Balık Dolapta Nasıl Saklanır, Kaç Gün Dayanır?

balık dolapta nasıl saklanır kaç gün dayanır
balık dolapta nasıl saklanır kaç gün dayanır

Her mevsim severek yediğimiz balık insan sağlığına faydalı besinler arasında en baş sırada yer alır. Peki ama satın aldığımız balığı hemen tüketmek zorunda mıyız? Balık dolapta nasıl saklanır bugünkü yazı konumuz… Balık kaç gün dayanır? Çiğ balık dolapta kaç gün dayanır? Çiğ balık buzlukta nasıl saklanır? Donmuş balık nasıl çözdürülür? Pişmiş balık dolapta kaç dayanır? Pişmiş balık nasıl saklanır? Balık 1 gün dolapta bekler mi? Balığın bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Pişmiş balık dolapta saklanır mı? Balık buzdolabında saklanır mı? Ayıklanmış balık buzdolabında kaç gün saklanır? Balık temizlendikten sonra buzluğa koyulur mu? Hepsi ve daha fazlası hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin : )

Balık Kaç Gün Dayanır?

balık dolapta kaç gün dayanır
balık dolapta kaç gün dayanır

Hiç şüphe yoktur ki sezonu açıldığında sofralarda sık sık yer bulan bir besin de balıktır… Özellikle sonbahara ve kış aylarında ister ızgara ister mangal isterseniz de kızartmasını yapın dillere destan bir lezzettir… İnsan sağlığı için önemli faydaları olan Omega-3 deposu balığı özellikle taze taze tüketmekte fayda var… Ancak balığı saklamak gerekirse de çok dikkat edilmesi lazımdır. Zira yanlış teknikler ile saklanırsa balık hem besin değerini kaybeder hem de gıda zehirlenmelerine yol açar. O halde kural gayet basit… Ya balığı taze tüketmek ya da doğru yöntemle saklamak : ) İşte karşınızda en doğru balık saklama yöntemi

Balık Dolapta Nasıl Saklanır?

balık nasıl saklanır
balık nasıl saklanır
 • İlk olarak taze balık tercih edin. Aldığınız balığı buzdolabında en az 2 saat bekletin. Daha sonra balığı şoklama için hazırlayın.
 • Şoklama yöntemi öncesinde tuzlama yöntemi ile balığınız daha etkili bir şekilde tazeliğini korur. Bunun için balığı buzluğa koymadan önce kaya tuzu ile her yerini güzelce tuzlayın.
 • Daha sonra balığı uzun süre saklamak istiyorsanız şoklama yapabilirsiniz. Şoklama yöntemi ile saklamak için tuzladığınız balığı yan yatırarak buzlukta dondurun. Ve balığınızı gönül rahatlığıyla saklayın.

Çiğ Balık Dolapta Kaç Gün Dayanır?

Çiğ balık;

 • Buzdolabının 5 derecelik raflarında 3 gün boyunca
 • 0 ile -5 derece arasındaki buzlukta 2 hafta boyunca
 • -18 derece deep freze buzluklarda küçük balıklar ortalama 4 ay, büyük balıklar ortalama 6 ay boyunca dayanır.

Balık taze olarak tüketilmesi gereken bir besindir. Bu nedenle balığı satın aldıktan sonra kısa süre içinde tüketmek en doğrusu olacaktır. Ayrıca balık saklama koşulları olarak da dikkat edilmesi gereken bir gıdadır. Balık özellikle yaz aylarında oda sıcaklığında uzun süre kalırsa histamin adı verilen toksin madde üretmeye başlar. Ki bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle çiğ balık satın alındıktan sonra hemen buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir.

Taze Fasulye En İyi Nasıl Saklanır?

Çiğ balığınızı buzdolabı şartlarında tazeliğini koruyarak saklamak için buz dolu bir kap içerisinde olmasını tavsiye ederiz. Bu şekilde ortalama 2 gün boyunca buzdolabında çiğ balığı muhafaza edebilirsiniz. Özetle çiğ balık dolapta kaç gün dayanır sorusunun cevabı olarak buzdolabında 5 derecelik rafta yaklaşık 2 gün, -5 derecelik buzluk ortamında 10 – 15 gün, – 25 derecelik deep freze dondurucularda ortalama 6 ay boyunca muhafaza edilebilirsiniz.

Çiğ Balık Dolapta Nasıl Saklanır?

çiğ balık buzlukta nasıl saklanır
çiğ balık buzlukta nasıl saklanır

Öncelikle çiğ balığı satın alırken taze olduğundan emin olarak satın almak çok önemlidir. Gözleri diri ve pulları canlı bir görünüme sahip ise balığınız taze demektir. Taze balığı tezgahtan satın aldıktan sonra ilk iki gün içerisinde tüketmeniz gerekir. Ve bu iki gün boyunca da buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz. Çiğ balığı dolapta saklamak için ilk olarak buzdolabı kap içerisinde saklamanızı öneriyoruz. Balık tamamen buz kalıplarının içine gömülü olmalı ki tazeliğini koruyabilsin… Bir diğer yöntem olarak balığı ağzı kapalı hava almayacak bir kap içerisinde saklamaktır. Hava ile teması kesilen çiğ balık tazeliğini uzun süre muhafaza eder.

