Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Kahve Zayıflatır Mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir kahve zayıflatır mı
Türk kahvesinin faydaları nelerdir kahve zayıflatır mı
Bir Gelenektir Türk Kahvesi

Öyle bir yeri vardır ki Türk kahvemizi yorgunluk atmak için, kız istemek için, ferahlamak için, hasret gidermek için içeriz. İçtikten sonra “ferah kahvelerimiz olsun” deriz. Dostlarla içilen kahvenin ayrı bir yeri vardır. “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” atasözlerimize dahi konu olmuştur. Tabi ki Türk kahvesi içince fal bakmak da olmazsa olmazlardandır. “Neyse halim o çıksın falim” der geçmişten ya da gelecekten bir şeyler anlatırız. Hayatımızda bu denli önemli olan Türk kahvesinin faydaları da oldukça fazladır.

Dünya’da da ün kazanmış değerlerimizden biri olan Türk kahvesi, günlük hayatımızın çayla birlikte vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Lezzetinin ve kendine has kokusunun yanında Türk kahvesinin faydaları da çok önemlidir. Son yıllarda yapılmış araştırmalar Türk kahvesinin kanser, kalp sağlığı, kilo verme gibi pek alanda fayda sağladığını kanıtlanmıştır. Diğer filtre kahve çeşitlerine göre daha farklı bir aromaya sahip olan Türk kahvesi içmek sağlığımız için pek çok faydayı da içinde barındırmaktadır.

Filtre Kahve Kaç Kalori? Kahve Kilo Yapar Mı?

Türk kahvesi yüzyıllardan beri bu topraklarda severek tüketilen bir içecektir. Geleneksel mutfağımızda özel bir yeri olan Türk kahvesinin ünü zamanla Avrupa’ya hatta Dünya’nın pek çok yerine yayılmıştır. Bugün Avrupa’da çoğu ülkenin kahve dükkanlarında Türk kahvesi seçeneği de bulunmaktadır.

Ünü Dünya’ya yayılmış, geleneksel kültürümüzün önemli bir ögesi olan Türk kahvesinin faydalarını bu yazımızda bulabileceksiniz. Bunun yanında Türk kahvesi ile ilgili yaygın olarak sorulan; “Türk kahvesinin zararları var mıdır, Türk kahvesi zayıflatır mı? Türk kahvesinin zararları nelerdir, günde kaç tane Türk kahvesi içilir, Türk kahvesi her gün içilir mi gibi sorulara da cevaplar bulabilirsiniz. Kahve tüketenlerin en çok merak ettiği konu olan Türk kahvesinin kalorisi hakkında da bilgiler bulabilecekseniz. Hazırsanız gelin şimdi kültürümüz önemli bir parçası olan Türk kahvesini daha yakından tanıyalım.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesinin faydaları
Türk kahvesinin faydaları

Dost sohbetlerinin vazgeçilmez içeceği olan Türk kahvesinin faydalarından daha da fazla yararlanmak için kahvenin şekersiz içilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak şekersiz tüketemiyorsanız da mümkün olduğunca en az şekerle içmeye çalışın, yavaş yavaş azaltın. Göreceksiniz ne kadar az şeker koyarsanız kahvenin de tadını çok daha iyi alabileceksiniz.

Türk kahvesi hafızayı güçlendirir; Alzheimer hastalığına karşı korur. Beyin hücrelerini besler.

Tatlı krizlerini engeller; Bir fincan şekersiz Türk kahvesi kan şekerini dengeler ve tatlı krizlerinin önüne geçer.

Enerji Verir; Türk kahvesi ile ilgili son yıllarda yapılan araştırmalarda enerji verdiği bilinmektedir. Özellikle spor öncesi içildiğinde ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi bize verir ve spor yaparken de daha fazla kalori yakmamızı sağlar.

Kolesterolü Dengeler; Türk kahvesi kanımızdaki yağ seviyelerini dengeleyerek kötü kolesterolün yükselmesini engeller.

Hazımsızlığa İyi Gelir; Yemeklerden sonra bazen şişkinlik yaşarız. Şekersiz Türk kahvesi hazımsızlık giderir ve yemek sonrası çöken rehavetten kurtulmamızı sağlar.

Türk kahvesi kanser riskini azaltır; Harvard Tıp Okulu’nda yapılan araştırmaya göre düzenli olarak Türk kahvesi içicilerinde meme, kolon ve rektal kanseri türlerine yakalanma riskinin içmeyenlere göre daha düşük olduğu görülmüştür.

