Avokado Nasıl Yenir? Avokado Nasıl Saklanır?

avokado nasıl yenir nasıl saklanır
avokado nasıl yenir nasıl saklanır

Meyveler her ne kadar buzdolabı olsa da kolayca bozulabilen hassas besinlerdir. Özellikle de avokado hemen bozulabilen bir meyve çeşididir. Ama üzülmeyin avokadoyu bozulmadan saklamak için yapılması gereken bazı hususlar vardır. Bu nedenle avokadoyu daha uzun süre saklamak için neler yapılmalı, avokado nasıl yenir, yarım avokado nasıl saklanır, avokado nasıl olgunlaştırılır ve diğer pratik yöntemler nelerdir diye merak edenler için bugünkü yazımızı hazırladık…

Ayrıca avokado en lezzetli nasıl yenir diye merak ediyorsanız eğer Ton Balıklı Avokado Salatası Tarifimize mutlaka göz atmanızı tavsiye eder, Keyifli okumalar dileriz : )

Konu Başlıkları

Avokado Nasıl Yenir?

avokado nasıl yenir
avokado nasıl yenir

Herkesin çok merak ettiği bir konu olan avokado nasıl yenir sorusu ile başlayalım…

Bunun için öncelikle avokadoyu güzelce yıkayın.

Daha sonra görselde gördüğünüz gibi avokadoyu öncelikle bir bıçak yardımı ile tam ortadan ikiye kesin.

Daha sonra yarım avokadoyu avuç içine alıp diğer elinizle de bir kaşık yardımı ile kabuğundan sıyırın. Gözünüzde büyütmeyin. Çok kolay bir şekilde soyulduğunu göreceksiniz.

Avokadoyu dilimleyerek ya da ezip püre haline getirerek mezelerde, salatalarda ve sandviçlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Avokado seçimi de çok önemlidir. Elinizle hafifçe bastırdığınızda içe doğru göçüyorsa avokado olgunlaşmış anlamına gelir. Avokado seçerken üzerinde siyah lekelerin olmamasına ve darbe almamış olmasına dikkat edilmelidir.

Minik bir tavsiye; avokadoları hemen kullanacaksanız yumuşak olanlarını ama eğer hemen kullanmayacaksanız sert yapıda olanlarını satın alın.

Avokado Nasıl Saklanır

avokado nasıl saklanır
avokado nasıl saklanır

Eğer avokadonun tamamını değil yarısını tüketecekseniz bozulmadan ya da kararmadan durmasını sağlayabilirsiniz. Yarım avokadonun ya da dilimlenmiş avokadonun kararmasını engellemek için yapılması gereken şey oldukça basittir. Bunun için avokadoyu kabuğundan soyduktan hemen sonra üzerine limon sıkın. Böylece avokado yüzeyindeki kararmaların önüne geçmiş olacaksınız.

Sert Avokado Nasıl Yumuşatılır

Avokado ile ilgili bir diğer merak konusu da sert avokado nasıl yumuşatılır sorusunun cevabıdır. Pazarda ya da marketlerin manav reyonlarında satılan avokado raf ömrü daha uzun olsun diye genellikle sert yapıda yani henüz tam olarak olgunlaşmamıştır.

Eğer siz de olgunlaşmamış avokado satın aldıysanız ve olgunlaştırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit; 1 adet elma ve avokadoları bir kese kağıdı içine sarın ve kağıdın üzerinde hava alması için birkaç yerinde minik delikler açın. Oda ısısında birkaç gün beklettiğinizde avokadoların olgunlaştığını göreceksiniz.

Avokadoları yumuşatmak için daha hızlı bir yöntem ise mikrodalga fırının orta ayarında 30 – 40 dakika tutmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here