Çiğ Balık Buzlukta Nasıl Saklanır?

Balığın buzdolabı ortamından sonra en uzun süre muhafaza edilmesi derin dondurucu ile mümkündür. Özellikle son teknoloji derin dondurucu dolaplarında balık aylarca saklanabilmektedir. Ancak doğru bir şekilde dondurucuda balık saklamak çok önemli bir konudur. Yanlış yöntemler ile muhafaza edilen balık besin değerini düşürür ve en önemlisi gıda zehirlenmelerine dahi sebep olur. Bu nedenle buzlukta balık saklama yöntemlerini bilmek çok önem kazanır. Çiğ balık buzlukta nasıl saklanır, İşte detaylar;

 • Öncelikle balığınızı buzluğa koymak için önceden hazırlı yapın. Mutlaka buzluk için özel olarak tercih edilen streç film ya da buzdolabı poşetlerinde balıklarınızı saklayın. Çok miktarda balık varsa ya da büyük bir balık ise parçalayın ve pişirebileceğiniz porsiyonlar halinde bölümlere ayırın.
 • Her balık porsiyonunu kaya tuzu ile güzelce tuzlayın.
 • Daha sonra tuzlanan balıkları streç film ile hava almayacak şekilde sıkı sıkı sarın ve paketleyin. Ardından buzdolabı poşetlerine koyun. Her paketin üzerine mutlaka tarih yazın. Dondurucuda saklama tarihini buna göre takip edebilirsiniz.

Çiğ balık derin dondurucu özelliği olmayan normal buzluklarda yaklaşık 40 – 45 gün dayanır. Ancak derin dondurucu özelliği olan buzdolaplarında ise ortalama 6 ay süre ile saklanmaktadır.

Donmuş Balık Nasıl Çözdürülür?

donmuş balık nasıl çözdürülür
donmuş balık nasıl çözdürülür

Evet, sağlıklı ve besleyici bir balık yemek için en önemli sorulardan biri de donmuş balık nasıl çözdürülür? Buzluktan çıkan besinlerin çözdürme süreçleri de en az saklama yöntemleri kadar doğru bir şekilde yapılmalıdır. Örneğin bilinen en büyük yanlış donmuş balığı oda sıcaklığında çözdürmektir. Çünkü oda sıcaklığında balığı çözdürmek bakteri üremesine neden olur. Gıda zehirlenmelerine yol açar. İşte tam da bu nedenle donmuş balık nasıl çözdürülür sorusu önem arz eder… Balığı dondurucudan çıkardıktan sonra öncelikle buzdolabının alt tarafında bekletmek gerekir. Böylece buzdolabı ortamında buzu yavaş yavaş çözüldükten sonra balığı pişirme işlemi için hazırlamaya başlayabiliriz.

Eğer mikrodalga fırınınız varsa mikro dalga fırının buz çözdürme programında da donmuş balığınızı çözdürebilirsiniz. Mikro dalga ile buz çözdürme işlemi balığın besin değerinden bir şey kaybetmeden en ideal şekilde çözünmesini sağlayacaktır.

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Dayanır?

pişmiş balık buzlukta nasıl saklanır
pişmiş balık buzlukta nasıl saklanır

Pişmiş balık çiğ balık ile aynı süre dolapta saklanmaz. Çiğ balığa göre dolaptaki raf ömrü daha kısadır. Çok zorunda olmadıkça pişmiş balığın uzun süre buzdolabı ortamında saklanması da pek tavsiye edilmez. Pişirdikten sonra artan balıklarınızı çöpe atmak yerine imkan ölçüsünde buzdolabı ortamında saklayabilirsiniz. Ancak bu durumda pişmiş balığın saklama süresine özellikle dikkat edilmesi gerekir. Pişmiş balığın buzdolabında saklama süresi maksimum 1 ya da 2 gündür. Daha uzun süre buzdolabında pişmiş balığı muhafaza etmek hem balığın besin değerlerinin düşmesine sebep olur hem de gıda zehirlenmesine sebep olur. Bu nedenle pişmiş balık buzdolabı ortamında en fazla 1 – 2 gün dayanır.

Pişmiş Balık Nasıl Saklanır?

