Kayısının Faydaları Nelerdir? Kuru Kayısı Neye İyi Gelir?

kayısının faydaları nelerdir, kuru kayısı neye iyi gelir
kayısının faydaları nelerdir, kuru kayısı neye iyi gelir

Besin değeri oldukça yüksek olan kayısı, hemen hemen dünyanın her yerinde yetişebilen bir meyvedir. Ülkemiz bu üretim zincirinde en ön sıralarda yer almaktadır. Günlük hayatımızda bir çok şekillerde tükettiğimiz kayısının sağlığımız için de pek çok faydası bulunmaktadır. Kayısının faydaları nelerdir, kuru kayısının faydaları ve kayısının çekirdeğinin faydaları hakkında derlediğimiz bu yazımız diliyoruz ki faydalı olur.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Konu Başlıkları

Kayısının Faydaları Nelerdir?

kayısının faydaları nelerdir
kayısının faydaları nelerdir

Kayısının Şekerpare, Şam, Tokaloğlu, İmrahor, Hacıkız, Darende, Muhittinbey gibi çeşitleri bulunmaktadır. A, B, C ve P vitaminleri bakımından oldukça zengin olan kayısı çiğ ve taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak, reçel, hoşaf ve kompostosu yapılarak da tüketilmektedir. Çekirdeğinden ise cilt bakımında önemli etkileri olan yağ elde edilebiliyor.

Gelin şimdi kayısının faydaları nelerdir diye biraz daha yakından bakalım.

 • Kanı temizler: Vücuttaki ve kandaki toksin maddeleri temizler. İçeriğindeki zengin demir sayesinde kansızlığı engeller ve kansızlığın sebep olduğu diğer hastalıkların iyileşmesine katkı sağlar. 100 gram kayısı yemek 250 gram taze karaciğer yemekle aynı etkiyi yaparak kan akışını hızlandırır.
 • Kalbe İyi Gelir: Yüksek lif oranı sayesinde kayısının kalp sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp rahatsızlıklarını oluşmamasına yardımcı olur. İçeriğinde yüksek orandaki potasyum sayesinde kalp kaslarını güçlendirir ve kalp ritmini düzenler. Barındırdığı antioksidanlar sayesinde kılcal damarların yapısını iyileştirici etkileri de vardır. Kalp krizi riskini azaltır.
 • Kabızlık Sorununu Çözer: Kabızlık sorununu ortadan kaldıran pektin ve selüloz içerdiğinden dolayı kabızlığı önleyici tedavide kullanılmaktadır. Ayrıca kayısı, içeriğindeki lifler ile sindirim sağlığına katkı sağlaması için çayı yapılarak da tüketilebilir.
 • Göz Sağlığına İyi Gelir: Kayısıya rengini veren pigmentlerin göz sağlığını korumaya yardımcı olduğu yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Görme problemleri riskini azaltan A, C, ve E vitaminleri yönünden zengindir. Katarakt oluşma riskini en aza indirir.  Günde 2-3 tane kayısı tüketmenin kişilerde yaşla alakalı olarak görülmekte olan makula dejenarasyonu riskini azalttığı bilinmektedir.
 • Antioksidan Özelliği Gösterir: Kayısı, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir. İçeriğinde yer alan A vitamini güçlü bir antioksidandır.
 • Kan Pıhtılaşması: Herhangi bir açık yara oluşturacak kazalarda kan kaybından zarar görmemek için kanımızın pıhtılaşması gerekir. Kayısı yüksek K vitamini ile kanın pıhtılaşmasını sağlar.
 • İltihaplı Hastalıklar İçin Yararlıdır: Bitkisel ürünlerin etken maddesi olan kateşin açısından güçlü olan kayısı bu özelliği sayesinde romatizma ya da bronşit gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kemik Sağlığı İçin Faydalıdır: Kayısı tek başına kemik sağlığını korumak için yeterli olmasa bile kemik gelişimi için önemli etkileri olan bir meyvedir. Bu sebeple özellikte çocuklarda ve yaşlılarda günlük beslenme programında kayısının olması önemlidir. Demir ve bakır mineralleri bakımından zengin bir meyvedir.
 • Cilde ve Saça Faydalıdır: Kayısı, cilt sağlığı için gerekli olan vitaminler ve likopen açısından güçlü bir kaynaktır. Özellikle yağlı cilt tiplerine karşı kayısı önerilmektedir. Kafa derisindeki pul pul döküntülere ve kaşıntılara iyi gelmektedir. Ayrıca kayısının saç dökülmesini azalttığı bilinmektedir. Kayısı yüze ve ellere sürülerek cilt bakımı da yapılabilmektedir. Cilde parlaklık, esneklik ve yumuşaklık kazandıran kayısı yağı ile çeşitli maskeler hazırlanabilmektedir.

