Spirulina Nedir? Spirulina Faydaları Nelerdir?

spirulina nedir, spirulina faydaları nelerdir
spirulina nedir, spirulina faydaları nelerdir

Son yıllarda oldukça popüler olan spirulina, doğadaki en şifalı besinlerden biridir. Bazen adını “süper besin” olarak da duyduğumuz spirulina, özellikle protein bakımından oldukça zengindir. Spirulina bol miktarda vitamin ve mineral de içerir. Doğadaki en zengin B12 vitaminine sahip besinlerden biridir. Aynı zamanda oldukça yüksek demir oranına sahip besinlerden biri olan spirulina doğal bir vitamin deposudur. Bu yazımızda öncelikle spirulina nedir, ardından da spirulina faydaları nelerdir hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Kakule Nedir?

Spirulina Nedir?

spirulina nedir
spirulina nedir

Aslında yüzlerce yıldır tüketilen spirulina ancak 2000’li yıllarda Dünya Tarım Örgütü tarafından da en faydalı besinlerden biri olarak da kabul edilmiştir. Peki spirulina nedir?  Spirulina aslında bir su yosunudur. Mavi-yeşil alglerin bir diğer adıyla mikro alglerin besine dönüşmüş hali olan spirulina genellikle toz yada kapsül halinde tüketilir.

Bunun yanında spirulina sakız, şeker ve ambalajlı ürünlerde gıda boyası olarak da kullanılır. Spirulinanın toz maskesi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Spirulina Faydaları Nelerdir?

spirulina faydaları nelerdir
spirulina faydaları nelerdir

Besin değeri bu kadar yüksek olan ve bazı yerlerde adını süper besin olarak da duyduğumuz spirulinanın faydalarını gelin daha yakından görelim.

Spirulina Faydaları;

  • Spirulina çok önemli bir bitkisel protein kaynağıdır.
  • Bol miktarda A, C, E ve B vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve selenyum gibi mineral ve vitaminlerden içerir.
  • Spirulinanın besin değeri çok yüksek olduğu için vücut direncini artırır ve enerji verir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak da kullanılabilir.
  • Spirulina sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına destek olur.
  • Cilt güzelliği için de kullanılabilir. Özellikle maske olarak kullanıldığında sivilce ve aknelerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Kansızlık sorununa da iyi gelen spirulina kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur.
  • Spirulinanın en önemli özelliklerinden biri de alerjik reaksiyonlara karşı vücudu korumasıdır.
  • Demir ve kalsiyum bakımından zengin olan spirulina, kas ve kemik gelişimine de olumlu etki eder.
  • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Uyarı: Tüm bitkisel ürünler kullanılmadan önce uzman bir hekime danışılmalıdır. Her ürünün yan etkisi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Hem olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak hem de istenilen faydayı elde etmek için kontrolsüz kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here