Diyelim ki bir gün önceden balık pişirdiniz, o akşam tükettiniz ve bir baktınız ki biraz daha balık kaldı… Çöpe atmaya kıyamadınız ve ertesi gün de balığınızı tüketmek istediniz. Bu durumda 1 gün daha pişmiş balığınızı buzdolabında güvenle saklayabileceğiniz söylemiştik. Ancak sadece bu kadar bilgi yeterli olmayabilir. 1-2 gün boyunca pişmiş balığı buzdolabında nasıl saklayacağınızı bilmek de çok önemli…

Öncelikle pişmiş balığı dolaba kaldırmadan önce saklama kabını iyi seçmeniz gerekir. Kaliteli ve mümkünse plastik olmayan bir saklama kabı tercih edin. Cam kaplar balık saklama olarak en sağlıklı olanlardır. Cam saklama kabının ayrıca kapağını çok güzel bir şekilde kapatmanız da dikkat etmeniz gereken bir diğer husus… Pişmiş balığın hava almadan buzdolabı ortamında saklanması besin değerlerini korumasına katkı sağlar. Öte yandan bu sayede buzdolabında balık kokusu oluşmasını da engellemiş olursunuz.

balık buzdolabında bekler mi
balık buzdolabında bekler mi

Şimdi gelelim balık saklama yöntemleri hakkında en çok merak edilen sorulara… Mutfakta hayat kurtaran balık saklama konusuna dair kısa, anlaşılır ve pratik bilgileri sizler için araştırdık, faydalı olması dileğiyle…

 • Balık 1 Gün Dolapta Bekler Mi?

Evet, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çiğ balık buzdolabının 5 derecelik raflarında 3 gün boyunca, 0 ile -5 derece arasındaki buzlukta 2 hafta boyunca, -18 derece deep freze buzluklarda 4 – 6 ay boyunca bekler. (Küçük balıklar ortalama 4 ay, büyük balıklar ortalama 6 ay…)  Pişmiş balık ise buzdolabı ortamında en fazla 1 – 2 gün boyunca saklanabilir.

 • Balığın Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Balığın bozuk olduğunda şüphe duyuyorsanız birkaç noktaya dikkat ederek şüphelerinizi netleştirebilirsiniz… Öncelikle balığınızda ağır ve normal olmayan bir koku varsa balık kesin bozulmuştur. Bu udurmda bozuk balığın hiçbir şekilde buzdolabında tutulmaması ve kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Balığın bozuk olduğunu anlamak için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise balığın görüntüsüdür. Donuk, mat ve cansız bir görünüme sahip ise derisindeki parlaklık mat bir gri halini almışsa balığınız bozuk anlamına gelir…

 • Pişmiş Balık Dolapta Saklanır Mı?

Evet, pişmiş balık dolapta en fazla 1 – 2 gün süre ile saklanır. Çiğ balığa göre pişmiş balığı buzdolabında saklama süresi oldukça kısadır. Aslında zorunda olmadıkça pişmiş balığın buzdolabında saklanması tavsiye edilen bir durum değildir. Balığı yapıldığı gün taze taze tüketmek en doğrusu olacaktır.

balık buzlukta kaç gün dayanır
balık buzlukta kaç gün dayanır
 • Balık Buzdolabında Saklanır Mı?

Balık buzdolabı ortamında saklanabilen bir gıdadır. Tavsiye edilen balığın pişmeye kadar geçen süre içerisinde oda sıcaklığında değil buzdolabı ortamında saklanmasıdır. Bunun için balığı aldıktan sonra pişirinceye kadar olan sürede mutlaka buzdolabında saklayın. Çiğ balığın buzdolabı ortamında maksimum saklama süresi 2 – 3 gündür. Dondurucuda balık saklamak istiyorsanız tabi ki bu süre 4 aya kadar uzayabilir.

 • Balık Temizlendikten Sonra Buzluğa Koyulur Mu?

Evet, balık temizlendikten sonra buzluğa koyulabilir. Temizlendikten sonra balığı buzluğa koymak istiyorsanız şu adımları uygulayın;

 1. Ayıklayıp temizlediğiniz balıkları tüketeceğiniz miktarda porsiyonlara ayırın.
 2. Her porsiyon balığın üzerine bir miktar kaya tuzu serpiştirin. Tuz ile hafifçe ovun.
 3. Daha sonra tuzladığınız balıkları buzdolabı poşetine porsiyonlarına dikkat ederek koyun.
 4. Hava almayacak şekilde vakumlayın ve poşeti güzelce kapatın. Hava almadığından emin olduğunuz balıkları bu şekilde buzlukta güvenle saklayabilirsiniz.
 • Ayıklanmış Balık Buzdolabında Kaç Gün Saklanır?

Ayıklayıp güzelce temizlediğiniz balıkları buzlukta saklama süreleri balığın türüne göre değişmektedir. Küçük balıklar daha kısa büyük balıklar daha uzun süre buzlukta saklanabilir. Ortalama olarak ayıklanmış balığın buzlukta saklama süreleri şu şekildedir;

 • 0 ile -5 derece arasındaki buzlukta 2 hafta boyunca
 • -18 derece deep freze buzluklarda küçük balıklar ortalama 4 ay, büyük balıklar ortalama 6 ay boyunca saklanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here