1 Adet Kivi Kaç Kalori?

1 adet kivi kaç kalori
1 adet kivi kaç kalori

Özellikle diyet yapanların ve kalori hesaplamasına dikkat ederek beslenen kişilerin oldukça merak ettiği konulardan biri de kivi kalorili midir sorusudur. Bugünkü yazımızda kivi meyvesi hakkında merak edilen tüm detayları ve kalori hesaplamasını sizler için araştırdık. Kivi kaç kalori? 1 adet kivi kaç gram? Kivi kilo aldırır mı? Diyette kivi yenir mi? Gece diyette kivi yenir mi? gibi kivi kalorisi hakkında merak edilen tüm detayları ve kivi besin değerleri hesaplamasına yazı içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Ananas Kaç Kalori?

Astım rahatsızlığından cilt güzelliğine kadar pek çok konuda insan sağlığına önemli katkılar sunan kivi sindirime yardımcı olarak kabızlığa da çok iyi gelen bir meyvedir. Özellikle diyet yaparken bağırsak sağlığını korumak ve bağırsak faaliyetlerini geliştirmek isteyen herkesin kivi meyvesini diyetine kesinlikle eklemesini tavsiye ediyoruz. Ara öğünlerde bir porsiyon meyve olarak tüketebileceğiniz 1 adet kivi ile hem uzun süre tokluk hissedecek hem de sağlıklı bir şekilde zayıflamak için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Şimdi gelin hep birlikte kivi kalorisi hakkında merak edilen tüm detayları öğrenelim…

Kivi Kaç Kalori?

Ortalama olarak 1 adet kivi meyvesi kalori değeri 46 kcal’dir. İçeriğindeki besin değerleri ise 1.4 gr yağ, 11 gr karbonhidrat ve 0.90 gr protein şeklindedir.

1 kase dilimlenmiş kivi kalori olarak incelendiğinde ise yaklaşık olarak 110 (kcal) kaloriye denk gelmektedir. Bir kase dilimlenmiş kivi içeriğinde bulunan besin değerleri 1 gr yağ, 26 gr karbonhidrat ve 2 gr protein şeklinde sıralanmaktadır.

75 gr ağırlığında olan 1 porsiyon kivi kalori değeri ise yaklaşık olarak 45 kaloriye eş değerdedir. 1 porsiyon kivi besin değerleri ise 0.5 gr yağ, 11,15 gr karbonhidrat ve 1 gr protein olarak belirlenmiştir.

4 eş parçaya bölündükten sonra elde edilen çeyrek bir dilim kivi kalorisi ise sadece 5 kalori değerinde enerjiye sahiptir. İçeriğindeki besin değerleri ise 0.05 gr yağ, 1 gr karbonhidrat ve 0.09 gr protein içermektedir.

kivi kaç kalori
kivi kaç kalori

Boyutlarına göre kivi kalorisi şu şekildedir;

 • 80 gr ağırlığında küçük boy 1 adet kivi kalorisi yaklaşık olarak 50 kaloriye denk gelmektedir. Küçük boy kivi içeriğindeki besin değerleri 0.42 gr yağ, 12 gr karbonhidrat ve 0.90 gr protein olarak belirlenmiştir.
 • 100 gr ağırlığında orta boy 1 adet kivi kalorisi yaklaşık olarak 60 kalori enerjiye eş değerdir. Bir adet orta boy kivi içeriğindeki besin değerleri de 0.52 gr yağ, 15 gr karbonhidrat ve 1.15 gr protein olarak hesaplanmıştır.
 • 120 gr ağırlığında büyük boy 1 adet kivi kalorisi ortalama olarak 73 kalori enerjiye eş değerdir. Bir adet büyük boy kivi içeriğindeki besin değerleri de 0.62 gr yağ, 18 gr karbonhidrat ve 1.35 gr protein olarak hesaplanmıştır.

1 Adet Kivi Kaç Gram?

Kivi meyvesinin büyüklüğüne göre gram miktarı da değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir değer olarak söylersek 1 adet kivi yaklaşık olarak 70 – 75 gr ağırlığında olmaktadır. 70 – 75 gr ağırlığında olan kivi kalori değeri ise 40 – 45 kalori aralığındadır. Bu miktardaki kivi besin değerleri ise 0.5 gr yağ, 11,15 gr karbonhidrat ve 1 gr protein içerir. Daha büyük boy ya da daha küçük boydaki kivi gram ve kalori açısından değişkenlik gösterebilir. Ağırlığı 70 – 120 gr aralığında değişkenlik gösteren kivi meyvesinin kalorisi de 40 – 75 kalori aralığında değişkenlik göstermektedir.

Kivi Kilo Aldırır Mı?

kivi kilo aldırır mı
kivi kilo aldırır mı

Kilo kontrolü yapan her bireyin aklında geçen konuların başında gelir diyette kivi yenir mi, gece diyette kivi yenir mi ya da kivi kalorili midir sorularıdır. Öncelikli olarak şunu belirtmek isteriz ki kivi tam bir diyet dostu meyvesidir. Kivi içeriğindeki besin değerleri ile diyette kilo vermenize yardımcı olur.

Kivi yağ yakmaz ya da kivi yiyerek zayıflanmaz tabi ki… Ancak lifli bir meyve olması yönüyle uzun süre tokluk hissi sağlar. Ara öğünde bir adet kivi ve yanında bir kase yoğurt tüketmek açlık krizlerini ya da tatlı ataklarını engeller. Sağlıklı zayıflamak isteyen ve meyvesiz yapamayanlara diyetisyenler tarafından da kivi meyvesi kesinlikle tavsiye edilmektedir. Günde 1 adet kivi tüketerek açlık krizlerinizi ya da ani gelişen tatlı krizlerinizin önüne geçebilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu ise kivi diyette gece tüketilir mi sorusudur. Akşam yemeği saatinden gece yatana kadar olan sürede bir adet kivi tüketebilirsiniz. Örneğin saat 19.00’da akşam yemeği yediniz ve gece 24.00’de yatacaksanız saat 21.30’da bir adet kivi tüketebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta akşam yemeği ile yatma saatinin tam ortalarında ara öğün yapmaktır. Yatma saatine yakın saatlerde herhangi bir şey yiyip içmek uzmanlar tarafında da pek tavsiye edilmez.

Kivi Besin Değerleri

100 gr ağırlığında kivi meyvesinin besin değerleri şu şekildedir;

 • Kalori: 60 kcal
 • Yağ: 0.5 gr
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 3 mg
 • Potasyum: 312 mg
 • Karbonhidrat: 15 gr
 • Lif: 3 gr
 • Şeker: 9 gr
 • Protein: 1. 1 gr
 • C vitamini: 92 mg
 • Kalsiyum: 34 mg
 • Demir: 0.3 mg
 • Magnezyum: 17 mg
 • B6 vitamini: 0.1 mg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here