya çıkmıştır. En basit şekliyle anlatırsak egzersiz ile uyarılan metabolizma hızı yüksek C vitamini ile çalışma kapasitesini en zirveye çıkarır. Ve bu sayede hem egzersiz hem C vitamini olan limon suyu içme ile yağ yakımı gerçekleşir. Böylece limonlu su içmek spor yaparak kilo vermek isteyen herkesin mutlaka denemesi gereken bir uygulama haline gelmiştir.

Zayıflamak İçin Spor Hareketleri

zayıflamak için spor
zayıflamak için spor

Zayıflamaya karar verdiniz ve zayıflamak için diyet programını uygulamaya başladınız. Ancak zayıflamak için sadece diyet yapmak yeterli olmayabilir. Bazı kilo verme süreçlerinin diyetin yanı sıra zayıflamak için spor hareketleri ile desteklenmesi gerekli olabilir. Özellikle bölgesel incelme ya da sıkılaşma için tek çözüm diyet ile birlikte yürütülen egzersiz ve spor programıdır.

Zayıflamak için spor yapmak isteyenler spor salonunu ya da kendi evlerinde yapabileceği egzersizleri tercih edebilirler. Her şekilde spor yapmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak kilo verme sürecini ateşleyen bir etkinlik olarak görülmelidir. Hem diyet yaparak daha az kalori alan, hem de spor yaparak ekstra kalori harcayan bir kişi iki kat daha hızlı kilo verir. Hem de kilo verirken bölgesel incelme ve sıkılaşma sağlar.

Bu nedenle zayıflamak için spor hareketleri yapmak ve istikrarlı bir şekilde egzersizlere devam etmek ihmal edilmemelidir.

Zayıflamak için evde spor ve egzersizler şu şeklide olabilir;

 • Pilates
 • Aerobik
 • Step
 • Walk at home
 • Yoga
 • İp atlama
 • Dans
 • Mekik çekme
 • Squat
 • Bacak açma ve germe hareketleri
 • Bisiklet çevirme

Unutmayın: Günde 45 dakika hızlı tempo yürüyüş ile yaklaşık 150 – 200 kalori yakarsınız. Ve böylece 1 ayda yaklaşık 4 – 5 kilo verebilirsiniz. Her gün düzenli olarak squat programı ile de ayda 5 – 6 kilo vermeniz mümkün.

Zayıflamak İçin Dua

Kur’an-ı Kerim’de geçen şifalı ve mucizevi surelerin okunmasının kişinin zayıflama sürecinde kendine güvenini artırdığı ve de zihnen hazır hissettirdiği söylenmektedir. Zayıflama sürecini ruhsal olarak kolay geçirmek adına zayıflamak için duayı sizinle paylaşıyoruz…

‘’Allah’ım zayıflamak için huzuruna gelen bu kuluna, bu yolda fırsatlar vererek kalbine inşirah bağışla. İlahi senin merhametin, bütün kullarının her türlü arzu ve ihtiyacına kâfidir ve senin ilmin, bütün kullarının en derin isteklerine vakıftır. İlahi, sen bereketin sahibi olduğun gibi itidal ve adaletin de sahibi ve âlemlerin hükümranısın. Senin inayetine mazhar olan gönüller ve bedenler, sadece senin feyzin ve rızkın ile dolar. Ne olur, bana hafiflik ve itidal ver. Amin. ‘’

Zayıflamak İçin Ne Yemeliyiz Ne İçmeliyiz?

zayıflamak için ne yemeliyiz ne içmeliyiz
zayıflamak için ne yemeliyiz ne içmeliyiz

Kilo vermek için hangi besinlerden uzak durmanız gerektiği pek çok yerde karşınıza gelir. Yasaklı yiyecekler listesi, diyette asla tüketilmemesi gereken yiyecekler gibi… Şimdi size yasaklardan değil rahat rahat tüketebileceğiniz besinlerden bahsedeceğiz. Üstelik bu besinlerden bazıları yedikçe kilo vermenize yardımcı olacak cinsten : )

Zayıflamak için hangi yiyecekleri yemeliyiz içmeliyiz diye soranlar için;

 • Günde en az 10 bardak su için.
 • Her gün düzenli olarak 1 fincan yeşil çay tüketin.
 • Çorba çeşitlerinden günlük olarak tüketin.
 • Yapay şeker içermeyen doğal tatlılardan az miktarda yiyin.
 • Et, balık, tavuk günlük dönüşümlü olarak mutlaka tüketin.
 • Yoğurt, ayran ve kefir gibi probiyotik besinleri tercih edebilirsiniz.
 • Bol limonlu, az zeytinyağlı mevsim salatası bol bol tüketin.
 • Avokadoyu öğünlerinizde sık sık tercih edin.
 • Enginara sofranızda yer açın.
 • Bir yemek kaşığı kadar fıstık ezmesini ara öğünlerinizde tercih edebilirsiniz.
 • Kuşkonmaz yemeğini sık sık tüketebilirsiniz.
 • Tüm meyveleri uygun porsiyonda tüketebilirsiniz.
 • Tüm sebzeleri haşlama ya da fırında az yağlı olarak tüketebilirsiniz.

