Muzun Faydaları Nelerdir? Muz Kaç Kalori?

muzun faydaları nelerdir, muz kaç kalori?
muzun faydaları nelerdir, muz kaç kalori?

En sevilen meyvelerden olan muz, güçlü bir vitamin ve mineral deposu olma özelliği ile öne çıkar. Muzun faydaları arasında kas kaybını önlemesi, enerji vermesi, zayıflamaya yardımcı olması ve kalp sağlığını koruması vardır. Ancak muzun faydaları sadece bu kadarla sınırlı değildir. Bu yazımızda muzun faydaları nelerdir, muzun cinselliğe faydaları ve muz kaç kalori gibi merak edilen konular hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Ilıman iklim kuşağında yetişen bir meyve olan muz, dünya genelinde en sık tüketilen meyvelerin başında gelir. Muzun bu denli faydalı bir meyve olmasının nedeni; bol miktarda vitamin ve mineral içermesidir. Folik asit, lif ve potasyum minerali zengini olan muz; magnezyum ve kalsiyum mineralleri de içerir. A, C vitaminleri ile birlikte demir de içeren muz en faydalı meyvelerden biridir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların muz tüketmesi kas ve hücre gelişimi için çok faydalıdır.

1 Adet Muz Kaç Kalori?

Muzun Faydaları Nelerdir?

muzun faydaları nelerdir
muzun faydaları nelerdir

Kalp Sağlığını Korur; 1 orta boy muz yaklaşık 450 mg potasyum içermektedir. Potasyum minerali kalp sağlığının korunmasını sağlar ve kalp krizi riskini azaltır. Potasyum minerali kandaki basıncı da dengeleyerek tansiyonun çıkmasını önler. “Archives Of Medicine” araştırmasına göre muz gibi potasyum ve lif zengini besinlerin tüketilmesi kalp hastalıklarına yakalanma riskini %12 oranında azalttığı belirtilmiştir.

Mide Sağlığı; Muzun bir diğer faydası da mide içindir. Midemiz yediklerimizden en kolay etkilenen organlardan birisidir. Muz mideye zarar verecek mide asidini dengeleyip mide ülserine yakalanma riskini azaltır. Ayrıca mide ülseri rahatsızlığı olanlarda muz tüketiminin ülserin mideye verdiği rahatsızlığı önlediği de görülmüştür. Muz mide ülserine karşı etkisini 2 şekilde gösterir; Mide zarındaki hücreleri destekleyen mukusu kalınlaştırır ve midenin aside karşı korunaklı hale gelmesini sağlar. Muzun diğer koruyuculuk şekli ise midede ülsere neden olabilecek zararlı bakterileri temizlemektedir.

Sindirim Sistemi; Muz lifli yapısı ile sindirim sistemini düzenler ve bağırsak faaliyetlerini harekete geçirir. Düzenli olarak muz tüketmek lif alımını da arttıracağı için kabızlık gibi sindirim sorunlarının azalmasını sağlar.

İshale Karşı; İshal vücutta su kaybına neden olan ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. İshalde muz tüketmek vücutta oluşan halsizliği azaltır ve  bunun sonucunda da vücuda enerji verir.

Göz Sağlığını Korur; Göz sağlığı için en faydalı vitaminlerden birisi de muzdur. Muzun içeriğinde bulunan A vitamini yaşlılığa bağlı olarak oluşan göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve göz sağlığını korur.

Muz Neye İyi Gelir?

Kemik Sağlığını Güçlendirir; Muzda bulunan kalsiyum ve potasyum mineralleri diş ve kemik sağlığının güçlenmesini sağlar. Her iki mineral muzda bulunmaktadır ve muz büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi destekler ve kemik sağlığını korumaktadır.

Kas Kramplarına Karşı Muz; Kas kramplarını azaltmak için en faydalı besinlerden birisi de muzdur. Düzenli olarak muz tüketmek kas kramplarına karşı vücudu korur ve kasları güçlendirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Vitamin ve mineral deposu muz bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar ve direnci arttırır.

Enerji Verir; Sporcu dostu meyvelerden biri olan muz, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi en doğal karşılayan meyvedir. Kan şekerini dengelemesi ve potasyum içererek kas kramplarını önlemesi muzun sporcuların en çok tercih ettiği meyvelerden birisi olmasını sağlamıştır.

Adet Sancılarını Hafifletir; Muz rahatlatıcı etkisi ile adet öncesi oluşan sancıların hafiflemesini sağlar.

Muzun Diğer Faydaları;
  • Muz hafızayı güçlendirir.
  • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Mide asidini dengeler; Reflü ve ülser gibi hastalıklara iyi gelir.
  • Depresyon hastalarının muz tüketmesi önerilir; çünkü muz serotonin içerir.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Kolesterol içermez; Damar tıkanıklığına neden olmaz.
  • Cildi besler ve dokuları canlandırır.
  • Kanserden korur.

Muz Kaç Kalori?

muz kaç kalori
muz kaç kalori

Yüksek besin değeri ve sağlığa olan faydaları ile öne çıkan muzun kaç kalori olduğu merak edilir. 1 adet orta boy muz yaklaşık 130 kaloridir. Gram olarak söylersek ise 100 gram muz 90 kalori civarındadır.

Zayıflamak isteyenler ya da sağlıklı beslenmek isteyenler için iyi bir tercih olan muz ara öğünlerde 1 bardak süt ile tüketilebilir. Böylece kan şekerini dengeleyerek açlık krizlerini önler ve kişinin az yemesini sağlar. Ancak muz tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de muzun şeker içermesidir. Günde 1 porsiyondan fazla muz tüketilmesi şeker alımını da arttıracağı için dikkatli tüketilmelidir.

Muzun Cinselliğe Faydaları

Tam bir enerji deposu olan muz, vücut direncini arttıran bir besinlerden biridir. Bu haliyle de muzun cinselliğe faydaları da bulunmaktadır. Bromelain enzimi içeren muz cinsel gücü tetikleyen besinlerden birisidir. Bromelain enzimi cinsel gücü arttırarak libidonun yükselmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here