Kuru Kayısı Neye İyi Gelir?

kuru kayısı neye iyi gelir
kuru kayısı neye iyi gelir

Kayısı yaz meyvesidir. Ülkemizde bolca yetiştiği için yaz mevsiminde bolca tüketebilme şansı mevcuttur. Ancak tüm yıl boyunca yemek isteyenler için kurutulmuş olarak satılan kayısı çeşitleri de mevcuttur. Kuru kayısının faydaları da çoktur.

Ancak kuru kayısı tüketirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle ve en önemlisi kurutma işlemi sırasında doğal yöntemler kullanılmış kayısıları tercih etmeniz gerekmektedir. Piyasada kuru kayısı çeşitlerinin açık sarı ve kahverengi seçenekleri olmakla beraber aradaki renk farkının sebeplerinin bilinmesi de önemlidir.

Açık sarı olan kayısılarda kurutma işlemi sırasında kükürtdioksit kullanılması sonucu rengi daha canlı ve parlaktır. Gün kurusu denilen rengi daha koyu ve mat olan kuru kayısı çeşidinde ise böyle bir işlem uygulanmamaktadır.

Uzman görüşü herhangi bir kimyasal uygulanmadığı için koyu renkli olan kuru kayısı çeşitlerinin tüketilmesi yönündedir.

Kuru kayısının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Ateşi düşürür.
 • Kalp ritmini düzenler.
 • Hemoglobin üretir.
 • Cinsel gücü artırır.
 • Gözlere faydalıdır.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Gebelikte tüketilmesi faydalıdır.
 • Vajinal enfeksiyonları azaltır.
 • Sağlıklı sindirim sistemi için gereklidir.
 • Egzema gibi deri rahatsızlıklarına karşı koruyucudur.

Kayısı Suyunun Faydaları Nelerdir?

kayısı suyunun faydaları nelerdir
kayısı suyunun faydaları nelerdir

Taze kayısı faydaları, kuru kayısı faydaları kadar kayısı suyunun da faydaları çoktur. Şimdi de kayısı suyunun faydalarını biraz daha yakından görelim.

Kayısı suyunun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kemik sağlığı için önemli bileşenler içerir.
 • Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Uzun ömürlü ve sağlıklı bir yaşam sunar.
 • Damarlardaki kan akışını hızlandırır.
 • Stresle mücadeleyi destekler.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

kayısı çekirdeği yağının faydaları nelerdir
kayısı çekirdeği yağının faydaları nelerdir

Meyve olarak pek çok faydası olan kayısının çekirdeğinden elde edilen kayısı çekirdeği yağının da pek çok faydası vardır. Şimdi de kayısı çekirdeği yağının faydalarını görelim:

 • Cilt hücrelerini yeniler, cildin rengini eşitler.
 • Vücudun farklı bölgelerinde masaj yağı olarak kullanılabilir. Cildi yumuşatır ve nemlendirir.
 • Saç dokusunu canlandırır ve korur.
 • Aynı zamanda saçı nemlendirir ve besler.
 • Kafa derisine sürüldüğünde kaşıntı ve döküntülere iyi gelir.
Kayısının Zararları Var mıdır?

Uygun miktarlarda tüketimi vücut sağlığı için herhangi olumsuz bir durum yaratmamaktadır. Ancak alerjik yatkınlığı olan kişilerin kayısı tüketiminde gördükleri beklenmedik durumlarda doktora danışmalarını tavsiye ederiz. Aşırı tüketilmesi kan şekerini de artıracağı için günlük tüketim miktarına dikkat edilmelidir.  Gebe ve emziren kişilerin kullanımına yönelik sakıncalı bir durum olmamasına rağmen kişinin bireysel farklılığından kaynaklanabilen sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile tüketilmesi önerilir.

Tüm meyve sebzelerin faydaları kişiden kişiye göre değişmektedir. Size en uygun miktarı uzman bir hekim ya da beslenme uzmanı söyleyebilir. Burada bahsedilen fayda ve zararların genel bilgiler olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here