Yerfıstığı Yağının Faydaları Nelerdir?

yerfıstığı yağının faydaları nelerdir
yerfıstığı yağının faydaları nelerdir

Yerfıstığı yağı, sağlıklı yemeklik yağlar arasında yer alır. Yerfıstığı bitkisinin tohumlarından elde edilen bitkisel bir yağdır. Yapısında bolca bulunan E vitamini ile öne çıkan bu yağ, sağlığa pek çok açıdan faydalıdır. Bu yazıda, yerfıstığı yağının faydaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yerfıstığı Yağının Faydaları

yerfıstığı yağının faydaları
yerfıstığı yağının faydaları

Kalp Sağlığını Korur
Yer fıstığı yağı bol miktarda E vitamini içerir. Araştırmalar, bu vitaminin kalp hastalığına yol açabilecek bazı zararlı maddeler ile savaşabileceğini göstermektedir. Yerfıstığı yağı aynı zamanda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından da zengindir. Bunlar, düşük kardiyovasküler hastalık riskiyle bağlantılıdır.

Yaşlanma Belirtilerini Geciktirebilir
Cilt sağlığını koruması da yerfıstığı yağının faydaları arasında yer alır. E vitamini ayrıca oksidatif stresin olumsuz etkileriyle savaşır. Yerfıstığında bolca bulunan E vitamini, bu yağın cilt sağlığını koruduğunu ve yaşlanma belirtileri ile başa çıktığını kanıtlar niteliktedir.

Bilişsel Sağlığı İyileştirir
Yer fıstığı yağının bilişsel sağlığı iyileştirdiğine dair doğrudan bir araştırma henüz yok. Ancak içerdiği E vitamininin bu konuda faydalı olabileceği tahmin edilmektedir. Çalışmalar, E vitamininin yaşlılarda beyin sağlığını destekleyebileceğini gösteriyor. E vitamini takviyesinin kişilerde motor becerilerini geliştirdiği bulunmuştur.

İnsülin Duyarlılığını Artırabilir
Yerfıstığı yağının faydaları arasındaki diğer madde de insülin duyarlılığını artırmasıdır. Yer fıstığı yağı, tip 2 diyabette insülin üretimini artırdığı düşünülen ve içeriğinde bulunan oleik asit içerir. Yer fıstığı yağı bakımından zengin bir beslenme düzeni, iltihabın tip 2 diyabet üzerindeki olumsuz etkilerini de tersine çevirebilir. Yer fıstığı yağı ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Bunlar sağlıklı yağlardır. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların bir kombinasyonu, ayrıca diyabetli bireylerde insülin duyarlılığını artırabilir.

Eklem Ağrılarını Giderir
Yer fıstığı yağı çoklu doymamış yağ asitleri barındırdığından dolayı eklem ağrılarını da azaltabilir. Yerfıstığı yağı, eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Bunun için direkt olarak ağrılı bölgeye uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here