Granül Kahve Nedir? Filtre Kahve İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

granül kahve nedir filtre kahve ile granül kahve arasındaki farklar nelerdir
granül kahve nedir filtre kahve ile granül kahve arasındaki farklar nelerdir

Kahve severlerin çok merak ettiği bir konuyu sizler için araştırdık : )

Granül kahve nedir, filtre kahve nasıl yapılır, filtre kahve ile granül kahve arasındaki farklar nelerdir gibi merak edilen tüm detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz…

Konu Başlıkları

Granül Kahve Nedir?

granül kahve nedir
granül kahve nedir

Günümüzde özellikle kahve sevenlerin yoğun olarak tükettiği granül kahve yapımı sırasında kimyasal işlemlerden geçmektedir. Sevilerek tüketilen bir kahve olmasına rağmen aslında sağlık için oldukça zararlıdır. Kurutma işlemine maruz bırakılan granül kahve içerisindeki antioksidanları kaybetmektedir. Kurutma işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

  1. Dondurularak kurutulan kahve içerisinde bulunan suyun kaybedilmesine neden olmaktadır. Bu sebeple suyunu kaybeden bir kahve çeşididir. -40 derece dondurma işlemi gerçekleştirilen kahvelerin içerisinde bulunan su kristalleşmektedir. Dondurma işlemi sonrasında buharlaşma işlemine başvurularak kristalleşen suyun tamamen ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Bu işlemler kahvenin içerisinde bulunan yararlı vitamin ve minerallerin yok olmasına neden olmaktadır. Sağlık için zararlı bir kahve çeşidi olan granül kahve yerine filtre veya Türk kahvesi tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  2. Sıcak su veya süt yardımıyla açılarak tüketilen granül kahvenin bir diğer yapım şekli ise sprey kurutma yöntemidir. Bu yöntem yine kahvenin kimyasal işlemlerden geçtiği anlamına gelmektedir. Sprey kurutma yöntemi yardımıyla kahve içerisinde bulunan su miktarının ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

Granül Kahve Nasıl Tüketilir?

granül kahve nasıl tüketilir
granül kahve nasıl tüketilir

Toz formuna sahip olan granül kahveler pratik şekilde hazırlanarak tüketilebilmektedir. Tüketilmesinde pratik olmasının rolü oldukça fazladır. Hazır kahve tüketiminin günümüzde oldukça yüksek olduğu bilindiğinden aslında sağlık için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. İşlem görmüş tüm kahve çeşitleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Birçok farklı şekilde tüketilebilen granül kahveler oldukça acı bir tada sahiptir. Tatlandırıcılar yardımıyla bu acı tadın kırılması mümkündür. Buna karşın granül kahve tüketilmesi tavsiye edilen kahveler arasında değildir.

Granül Kahvenin Zararları?

granül kahvenin zararları
granül kahvenin zararları

1901 yılında ortaya çıkan hazır kahveler ile birlikte kahve tüketiminde ciddi bir artış görülmüştür. Tüketiminin ve hazırlanmasının kolay olması granül kahvelerin tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Birçok işlemden geçen granül kahvenin doğru dozda tüketilmesi oldukça önemlidir. Günde bir fincan içilmesi tavsiye edilmektedir. Fazlasının ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir. Kimyasal işlemlerden geçtiğinden içeriğinde kimyasal barındırdığı bilinmektedir. Kahvenin en büyük özelliği olan antioksidan içeriğini granül kahvelerde olmaması granül kahvelerin faydasını ortadan kaldırmıştır.

Granül kahve yerine öğütülmüş olan ve herhangi bir işlemden geçmemiş kahvelerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Granül kahvenin yoğun olarak tüketilmesi kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Ayrıca granül kahve ile ilgili birçok yanlış bilgi söz konusudur. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu ile ilgili yanlış bir algı mevcuttur. Metabolizmayı hızlandıran kahve granül değil filtre kahvedir.

Filtre Kahve Ve Granül Kahve Arasındaki Farklar

filtre kahve nasıl yapılır
filtre kahve nasıl yapılır

Filtre ve granül kahve sıklıkla birbirine karıştırılan kahve türleridir. Birçok kişi bu kahve türlerinin aynı olduğunu düşünmektedir. Bu iki kahve çeşidi kesinlikle aynı değildir. Granül kahve birçok kimyasal işlemden geçerken filtre kahve herhangi bir kimyasal işlemden geçmemektedir. Bu durum filtre kahvenin granül kahveden çok daha sağlıklı olduğu anlamını taşımaktadır. Granül kahvelerin kimyasal işlemlerden geçmesinin en büyük sebebi raf ömrünün uzatılmasıdır. Fakat filtre kahvede böyle bir amaç söz konusu değildir. Filtre kahvenin herhangi bir kimyasal işlemden geçmemesi içerisinde bulunan antioksidanın korunduğu anlamına gelmektedir.

filtre kahve
filtre kahve

Filtre kahvenin tadı granül kahveye oranla çok daha acı ve yavandır. Granül kahve suda çözünebilirken filtre kahvenin sıcak su ile çözünmesi mümkün değildir. Herhangi bir işlemden geçmediğinden sıcak suyun içerisinde karıştırılması yeterli değildir. Filtre kahvenin granül kahve aksine demlenmesi gereklidir. Demlenme süresinin beklenmesi sebebiyle pratiklik konusunda granül kahve kadar iyi değildir. Sağlık için tavsiye edilen ise kesinlikle filtre kahvedir. Metabolizmanın hızlandırılması için ise tavsiye edilen filtre kahvedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here