Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Besinler Hangileridir?

metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakan besinler nelerdir
metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakan besinler nelerdir

Doğru besinleri tüketerek etkili bir şekilde kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz? Kilo vermek ya da zayıflamak için aç kalmanız gerekmiyor… Hem sağlıklı beslenerek hem de kilo vermeniz mümkün… Vücuttaki yağları eritmek için ne yemeli? Hızlı yağ yakan içecekler nelerdir? Hangi yiyecek ve içecekler yağ yakar gibi metabolizmayı hızlandıran besinleri ve etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olacak ip uçlarını sizler için araştırdık…

Yağ Yakıcı Besinler Hangileridir?

Kilo verme sürecinde yağ yakımını ve metabolizmanızı hızlandırmak, daha kısa süre içerisinde, daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu besinleri beslenmenize ekleyerek ve sağlıklı bir şekilde beslenerek arzu ettiğiniz kilonuza çok daha çabuk ulaşabilirsiniz. Gelin şimdi metabolizma çalışma hızını artırarak en hızlı yağ yaktıran besinleri ayrıntılı bir şekilde görelim.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Yumurta

yağ yakan besinler yumurta
yağ yakan besinler yumurta

Yumurta diyet listelerinde sık sık yer alan ve adeta bir mucizevi etkiler gösteren bir besindir. Yumurtanın hem sarısını hem de beyazı tüketmek yüksek miktarda protein içermesi ve uzun süre tok tutması sayesinde yağ yakımını hızlandırmaktadır.

Yeşil Kahve

yağ yakan besinler yeşil kahve
yağ yakan besinler yeşil kahve

Son dönemlerin zayıflatıcı çayları arasında en popüler olanı hiç şüphesiz ki yeşil kahvedir. Yeşil kahve içerisinde bulunan klorojenik maddesi şekerin emilimini arttırmaktadır. Bu sayede karaciğer uyarılır ve düzenli olarak yeşil kahve tüketen kişiler yağların daha hızlı bir şekilde yakılmasını sağlar.

Süt Ve Süt Ürünleri

yağ yakan besinler süt
yağ yakan besinler süt

Yapılan araştırmalar kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin yağ kütlelerini küçültme üzerinde etkisi bulunduğunu göstermektedir. Bu sebeple süt ve süt ürünlerinin hızlı yağ yakan besinler içerisinde yer alır.

Yoğurt

yağ yakan besinler yoğurt
yağ yakan besinler yoğurt

Özellikle yağsız yoğurt günde her öğünde neredeyse sık sık tüketilebilir. yoğurt içerdiği bileşenler sayesinde hem metabolizmayı hızlandırır, etkili bir şekilde yağ yakımı sağlar hem de bağırsakların çalışmasını en etkili bir şekilde düzenler. Yoğurt tüketimi ile hemen küçük bir ip ucu da verelim; protein kaynağı olan et yemeklerinin değil özellikle sebze ve meyve ağırlıklı öğünlerinizde yoğurt tüketilmesi kilo verme sürecinii hızlandırmak için tavsiye edilir.

Yeşil Sebzeler

yağ yakan besinler yeşil sebzeler
yağ yakan besinler yeşil sebzeler

Yüksek lif içeriğine sahip olan brokoli, ıspanak, pazı, pırasa, marul ve daha ismini sayamadığımız bir çok koyu yeşil yapraklı sebzeler hem daha uzun süre tok tutar hem de düşük kalorili oldukları için daha hızlı bir şekilde yağların yakılmasını sağlarlar.

Elma

yağ yakan besinler elma
yağ yakan besinler elma

Elma özellikle diyet listelerinde yer alan baş rol bir besindir. İçeriğindeki vitamin ve antioksidanlar bakımından zengin olan elmanın diyete eklenmesi, özellikle göbek yağlarının daha hızlı bir şekilde yakılmasını sağlamaktadır.

Yulaf Ve Arpa

yağ yakan besinler yulaf arpa
yağ yakan besinler yulaf arpa

Lif içeriği yüksek besinlerin içerisinde yer alan yulaf ve arpa, bu özellikleri sayesinde daha uzun süre tok kalmayı sağlamaktadır. Özellikle arpanın kan şekerini en yavaş yükselten tahıl olması öne çıkmasını sağlamaktadır.