Zayıflamak İçin Yoğurt Kürü

Özellikle göbek yağlarından kurtulmak için bomba etkisi olan bir yoğurt kürü tarifi vereceğiz şimdi sizler için…

Zayıflatan yoğurt kürü etkileri şu şekildedir…

 • Sindirim sistemini en etkili bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Bağırsakları temizler.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Yağ yakar.
 • Kilo vermeye destek olur.
 • İştah kesici özelliği vardır.

Zayıflatan yoğurt kürü için gerekli olan malzemeler;

 • 1 su bardağı yoğurt (tercihen ev yoğurdu)
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal

Zayıflatan yoğurt kürü nasıl yapılır;

 • Zayıflatan yoğurt kürü yapımı için bir kaseye 1 su bardağı ev yoğurdunu alın. Üzerine 1’er çay kaşığı toz tarçın, zencefil ve zerdeçal ilave edip güzelce karıştırın. Yatmadan önce yoğurt kürünü yiyip ardından 2 bardak su için. Bu kürü iki hafta boyunca her gece devam edin. 1 hafta ara verip sonra tekrar uygulayabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Detoks Suyu

Zayıflamak için detoks suyu gerçekten çok önemli etkiler gösteren ve düzenli tüketen çoğu kişinin memnun kaldığı bir uygulama… Detoks sularının hem zayıflamaya hem de karın bölgesinde sıkılaşmaya önemli katkılar sağladığını biliyoruz.  Detoks suyunun en önemli etkisi bağırsakları çalıştırması, sindirimi kolaylaştırması ve vücuttaki yağ ile toksinleri atmasıdır.

Ancak detoks suyu tek başına hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle düzenli uygulanan bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte tercih edilmelidir. Detoks suyu içerken egzersiz yapmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir.

Zayıflatan detoks suyu tarifi için gerekli olan malzemeler;

 • 1 litre su
 • 3 adet çilek
 • Yarım yeşil elma
 • Yarım limon dilimleri
 • Bir parça kabuk tarçın
 • Bir tutam taze nane

Detoks suyu yapılışı; cam bir sürahiye suyu alın. 1 litre suyun içine tüm malzemeleri geceden koyup sabaha kadar buzdolabında bekletin. Ertesi gün sabah aç karnına bir bardak içip kalan detoks suyunu da gün içinde açlık hissettiğiniz anlarda içerek bitirin. Her gün bu şekilde detoks suyunu hazırlayarak yenileyin.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler Ve Öneriler

zayıflamak için yapılması gerekenler
zayıflamak için yapılması gerekenler
 • Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız uymanız gereken çok basit ve pratik kurallar vardır. Öncelikle mutlaka her yemek öğünü öncesinde 1 bardak su içmeye kendinizi alıştırın. Sabah kahvaltıdan yarım saat önce, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve akşam yemeğinden yarım saat önce olmak üzere başlıca su içme zamanları yaratın. Bu sayede hem su ile midenizin yemek kapasitesini doldurarak fazla yemenizi engellemiş olacaksınız hem de besinleri sindirimini daha da kolaylaştırmış olacaksınız.
 • Zayıflamak için yapılması gereken bir diğer pratik önerimiz ise tatlı ihtiyacınızı en masum haliyle geçiştirmeye çalışın. Zaman zaman düşen enerjimizi yüksek şekerli tatlılar tüketerek kapatmaya çalışırız. Ki bu durum aslında çok tehlikelidir. Çok masum gibi gözükse de bu durum öncelikle alışkanlığa sonrasında da bir çok gereksiz kilo alımına sebep olabilir. O yüzden tatlı krizlerinizi akıllıca yönetin. Önceden hazırlık yapın. Sağlıklı atıştırmalıklar seçin ve yakınınızda bulundurun. İhtiyaç halinde önceden belirlediğiniz porsiyon kadar tüketin. Örneğin aniden bastıran tatlı krizleriniz için bir kare parça (5 – 10 gr) bitter çikolata önerebiliriz. Bunu dışında 2 adet hurma ya da 2 adet kuru kayısı da tatlı krizleriniz için en sağlıklı ve en masum atıştırmalıklar arasında yer alır.
 • Hızlı zayıflamak isteyen bir çok kişinin yaptığı en temel hata ise vücudu uzun süre açlığa maruz bırakmaktır. Uzun süre aç kalan vücut metabolizması hızlı çalışmaz, hızlı çalışmadığı için kilo verme gerçekleşmez. Aksine vücut açlık durumuna tepki olarak yağ depolamaya başlar ki bu hiç de istenen bir durum değildir. Bu nedenle öğünleriniz arasında uzun süre aç kalmayın. Mutlaka ara öğünler ile metabolizmayı zinde tutun. Öğünlerinizin arasında salata ve yoğurt gibi yiyeceklerden sınırsız olarak tüketebileceğinizi unutmayın. Kilo vermek için yapmanız gereken şey yemek yememek değil çok daha sağlıklı beslenmeye dikkat etmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here