Kuş Üzümü Nedir? Kuş Üzümü Faydaları Nelerdir?

kuş üzümü nedir, kuş üzümü faydaları nelerdir
kuş üzümü nedir, kuş üzümü faydaları nelerdir

C vitamini bakımından oldukça zengin olan kuş üzümü son yıllarda popülerliğini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Bu yazımızda önce kuş üzümü nedir, ardından da kuş üzümü faydaları nelerdir, kuş üzümü neye iyi gelir ve kuş üzümü nasıl tüketilir hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Kekik Faydaları Nelerdir

Konu Başlıkları

Kuş Üzümü Nedir?

kuş üzümü nedir
kuş üzümü nedir

Antioksidan içeriği yüksek besinlerden olan kuş üzümü koyu renkte olan çekirdeksiz bir üzüm türüdür. Koyu mor renkte olan kuş üzümü meyvesi 1 cm’ye kadar büyüyebilmektedir. Besin değerleri zengin olan kuş üzümünün sağlık için de pek çok faydası vardır. C vitaminı kaynağı olarak bilinen portakaldan 2 kat fazla C vitamini içeren kuş üzümü A, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengindir. Kalsiyum, tanen, malik asit gibi mineraller içeren kuş üzümü fruktoz şeker ve tartarik içerir.

Kuş Üzümü Faydaları Nelerdir?

kuş üzümü faydaları nelerdir
kuş üzümü faydaları nelerdir

Besin değerleri ve içerdiği vitamin ve mineraller tam bir şifa kaynağı olan kuş üzümünün sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kuş üzümünün faydalarını sizler için araştırdık ve derledik. Gelin şimdi kuş üzümünün faydalarını çok daha yakından görelim.

Kuş Üzümünün Faydaları Nelerdir;

Sindirim Sistemine İyi Gelir; Hepimizin bildiği gibi sindirim sisteminin daha iyi çalışması için lifli besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Lifli ve doğal besinler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kuş üzümü doğal bir besindir ve katkı maddesi içermez. Zengin vitamin ve mineralleri sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak mide şişkinliği ve mide gazı şikayetlerinin azalmasını da yardımcı olur.

Karaciğeri Korur; Vücudun detoks organlarından biri olan karaciğeri korumak ve daha iyi çalışmasını sağlamak için doğal besinlerin ve karaciğere iyi gelen besinlerin tüketilmesi gerekir. Vücuttan zararlı toksinleri atmak için görev yapan karaciğer kendini yenileyen bir organdır. Karaciğeri koruyan ve işlevini daha iyi yapmasını sağlayan besinlerden birisi de kuş üzümüdür. Kuş üzümü karaciğeri destekler ve daha iyi çalışmasını sağlar.

Balgam Söktürücüdür; Soğuk havanın etkisi ile virüsler bağışıklık sistemini etkileyerek grip ve soğuk algınlığına neden olabilir. Üst solunum yolu hastalıklarının en yaygın belirtisi boğazda balgam oluşmasıdır. Virüslerin neden olduğu balgamı geçirmek için kuş üzümü en doğal besinlerden birisidir. Balgamı geçirmek için gün içinde kuş üzümü tüketmek etkilidir.

Bağırsak Hareketlerini Destekler; Sindirim sistemine katkısı olduğundan bahsettiğimiz kuş üzümünün haliyle bağırsakların daha iyi çalışması için de önemli katkıları vardır. Kuş üzümü bağırsak faaliyetlerinin düzenli olması, kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarının azalmasını sağlar. Bağırsakları yumuşatır ve daha iyi çalışmasını sağlar. Düzenli olarak kuş üzümü tüketmek bağırsak hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Tansiyon ve Kolesterol Dengeleyicidir; Kuş üzümü içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile tansiyon ve kolesterole karşı da etkilidir. Yağ ve sodyum içeriği çok düşük olduğu için kolesterolün dengelenmesini sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiricidir; Vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlenmek için doğal besinler ile besin değeri yüksek olan yiyecekler tüketmek önemlidir. Kuş üzümü hem doğal antioksidan kaynağıdır hem de içerdiği vitaminler ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin  güçlü olması vücudu hastalıklara karşı korur.

Damar Hastalıklarına İyi Gelir; Kuş üzümü damarları besler ve başta damar tıkanıklığı olmak üzere çeşitli damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Mevcut damar hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandıran kuş üzümü önemli bir etkiye sahiptir.

Cilt Hastalıklarını İyileştiricidir; Ciltte zamanla meydana gelen sarkma, kırışıklık ve nem kaybını önlemek için çeşitli kozmetik ürünler kullanılır. Ancak cildin kendini yenilmesi için sağlıklı ve doğal beslenme olmazsa olmazdır. Kuş üzümü içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile cildi içeriden besler ve daha canlı bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Kuş Üzümü Nasıl Tüketilir?

Bu kadar çok faydalarını saydığımız kuş üzümü beslenme alışkanlıklarımız içerisinde kesinlikle yer alması gereken besinlerden birisidir. Kuş üzümü çok farklı şekillerde tüketilebilir. Yemeklerde ve pilavlara lezzet vermesi için kullanılan kuş üzümü, komposto olarak da tüketilebilir. Tüketim çeşitlerinden birisi de kekler ve tatlılardır. Kek ve muhallebilerde kullanılan kuş üzümü lezzeti ile öne çıkar. Kuş üzümünün en çok kullanıldığı tatlılardan birisi de aşuredir. Aşureyi süslemek için kullanılan kuş üzümü aynı zamanda aşureye de ayrı bir lezzet katar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here