Parkinson riskini azaltır; Türk kahvesi ile ilgili Harvard Tıp Okulu’nda yapılan bir başka araştırmada da beyin sağlığına iyi geldiği ve parkinson hastalığı riskini azalttığı belirtilmiştir.

Karaciğer kanserine karşı koruyucudur; Türk kahvesi ile ilgili yapılan araştırmalarda günde 2 fincan Türk kahvesi içenlerde karaciğer kanseri riski %31 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Kalp sağlığı; Türk kahvesinin kalp sağlığına dolaylı olarak etkisi vardır. Kandaki yağ oranının yükselmesine engel olarak kolesterolü yükseltmez ve kan basıncını dengeler. Böylece kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Stresi azaltır; Yapılan araştırmalarda Türk kahvesinin beyin hücrelerine zarar veren stresi azalttığı tespit edilmiştir.

Ayrıca şekersiz Türk kahvesi;

  • Siroz riskini azaltır.
  • Pankreas kanseri riskini azalır.
  • Şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır.
  • Türk kahvesi selülite karşı faydalıdır.
Türk Kahvesi Cilde Faydaları

Biliyor muydunuz? Türk kahvesi içerken sağlığımız için faydalar sağlarken fincanın dibinde kalan telvesi ile de cilt için bakım yapabilirsiniz. Türk kahvesi parçacıklı yapısı ile doğal peeling özelliği gösterir. Yani Türk kahvesi cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Üstelik Türk kahvesi ile peeling yapmak çok kolaydır. İçmek için hazırladığınız Türk kahvesini bir güzel içtikten sonra dibinde kalan kahve telvesi kurumadan temiz cildinize yedirerek sürün. Kahve telvesi kuruyana kadar cildinizde kalsın. Daha sonra durulayın. Türk kahvesi peelingi sonrasında cildinize dokunduğunuzda yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı?

Türk kahvesi zayıflatır mı
Türk kahvesi zayıflatır mı

Sağlığımız için pek çok yararı bulunan Türk kahvesi ile ilgili en merak edilen konulardan birisi de Türk kahvesi zayıflatır mı? sorusudur. Yağ yakımını hızlandırması, metabolizmanın daha da çok çalışması Türk kahvesinin kilo vermeye yardımcı olumlu etkilerindendir. Türk kahvesinin zayıflamaya bir diğer katkısı ise, kan şekerini dengelemesi ve içerdiği özler sayesinde iştah kesici etki göstermesidir. Tabi ki tüm bu zayıflamaya yardımcı etkilerini göstermesi için kahveyi şekersiz olarak tüketmek gerektiğini unutmayın. Hem hepimizin de bildiği gibi şekerin insan sağlığına da zararları çok.

Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Zayıflamak isteyen kahve severlerin aklındaki bir soruya açıklık getirelim şimdi de… Türk kahvesinin zayıflamaya etkisi ile birlikte en çok merak edilenlerden biri de; Türk kahvesi kaç kaloridir? Şekersiz olarak yapılan 1 fincan sade Türk kahvesinin kalorisi çok düşüktür. Bir fincan Türk kahvesi 7 kaloridir. Ancak Türk kahvesi kilo kontrolü yapanlar ve zayıflamak isteyenler için şekersiz içilmelidir. Şekerli içildiğinde haliyle kalorisi de artmaktadır.

Türk Kahvesinin Zararları Var Mıdır?

Kahve sevenlerin çok merak ettiği konuların başında gelen sorulardan biri de Türk kahvesinin zararları nelerdir, günde kaç tane Türk kahvesi içilir, Türk kahvesi her gün içilir mi gibi sorulardır. Sağlık için faydaları oldukça fazla olan Türk kahvesi her içecek gibi fazla içildiğinde bazı yan etkiler gösterebilir. Türk kahvesi kafein içerir ve uyarıcı etki verir. Günde 3 fincandan fazla içilmesi uyarıcılığı arttırır kalp çarpıntısına neden olabilir. Ayrıca Türk kahvesi mide sorunlarına yol açabilir. Ülser, reflü gibi mide rahatsızlıklarında kafeinin sert tadından dolayı mideyi rahatsız edebilir. Bu yüzden bu tür rahatsızlıkları olanların doktoruna danışmadan içmemesi tavsiye olunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here