1 Dilim Baklava Kaç Kalori?

bir dilim baklava kaç kalori
bir dilim baklava kaç kalori

Baklava, bayram ya da özel günlerde geleneksel tatlılarımızın başında gelir. Hem şerbeti hem de hamuru ile kalori açısından oldukça yüksek besin değerlerine sahip bu tatlıyı kilo vermek isteyenler için daha yakından inceledik. Baklava kaç kalori? 1 Küçük dilim baklava kaç kalori? 2 küçük dilim baklava kaç kalori?  1 Adet midye tatlısı kaç kalori? Baklava yemek kilo aldırır mı? 1 dilim baklavada ne kadar şeker var? 1 adet fıstıklı baklava kaç kalori? 1 adet cevizli baklava kaç kalori? Soğuk baklava kaç kalori? Kuru baklava kaç kalori? Diyabetik baklava kaç kalori? 1 adet fıstık sarma kaç kalori? 1 adet tulumba tatlısı kaç kalori? Gibi baklavanın kalorisine dair merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Baklava Kaç Kalori?

80 gr ağırlığında bir porsiyon baklava ortalama olarak 2 dilime denk gelmektedir. Bir porsiyon yani 2 dilim baklava kalorisi de yaklaşık olarak 335 kalori (kcal) olarak hesaplanmaktadır. 1 dilim baklava içeriğindeki besin değerleri ise 23 gr yağ, 5 gr protein ve 30 gr karbonhidrat şeklinde sıralanmaktadır.

100 gr baklava kalorisi ise yaklaşık olarak 430 kalori (kcal) değerine sahiptir. 100 gr baklava içeriğindeki besin değerleri 30 gr yağ, 7 gr protein ve 38 gr karbonhidrat olarak hesaplanmıştır.

1 Küçük Dilim Baklava Kaç Kalori?

1 küçük dilim baklava kalorisine baktığımızda içerdiği enerji miktarının yaklaşık olarak 170 kalori (kcal) değerinde olduğunu görmekteyiz. 1 küçük dilim baklava 11 gr yağ, 2.5 gr protein ve 14 gr karbonhidrat içerir.

2 Küçük Dilim Baklava Kaç Kalori?

2 küçük dilim baklava kalorisine bakalım şimdi de… 2 küçük dilim baklavanın içerdiği enerji miktarı ise yaklaşık olarak 340 kalori (kcal) değerindedir. 2 küçük dilim baklava 22 gr yağ, 5 gr protein ve 27 gr karbonhidrat içermektedir.

Baklava Yemek Kilo Aldırır Mı?

baklava kilo aldırır mı
baklava kilo aldırır mı

Yağ ve şeker oranı oldukça yüksek bir şerbetli bir tatlı çeşidi olan baklava çok yüksek kalori değerine sahiptir. Kontrolsüz ve aşırı bir şekilde baklava tüketmek günlük fazladan kalori almanıza ve devamında kilo artışına sebep olur. Özellikle spor yapmayan bireylerin baklava yerken birkaç kere düşünmesi gerekir. Çünkü sadece 2 dilim baklava yiyerek aldığınız kaloriyi yakmak için yaklaşık 1 saat yürüyüş ya da yarım saat koşu yapmanız gerekmektedir.

1 Dilim Baklavada Ne Kadar Şeker Var?

baklavada ne kadar şeker var
baklavada ne kadar şeker var

Baklava şeker oranı çok yüksek şerbetli bir tatlı çeşididir. Bu nedenle tüketiminde çok dikkatli olmak gerekir. 1 büyük dilim baklavanın ortalama olarak 60 – 70 gr glikoz içerdiği hesaplanmıştır. Bu da 20 çay kaşığı toz şekere denk gelmektedir. Küp şeker cinsinden basit bir hesaplamayla ifade edecek olursak 1 büyük dilim baklava yaklaşık olarak 25 – 30 adet küp şeker bulunmaktadır.

1 Adet Fıstıklı Baklava Kaç Kalori?

1 tane fıstıklı baklava kaç kalori
1 tane fıstıklı baklava kaç kalori

30 gr ağırlığında orta boy 1 adet fıstıklı baklava kalorisi yaklaşık olarak 130 kalori (kcal) değerine sahiptir. İçeriğindeki besin değerleri 8.5 gr yağ, 3 gr protein ve 12 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmaktadır.

Yaklaşık 50 gr ağırlığında büyük boy 1 adet fıstıklı baklava kalorisi ortalama olarak 214 kalori (kcal) değerine sahiptir. Büyük boy bir adet fıstıklı baklava içeriğindeki besin değerleri incelendiğinde 14 gr yağ, 3.5 gr protein ve 19 gr karbonhidrat bulunduğu görülmektedir.

