Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

arı sütü faydaları nelerdir
arı sütü faydaları nelerdir

Arı sütü faydaları nelerdir? Arı sütü nasıl kullanılır? Arı sütü kimler kullanamaz? Arı sütü günde ne kadar tüketilmeli? Arı sütü ne zaman içilmeli? Arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir? Arı sütü yumurta sayısını artır mı? Arı sütü karışımı nasıl kullanılır? Arı sütü cilt için nasıl kullanılır? Gibi arı sütüne dair merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Arı Sütü Faydaları

arı sütü nasıl kullanılır
arı sütü nasıl kullanılır

Arı sütü kullanımının insan sağlığına çok fazla faydası vardır. Bunun yanı sıra arı sütünü kullanmak cilde de çok iyi gelir.

Arı sütünün faydaları şu şekildedir;

 • Kan basıncının düzenlenmesini sağlar.
 • Sinir sisteminin uyarılmasını sağlar.
 • Cildin çok güzel bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Erkeklerin testosteron hormonunun artmasına neden olur.
 • Libidonun artmasına neden olur.
 • Sindirim sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • Kilo vermek isteyenlerin kilo vermesini kolaylaştırır.

Arı sütü kullanımının bu şekilde faydaları vardır. Ancak arı sütü alan kişilerde bazı yan belirtiler görülebilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, solunum sorunları, kurdeşen bu yan etkiler arasında yer alabilir. Bu gibi belirtilerle karşılaşan kişiler durumlarını mutlaka doktora bildirmelidir. Hamilelerin arı sütü kullanımıyla alakalı güvenli bir bilgi mevcut değildir. Bunun için gebelik ve emzirme gibi dönemlerde arı sütü kullanımından kaçınmak gerekir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütünün avantajlarından faydalanılabilmesi açısından saf bir şekilde kullanılması gerekir. Plastik kaşık yardımıyla ağza alınıp, 2 dakika ağız içinde bekletildikten sonra yutulabilir. Arı sütünün aç karnına yapılması gerekir. Tüketildikten sonra 10 dakika boyunca da hiçbir şey yememek gerekir.

Arı sütü, tüketimi sırasında çekilmiş bal ya da keten tohumu ile de karıştırılabilir. Günde iki kez olacak şekilde arı sütü tüketilmesi yeterli olacaktır. Biri sabah kalkıldığında diğeri ise akşam yemeğinden önce tüketilmelidir. Arı sütü çocuklara da kullandırılabilir. Çocuklar için arı sütü karışım şeklinde de tüketilebilir. Arı sütünün saf halinden çocuklar hoşlanmayabilir. Bunun için bal ya da süt ile birlikte karıştırılarak verilmesi gerekir. Bu şekilde çocuklar için daha lezzetli olacaktır ve kolay tüketilecektir.

Arı Sütü Nelere İyi Gelir?

arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir
arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir

Arı sütü kullanımı kolay bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda insan vücudu açısından birçok avantajı bulunmaktadır. Arı sütünün iyi geldiği çok fazla şey vardır. Bazı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kemoterapi sırasında da çok yardımcıdır. Kan basıncının düşürülmesi isteniyorsa, gönül rahatlığıyla arı sütü kullanılabilir. Kısırlığın tedavisinde de arı sütünden faydalanılabilir. Arı sütü kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olur.

Sindirim bozukluklarında, erken yaşlanmayı önlemede de arı sütünden faydalanılabilir. Kilo vermek isteyenlerin kilosunu kontrol altına almasında da yardımcı olur.

Uyarı; Arı sütü bazı insanların vücudunda alerjen etki gösterebilir. Bunun için kullanılmadan önce ilk olarak doktorla görüşülmesi gerekir. Doktor onayı alınırsa, arı sütü kullanılmaya başlanabilir.

arı sütü yumurta sayısını artırır mı
arı sütü yumurta sayısını artırır mı

Arı sütü ile ilgili merak edilen soruları ve cevaplarını sizler için derledik;

Arı sütü kimler kullanamaz?

arı sütü alerjen etkileri yüksek bir besin olarak bilinmektedir. Bu nedenle alerjik reaksiyon yatkınlığı olan kişiler dikkatli tüketmeli ve kontrol altında olmalıdırlar. Ayrıca daha büyük tehlikelere yol açabileceği gerçeğini de unutmadan gebe ve emziren kadınlar ile kronik hastalıkları olan kişiler için arı sütü kullanımı tavsiye edilmez.

Arı sütü günde ne kadar tüketilmeli?

Arı sütü ile ilgili merak edilen bir diğer soru ise arı sütünün günlük kullanım miktarı ile ilgilidir. Arı sütü faydalarından en yüksek seviyede yararlanmak için günlük kullanım miktarına dikkat etmek gerekmektedir.

günlük aşırı dozda arı sütü tüketmek bir çok sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle aşırı miktarda arı sütü kullanımından kaçınmak gerekir. Uzmanlar tarafından günlük tüketilmesi gereken arı sütü miktarı ise ortalama olarak 10 – 12 gr aralığındadır. Hiç bir sağlık sorunu olmayan kişiler tarafından günde 2 kez 5 – 6 gramlık dozlar şeklinde arı sütü tüketilebilir.

Arı sütü ne zaman içilmeli?

Beslenme uzmanlarına göre arı  sütünün sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir?

Arı sütünün iyi geldiği hastalıklar şu şekildedir;

 • Tansiyon sorunlarını önler.
 • Kan basıncını dengelemeye yardımcı olur.
 • Kansere karşı koruyucudur.
 • İltihap ve enfeksiyon hastalıklarına karşı korur.
 • Sindirim hastalıklarına iyi gelir.
 • Yaşlanmaya bağlı deformasyonu önler.
 • Kolesterole iyi gelir.
 • Obeziteye karşı etkili bir besindir.
 • Karaciğer hastalıklarına karşı kalkan görevi görür.
 • Damar tıkanıklığını açar.

Arı sütü yumurta sayısını artır mı?

Arı sütü ile ilgili yapılan araştırmalardan biri de kısırlığa karşı verdiği etkili sonuçlardır. Buna göre düzenli arı sütü kullanımı söz konusu olan kadınlarda yumurta kalitesini, çapını ve döllenme olasılığını artırdığı ortaya konulmuştur. Arı sütünün erkeklerde ise sperm sayısını, sperm kalitesini artırdığı bu nedenle arı sütünün doğal gebe kalma yöntemlerinin başında geldiği şeklinde yorumlanmıştır.

Arı sütü karışımı nasıl kullanılır?

arı sütü saf halde tüketilebileceği gibi çeşitli besinler ile karıştırılarak da kullanılabilir. örneğin arı sütünü bal ile karıştırıp macun haline getirip tüketebilirsiniz. Ayrıca arı sütünü yoğurt içine veya süt ya da meyve suyu gibi çeşitli içeceklerin içine ilave edilerek de tüketilebilir.

Arı sütü cilt için nasıl kullanılır?

arı sütünün içeriğinde bulunana değerli bileşenler cildi korur ve yaşlanma etkilerini en aza indirir. cilt üzerine arı sütü maskesi uygulaması ile cildinize canlılık katabilir ve yaşlılığa bağlı cilt bozulmalarını yok edebilirsiniz. Bunun için gece yatmadan önce bir miktar arı sütünü yüzünüze sürün ve parmak uçları ile yüzün tamamına masaj yapın. Arı sütü sabaha kadar nemlendirme etkisi ile cildinize bakım yapacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here