Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütü Faydaları Nelerdir?

badem sütü nasıl yapılır, badem sütü faydaları nelerdir
badem sütü nasıl yapılır, badem sütü faydaları nelerdir

Hazmının kolay olması, laktoz içermemesi ve yağ oranının inek sütüne oranla düşük olması badem sütünün tercih edilme sebepleri arasındadır. Bu yazımızda badem sütü nasıl yapılır, badem sütü faydaları nelerdir ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Bol miktarda kalsiyum içermesi badem sütünün faydaları arasındadır. Aynı zamanda zayıflama diyetlerinde de badem sütü tavsiye edilen sütler arasındadır. Bitkisel kaynaklı olan badem sütünü vegan beslenmeyi tercih eden vejetaryenler da kalsiyum mineralini karşılamak için inek sütü yerine tercih edebilmektedirler. Tüm bunlar badem sütünün son yıllarda bolca tüketilme sebepleri arasındadır.

Badem sütüne günümüzde büyük marketlerden ulaşmak mümkündür. Ancak badem sütünü evde kendiniz de yapabilirsiniz. Badem sütünü evde nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi ve badem sütü faydalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ancak tüm bunlara geçmeden önce badem sütü nedir önce onu açıklayalım;

Badem Sütü Nedir?

Çiğ bademlerin blenderdan geçirilerek elde edilen badem sütü, kilo vermek isteyenler için de oldukça ideal bir içecektir. Badem sütünün şeker içermemesi, vitamin ve mineral bakımından zengin olması zayıflamak isteyenlerin de tercihi olmuştur. Aynı zamanda potasyum minerali içeren badem sütü diyet lifi de içerir. Badem sütü iyi bir antioksidan kaynağıdır ve şeker emilimini de dengelemektedir.

Badem Sütü Nasıl Hazırlanır?

badem sütü nasıl hazırlanır
badem sütü nasıl hazırlanır

Günümüzde badem sütüne ulaşmak artık kolaydır. Marketlerden satın alınabileceği gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bazı büyük marketlerde hazır pakette badem sütü satılırken kendiniz evinizde de katkı maddesiz badem sütü yapabilirsiniz. Evde badem sütü yapmak için ihtiyacınız olanlar ise; Çiğ badem, su ve güçlü bir blenderdır.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır

Yaklaşık yarım kilo çiğ bademi geceden üzerini biraz su geçecek bir kap içinde bekletin.

Bademleri daha sonra yıkayın ve süzün. Yıkayıp suyunu süzdüğünüz bademleri blenderin içine koyun, bademlerin üzerini geçecek kadar su ilave edin ve blenderi çalıştırın.

Su ve bademler blenderda karışırken bademin beyazı kendini suya geçirecektir. İyice karıştırdıktan sonra hazır hale gelen badem sütünü son olarak ince bir tülbent yardımı ile süzün. Badem sütü içmek için hazırdır. Badem sütünü tülbentle süzdükten sonra kalan bademleri de ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Badem Sütü Faydaları Nelerdir?

badem sütü faydaları nelerdir
badem sütü faydaları nelerdir

Badem sütü içerdiği vitamin ve mineraller ile cilt sağlığından, bağırsak sağlına kadar pek çok yarar sağlar. Gelin şimdi badem sütünün faydalarını görelim

Cildi nemlendirir; Badem iyi bir E Vitamini kaynağıdır. E vitamini de cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Ayrıca E vitamini ve antioksidanlar cilt dokularını nemlendirirken canlılık kazanmasını sağlar. Badem sütü, doku ve hücrelere canlılık kazandırarak yaşlanmayı da geciktirir.

Kalp Sağlığını Korur; Badem sütü kandaki kötü kolesterolü düşürür, hastalık risklerini azaltır. Damarlardan kalbe giden oksijeninin daha rahat iletilmesine yarımcı olur. Damar tıkanıklığını önler. Badem sütü bu özellikleri ile kalp ve damar sağlığını korur.

Kemikleri Güçlendirir; Kemiklerin sağlığı için en faydalı minerallerden olan kalsiyum ve potasyum içeren badem sütü, kemik sağlığını korur ve kemikleri besler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Antioksidanlar, sağlığımızı serbest radikallere karşı korur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Badem sütü de bol miktarda antioksidan içerir. Sağlıklı beslenmede badem sütünün içilmesi önerilir.

Sindirim Sistemi; Birçok kişi inek sütü içtikten sonra hazımsızlık yaşadığını belirtir. Ancak badem sütünde böyle bir risk yoktur. Çünkü badem sütü, laktoz içermez ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Badem sütünde bulunan lif, bağırsak faaliyetlerini düzenler ve daha sağlıklı sindirim sisteminin olmasını sağlar.

Kas Gelişimi; Badem sütünde bitkisel protein bulunur. Protein kasların gelişimine ve kas onarımına katkı sağlar.

Badem Sütünün Diğer Faydaları;

  • Hafızayı güçlendirir.
  • Bağışıklık sistemin güçlendirir.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Saçları ve tırnakları güçlendirir.
  • Yağ ve şeker emilimini kolaylaştırır.
  • Hücre hasarını azaltır.
  • Cildi besler ve canlandırır.
Badem Sütü Kaç Kalori?

Bitkisel kalsiyum kaynaklarından birisi olduğu için badem sütünün kalorisi oldukça düşüktür. 1 su bardağı badem sütü yaklaşık 50 kaloridir. Badem sütünü zayıflamak isteyenler günde 1 bardak kadar içebilir.

Badem Sütü Zayıflatır Mı?

Diyet yapanlar ve sağlıklı beslenmek isteyenler badem sütünü rahatlıkla tüketebilir. Badem sütü zayıflamaya yardımcıdır ve kişi zayıflama sürecinde beslenmesine ve hareketlerine de dikkat ettiği takdirde yağ yakımını hızlandırır. Badem sütü metabolizmanın da daha hızlı çalışmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here