Soğuk Kahve / Ice Coffee Tarifi Nasıl Yapılır?

soğuk kahve ice coffee tarifi nasıl yapılır
soğuk kahve ice coffee tarifi nasıl yapılır

Ice Coffee Tarifi Nasıl Yapılır

Özellikle sıcak yaz günlerinde serinlemek için ne içsek diye düşünüyorsanız sizlere harika bir haberimiz var : ) İçinizi serinletecek harika aromaları ile çeşit çeşit soğuk kahve/ıce coffe tariflerini bugün sizler ile paylaşıyoruz. Üstelik bu tariflerin hepsi birbirinden kolay, pratik ve lezzetli…

Siz de aralarından damak zevkinize en uygun olan soğuk kahveyi seçin ve hemen mutlaka deneyin. Kesinlikle çok beğeneceğinize eminiz : )

Soğuk kahve tariflerine geçemeden önce küçük bir hatırlatma yapalım. Biz bu tariflerde hem hazırlanma hem de ulaşım kolaylığı açısından çözünebilir granül kahve tercih ettik. Ancak daha lezzetli ve tam bir soğuk kahve aroması için filtre kahve de tercih edebilirsiniz. Soğuk kahvenizde filtre kahve tercih edecekseniz demledikten sonra soğuması için bekleyin ve daha sonra soğuk kahve tariflerimizde gönül rahatlığı ile kullanın : )

Granül Kahve İle Filtre Kahve Arasındaki Farklar Nelerdir?

Soğuk kahve tarifimizi deneyecek olan herkese şimdiden afiyet olsun diyoruz ve hemen detaylara geçiyoruz : )

Soğuk Kahve / Ice Coffe Tarifi

soğuk kahve tarifi
soğuk kahve tarifi

Bugün sizlere birbirinden lezzetli soğuk kahve / ıce coffee alternatifleri sunacağız. İster sade, ister sütlü isterseniz de dondurmalı olarak hazırlayabileceğiniz mükemmel lezzetle soğuk kahve tarifleri için yazımızı okumaya devam edin : )

Enfes Soğuk Kahve Tarifi

Soğuk kahve tarifi için gerekli olan malzeme listesi şu şekildedir;

 • 1 su bardağı soğuk su
 • 4 yemek kaşığı granül kahve (daha yumuşak bir kahve tercihi için 3 yemek kaşığı olabilir)
 • 1 su bardağı soğuk süt
 • Arzuya göre bir miktar toz şeker

Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

Soğuk kahve yapımı için öncelikle 1 su bardağı soğuk su içerisine 3 – 4 yemek kaşığı granül kahve ilave edin. Bir kaşık yardımı ile kahve ve su karışımını güzelce karıştırın. Kahve suyun içerisinde tamamen çözülünce bir kenara alın. Soğuk kahvenizi şekerli isterseniz eğer bu aşamada dilediğiniz miktarda toz şekeri ilave edip karıştırmayı unutmayın.

Daha sonra hazırlamış olduğunuz kahveyi küçük buz kalıplarına eşit bir şekilde dökün ve donması için buzlukta bekletin.

Buzlukta donmuş olan kahveyi kalıbından çıkarıp büyük boy bir bardağın içine 3  – 4 tanesini atın. Daha sonra üzerine soğuk süt ekleyin. Bir süre karıştırıp servis edin. Afiyet olsun : )

Not: Bu şekilde hazırlayıp buzlukta beklettiğiniz kahve buzu kalıplarını dilediğiniz zaman çıkarıp hızlı ve pratik bir şekilde soğuk kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Bol Sütlü Soğuk Kahve Tarifi

bol sütlü soğuk kahve tarifi
bol sütlü soğuk kahve tarifi

Bol sütlü soğuk kahve tarifi için gerekli olan malzeme listesi şu şekildedir;

 • 1 su bardağı soğuk süt
 • 1 tatlı kaşığı granül kahve (daha yoğun bir soğuk kahve tercihi için 2 tatlı kaşığı olabilir)
 • Bir iki adet kahve buzu kalıpları (tercihe göre)
 • Arzuya göre bir miktar toz şeker

Sütlü Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

Bol sütlü soğuk kahve tarifimizde su hiç kullanılmamakta tamamı süt ile hazırlanmaktadır. Bol sütlü soğuk kahve yapımı için öncelikle bir yemek kaşığı soğuk sütü büyük boy bir bardağın içine alın. Üzerine 1 – 2 tatlı kaşığı granül kahve ekleyip kaşık yardımı ile hızlıca çırpın. Soğuk kahvenizi şekerli istiyorsanız bu aşamada dilediğiniz bir miktarda şeker ilavesi yapmayı unutmayın.

Kahvenin tamamı sütün içinde çözüldükten sonra kalan sütün tamamını bardağa alın. Sütlü kahveyi buzluğa kaldırın ve yaklaşık 15 – 20 dakika kadar buzlukta bekletin.

Sürenin sonunda kahveyi buzluktan alın ve eğer elinizin altında varsa kahve buzlarından içine 2 – 3 adet atın. Soğuk kahvede harika bir aroma yakalamak için bu adımı mutlaka deneyin. Afiyet olsun : )

Dondurmalı Soğuk Kahve Tarifi

dondurmalı soğuk kahve nasıl yapılır
dondurmalı soğuk kahve nasıl yapılır

Dondurmalı soğuk kahve tarifi için gerekli olan malzeme listesi şu şekildedir;

 • 1 su bardağı soğuk su
 • 3 – 4 tatlı kaşığı granül kahve
 • Yarım çay bardağı soğuk süt (Kahvenizin uzun süre soğuk kalması için dondurulmuş süt kalıbı da tercih edebilirsiniz. )
 • 2 – 3 tatlı kaşığı vanilyalı dondurma
 • Birkaç tane kalıp buz

Dondurmalı Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

Dondurmalı soğuk kahve tarifi için öncelikle 1 su bardağı soğuk su içerisine 3 – 4 tatlı kaşığı granül kahveyi ilave edin. Daha sonra kahve suyun içerisinde tamamen çözülünceye kadar güzelce karıştırın.

Büyük ve geniş bir bardak içerisine yarım çay bardağı soğuk sütü dökün. (Bu aşamada önceden buzlukta bekletilerek buz kalıbı haline getirilmiş süt buzu kalıplarından da kullanabilirsiniz.) Soğuk sütün üzerine 2 tatlı kaşığı vanilyalı dondurmayı ilave edin. Ve son olarak hazırlamış olduğumuz kahve ile bardağın tamamını doldurun. Üzerine arzu ettiğiniz miktarda buz küpü atın ve servis edin. Afiyet olsun : )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here