Somon ve Lüfer

yağ yakan besinler somon
yağ yakan besinler somon

Balıklar arasında en yağlı balıklardan birisi olan somon, içeriğinde bulunan yüksek miktardaki Omega-3 sebebiyle obezite ile savaşmada son derece etkilidir. Lüferin de Omega-3 açısından zengin olması sebebiyle yağ yaktıran besinler arasında yer almaktadır.

Yeşil Çay

yağ yakan besinler yeşil çay
yağ yakan besinler yeşil çay

Yeşil çayın içerisinde bulunan katehin maddesi yağların daha hızlı bir şekilde yanmasını sağlarken, karaciğeri de uyararak yağ yakımını hızlandırmaktadır.

Avokado

yağ yakan besinler avokado
yağ yakan besinler avokado

Avokado içeriğinde az miktarda karbonhidrat bulunmasının yanında yüksek oranda oleik asit, su ve lif içermesi yağların daha hızlı bir şekilde yakılmasını sağlamaktadır.

Muz

yağ yakan besinler muz
yağ yakan besinler muz

Kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengin olan muz, özellikle diyet dönemlerinde özellikle ara öğün olarak tüketildiğinde daha hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır.

Ceviz Ve Badem

yağ yakan besinler ceviz badem
yağ yakan besinler ceviz badem

Badem ve cevizin içerisinde yüksek miktarda sağlıklı yağların ve proteinlerin bulunması, bu kuru yemişlerin yağ yaktıran besinler arasında yer almalarını sağlamaktadır. Ara öğünlerde 2 adet ceviz ya da 8 – 10 adet badem tüketmek daha hızlı yakılmasına yardımcı olacaktır.

Tam Tahıllar

yağ yakan besinler tam tahıllar
yağ yakan besinler tam tahıllar

Çavdar, tam buğday, ruşeym ve kepek gibi  tam tahıllar hem daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, hem de metabolizmanızın daha hızlı bir şekilde çalışarak yağlarınızı yakmanızı sağlar.

Turunçgiller

yağ yakan besinler turunçgiller
yağ yakan besinler turunçgiller

Limon, kivi, mandalina, portakal ya da greyfurt gibi içeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunduran turunçgiller kan şekeri seviyelerini düşürerek daha hızlı yağ yakımını ve dolayısı ile etkili bir şekilde kilo verilmesini sağlamaktadırlar.

Keten Tohumu

yağ yakan besinler keten tohumu
yağ yakan besinler keten tohumu

İçeriğinde östrojen benzeri maddeler bulunduran keten tohumu, özellikle menopoz sonrası alınan kiloların en sağlıklı ve en hızlı bir şekilde verilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

yağ yakan besinler hindistan cevizi yağı
yağ yakan besinler hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan maddelerin daha hızlı kalori yakmayı sağladığı bilinmektedir.

Karpuz ve Kavun

yağ yakan besinler kavun karpuz
yağ yakan besinler kavun karpuz

Yağ yakımını hızlandıran besinler içerisinde yazın en sevilen meyvelerinin de bulunmasının sebebi içeriklerinde bulunan yüksek potasyum oranı olmaktadır.

Yağ Yakımını Hızlandıran İçecekler

Yağ yakımını hızlandıran içecekleri gün içinde imkanlarınız doğrultusunda seçerek tüketebilirsiniz. Her gün düzenli olarak su tüketerek ara öğünlerde, spor öncesi ya da sabah aç karnına olacak şekilde yağ yakımını hızlandıran içeceklerden birini tercih edebilirsiniz.

 • Su (günde en az 8 bardak)
 • Limonlu su (sabah aç karnına 1 bardak)
 • Yeşil çay (sabah aç karnına 1 fincan)
 • Havuç suyu (spor ve egzersiz öncesi 1 bardak)
 • Enginar suyu (sabah aç karnına 1 fincan)
 • Yeşil kahve (günde 1 fincan)
 • Beyaz Çay (günde 1 fincan)
 • Yaban Mersini suyu (günde 1 bardak)
 • Sade filtre kahve (özellikle spor öncesi 1 fincan)
 • Tarçın çayı (özellikle ara öğünlerde günde 1 fincan)
 • Zencefil çayı (günde 1 fincan)
 • Hindistan cevizi suyu (günde 1 bardak)
 • Salatalık suyu (sabah aç karnına 1 bardak)
 • Anasonlu greyfurt suyu (günde 1 bardak)
 • Adaçayı (günde 1 fincan)
 • Maden suyu ve limon (özellikle egzersiz sonrası 1 bardak)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here