Yaklaşık 80 gr ağırlığında ekstra büyük boy bir dilim fıstıklı baklava kalorisi ortalama olarak 339 kalori (kcal) değerine sahiptir. Ekstra büyük boy bir dilim fıstıklı baklava içeriğinde 22 gr yağ, 6 gr protein ve 31 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

1 Adet Cevizli Baklava Kaç Kalori?

1 tane cevizli baklava kaç kalori
1 tane cevizli baklava kaç kalori

30 gr ağırlığında orta boy 1 adet cevizli baklava kalorisi de yaklaşık olarak 137 kalori (kcal) değerine sahiptir. İçeriğindeki besin değerleri 9.5 gr yağ, 2 gr protein ve 11 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmaktadır.

Yaklaşık 50 gr ağırlığında büyük boy 1 adet cevizli baklava kalorisi ortalama olarak 225 kalori (kcal) değerine sahiptir. Büyük boy bir adet cevizli baklava içeriğindeki besin değerleri incelendiğinde 17 gr yağ, 3.25 gr protein ve 18 gr karbonhidrat içerdiği görülmektedir.

Yaklaşık 80 gr ağırlığında ekstra büyük boy bir dilim cevizli baklava kalorisi ortalama olarak 365 kalori (kcal) değerine sahiptir. Ekstra büyük boy bir dilim cevizli baklava içeriğinde 26 gr yağ, 5 gr protein ve 29 gr karbonhidrat vardır.

Soğuk Baklava Kaç Kalori?

Şerbeti süt ile hazırlanan baklava çeşidi olan soğuk baklava son yıllarda geleneksel baklavaya alternatif olarak tatlı severlerin beğenisini alıyor. Şerbeti süt ile hazırlandığı için daha hafif bir tadı olsa da şeker ve karbonhidrat oranı yüksek olan bu tatlıyı da tüketirken uygun miktarda tüketmeye özen gösterin. 2 büyük dilim soğuk baklava yaklaşık olarak 480 kalori (kcal) değerinde enerjiye sahiptir.

Kuru Baklava Kaç Kalori?

kuru baklava kaç kalori
kuru baklava kaç kalori

1 porsiyon yaklaşık 2 orta dilim kuru baklava kalori değeri 240 kcal’dir. Bir dilim kuru baklava kalorisi ise 120 kaloriye denk gelmektedir.

Diyabetik Baklava Kaç Kalori?

Diyabetik baklava ya da diyet baklava olarak bilinen bu baklava çeşidi, normal baklavaya oranla içeriğindeki yağ, şeker oranı biraz daha düşük olup lif oranı daha yüksektir. 3 dilimi yaklaşık 100 gr gelen diyabetik baklava kalorisi yaklaşık olarak 265 kaloriye denk gelmektedir. 100 gr diyabetik baklava içeriğinde 2 gr yağ, 0.60 gr şeker ve10.17 gr lif gibi besin içerikleri bulunmaktadır.  Diyabetik baklava tercih ederken onaylı ürün olduğuna özellikle dikkat etmeyi unutmayın.

1 Adet Fıstık Sarma Kaç Kalori?

 100 gr fıstık sarma yaklaşık olarak 420 kaloriye denk gelmektedir. 155 gr ağırlığındaki bir porsiyon fıstık sarma ise 650 kaloriye eş değerdir. 1 adet fıstık sarma kalorisi ise yaklaşık 220 kalori değerindedir.

1 Adet Midye Tatlısı Kaç Kalori?

midye tatlısı kaç kalori
midye tatlısı kaç kalori

Yaklaşık 60 gr ağırlığında 1 porsiyon midye tatlısı kalorisi ortalama olarak 150 kalori (kcal) değerinde enerji içermektedir.

1 Adet Tulumba Tatlısı Kaç Kalori?

1 adet tulumba tatlısı kalori miktarı ise ortalama olarak 85 kaloriye (kcal) denk gelmektedir. 1 adet tulumba tatlısı içeriğinde 2.4 gr yağ, 1 gr protein ve 14 gr karbonhidrat vardır.

90 gr ağırlığında bir porsiyon tulumba tatlısı kalorisi ise 255 kalori (kcal) değerindedir. 90 gr ağırlığında bir porsiyon tulumba tatlısı besin içeriği hesaplandığında 7 gr yağ, 3 gr protein ve 41 gr karbonhidrat içerdiği görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here