Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

yeşil çayın faydaları nelerdir yeşil çay zayıflatır mı
yeşil çayın faydaları nelerdir yeşil çay zayıflatır mı

Binlerce yıldır tüketilmekte olan yeşil çay insanlar için hep bir şifa kaynağı olmuştur. Bir rivayete göre yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynamakta olan suya düşmüş ve böylece yeşil çay en gözde içecek haline gelmiştir. Aradan geçen 5000 yıl içerisinde yeşil çay hala popülerliğini koruyan şifalı bir içecek olarak günümüzde yapılan bilimsel araştırmalara konu olmaktadır. Bu yazımızda yeşil çayın faydaları ve en merak edilen konulardan biri olan yeşil çay zayıflatır mı sorusunun cevaplarını sizler için araştırdık. Faydalı olmasını dileriz.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları özellikle son 20-30 yılda yapılan bilimsel araştırmalar ışığında netlik kazanmıştır. Bu araştırmalara göre çok geniş bir yelpazede çeşitli faydaları olan yeşil çayın günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki C ve E vitamini, manganez, krom, selenyum, çinko bakımından oldukça zengin olan yeşil çay besleyici yapı ve antioksidan özellikleri ile sağlıklı yaşam için çok önemli bir içecektir. Tadını ilginizi çekmediğinde bal, limon, tarçın, karanfil gibi malzemelerle çayınızın tadını renklendirebilirsiniz.

yeşil çay faydaları
yeşil çay faydaları

Yeşil çayın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yeşil çayın faydaları arasında yer alan başlıca özellik vücudu serbest radikallerden korunmaya yardımcı olmasıdır. Yeşil çay iltihap önleyici ve toksinlerden arındıran yapısı ile hastalıklar ile mücadelede faydalar sağlamaktadır.
 • Sıvı tutulumu ve doku iltihabını tedavi eden yeşil çayın faydaları arasında yer alan bir diğer özellik de güçlü bir idrar söktürücü olmasıdır.
 • Yeşil çayın faydaları arasında kansere karşı mücadele etmesi de yer almaktadır. Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmalarına göre kanserli tümör büyümesini azalttığı, radyasyona neden olan hasarları en aza indirdiği ortaya çıkmıştır. Yeşil çay içeriğindeki yüksek penifol maddesi sayesinde meme, mesane, yumurtalık, bağırsak, akciğer, prostat, cilt, mide gibi kanser türlerine olumlu etkiler gösterdiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.
 • Yeşil çayda bulunan biyoaktif bileşenler beyin fonksiyonlarına olumlu katkılar yapmaktadır. Nöronlar üzerinde birçok faydalı etkileri olan yeşil çayın Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkları önlediği söylenmektedir.
 • Harvard Tıp Okulu tarafından hazırlanan bir raporda yeşil çayın kalp sağlığını koruduğu açıklanmıştır. Bu rapora göre yeşil çayın faydaları olarak kötü kolesterolü düşürdüğü ve kalp krizi gibi hastalıklara karşı koruyucu olduğu söylenmektedir.
Yeşil Çay Faydaları
 • Uzun süreli ve düzenli olarak yeşil çay kullanımı kan basıncını ve tansiyonu dengelemektedir.
 • Her gün düzenli olarak içilen yeşil çayın faydaları olarak insülin hassasiyetini dengelediği söylenmektedir.
 • Yeşil çay içeriğindeki teanin maddesinin rahatlatıcı etkisi sayesinde yüksek kaygı bozukluğu ve stres durumunu iyileştirdiği bilinmektedir.
 • Ayrıca yeşil çayın faydaları arasında ağız ve diş sağlığına önemli katkılar sunduğu söylenmektedir. Yeşil çayın ağız bakterilerini yok ederek diş çürümelerini ve ağız kokusunu önlediği bilinmektedir.
 • Yeşil çay düzenli kullanımı sayesinde cilt kuruluğu ve sedef gibi hastalıklara karşı koruyucu özellikler göstermektedir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

yeşil çay zayıflatır mı
yeşil çay zayıflatır mı

Yeşil çay ile ilgili en merak edilen sorulardan biri: Yeşil çay zayıflatır mı? Yeşil çayın yapılan araştırmalara göre metabolizmayı hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca kadın ve erkeklerden oluşan 250 kişilik bir deney grubu ile yapılan bir çalışmada yeşil çay içen kişilerin içmeyenlere göre karın ve bel çevresindeki yağlanmada azalma tespit edilmiştir.

Yeşil çay içeriğindeki etken maddeler sayesinde vücutta yağ yakım hızını artırıcı etkiler göstererek obeziteye karşı korumaktadır. Kalorisi oldukça düşük olan yeşil çay diyet yapanların listesinde çok önemli bir besin kaynağı olarak mutlaka bulundurulmalıdır.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilir?

yeşil çay nasıl tüketilir
yeşil çay nasıl tüketilir

Yeşil çayın insan sağlığına olan faydalarından iyi şekilde yararlanmak için yeşil çay nasıl tüketilir sorusunun cevabını bilmek önemlidir. Yeşil çayı hazırlamak için bir tutam yeşil çay 1 kupa içerisinde bulunana kaynar suyun içine atılır. Kupanın ağzı kapatılır ve 4-5 dakika demlenmesi için beklenir. Bir günde en fazla 2-3 kupa içmek yeşil çayın faydalarından en iyi derecede yararlanabilmek açısından yeterlidir.

Yeşil Çay Tüketim Önerileri

Yeşil çay tüketim önerileri ile ilgili olarak dikkatinizi çekeceğinize inandığımız sağlıklı yeşil çay tariflerini sizlerle paylaşmak istedik.

 • Yeşil çaylı avakado smothie

Açlığınızı kontrol etmeye ve metabolizmayı hızlandıran yeşil çaylı avakado smothie için yapılması gerekenler; kaynamış olan suya bir tutam yeşil çay ilave edin ve 5 dakika bekletin. Süzdüğünüz karışımın içine mikserde ezdiğiniz muz ve avakadoyu ilave edin. İyice karıştırdığınız smothie hazır olacaktır. Buzdolabında bekleterek kahvaltılardan önce içebilirsiniz.

 • Limonlu ve zencefilli yeşil çay

Vücudu toksinlerden arındıran ve yağ yakımını destekleyen limonlu ve zencefilli yeşil çay için yapılması gerekenler; kaynamış olan suya bir tutam yeşil çay ve zencefil ekleyin. 15 dakika bekleyin. Süzdüğünüz karışıma yarım limon suyu ekleyin. İçeceğinizi sabahları aç karnına kahvaltıdan yarım saat önce içmeniz tavsiye edilmektedir.

 • Naneli yeşil çay

Mide ağrılarını azaltan, açlık krizlerini önleyen, sindirime yardımcı olan, iltihap önleyici ve temizleyici naneli yeşil çay için yapılması gerekenler; kaynamış olan suya nane ve yeşil çayı ekleyip 5 dakika daha kısık ateşte ısıtın. 10 dakika demlenmesi için bekletin. Soğuduktan sonra süzerek içebilirsiniz. Dilerseniz naneli yeşil çayın içine bir miktar bal katarak aromasını zenginleştirebilirsiniz.

Uyarı: Tüm bitkisel ürünler olduğu gibi yeşil çay tüketmeden önce de uzman bir hekime danışılmalıdır. Her ürünün yan etkisi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Hem olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak hem de istenilen faydayı elde etmek için kesinlikle  kontrolsüz kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here