Taze Fasulye En İyi Nasıl Saklanır?

taze fasulye en iyi nasıl saklanır
taze fasulye en iyi nasıl saklanır

Taze Fasulye Nasıl Saklanır?

Taze fasulye en iyi nasıl saklanır? Buzluğa taze fasulye nasıl yapılır? Taze fasulye derin dondurucuda kaç ay saklanır? Pişmiş taze fasulye dondurucuya konur mu? Çiğ taze fasulye dondurucuda nasıl saklanır? Kışlık fasulye saklama ile ilgili merak edilen tüm detayları yazı içeriğinde bulabilirsiniz…

Taze fasulye saklama yöntemlerinden en bilineni ve en pratiği buzlukta saklamaktır. Son yıllarda her evde çoğalan buzluk sayısı nedeniyle artık taze fasulye konservesi yerine derin dondurucuda taze fasulyeyi saklamak daha yaygın… Biz de sizler için en doğru ve en lezzetli bir şekilde derin dondurucuda taze fasulye nasıl saklanır sorusunu cevaplayacağız…

Buzluğa Taze Fasulye Nasıl Yapılır?

buzluğa taze fasulye nasıl yapılır
buzluğa taze fasulye nasıl yapılır

Buzluğa taze fasulye atarken uygulayabileceğiniz iki yöntem var. Birincisi taze fasulyeleri çiğden buzluğa atmak ya da şokladıktan sonra atmaktır… Bu yazımızda biz iki yöntemin de tarifini sizler ile paylaşıyoruz… Sizler hangisini dilerseniz o yöntemi uygulayabilirsiniz…

Derin dondurucuda şoklama yöntemi taze fasulye saklama;

 Adım 1: Öncelikle taze fasulyeleri güzelce yıkayın. Uç kısımlarını koparıp ayıklayın ve fasulyenin boyutuna göre iki ya da üç parçaya bölün. Böldüğünüz fasulyeleri geniş bir kabın içine alın. Tüm fasulyeleri ayıklayıp böldükten sonra bol su ile yıkayın. Süzgece alıp fazla suyunun süzülmesi için bir süre bekletin.

Adım 2: Geniş bir tencere içerisine fasulyeleri alın ve üzerine kabuğu soyulup küp küp doğranmış domates dilimleri, dilediğiniz kadar tuz ve birkaç kaşık zeytinyağı ilave edip tencerenin kapağını kapatın. Orta ateşte yaklaşık 5 – 10 dakika fasulyelerin rengi dönünceye kadar kavurun. Kavurduktan sonra soğuması için kapağı açık bir şekilde mümkünse balkon gibi bir yerde açık havada bekletin.

Adım 3: Soğuyan fasulyeleri buzdolabı poşetlerine bir pişirimlik olacak kadar paylaştırın. Eliniz ile hafifçe bastırın ve poşetin içindeki havanın çıkmasını sağlayın.  Poşetin ağzını sıkıca kapatıp düğüm yapın. Buzluğa atın.

Pişireceğiniz zaman çözünmesini beklemeden direkt tencereye alarak soğan, baharat ya da dilediğiniz sebze ilavesi yaparak pişirip servis edebilirsiniz.

Çiğ Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

çiğ taze fasulye dondurucuda nasıl saklanır
çiğ taze fasulye dondurucuda nasıl saklanır

Çiğ fasulyeyi dondurucuda saklama;

Adım 1: Öncelikle taze fasulyeleri güzelce yıkayın ve fazla suyunun süzülmesi için bekleyin. Fasulyelerin uç kısımlarını koparıp ayıklayın ve fasulyenin boyutuna göre istediğiniz parça sayısına bölün. Böldüğünüz fasulyeleri geniş bir kabın içine alın. Tüm fasulyeleri ayıklayıp böldükten sonra bol su ile yıkayın. Süzgece alıp fazla suyunun süzülmesi için bir süre bekletin.

Adım 2: Yıkanıp suyu süzülen fasulyeleri buzdolabı poşetlerine bir pişirimlik olacak kadar paylaştırın. Poşetin üzerinden eliniz ile hafifçe bastırın ve poşetin içindeki havanın çıkmasını sağlayın.  Poşetin içindeki havanın tam olarak çıkması için bir pipet ile poşetin içindeki havayı vakum yöntemi ile de çekebilirsiniz. Havası tamamen çıktıktan sonra poşetin ağzını sıkıca kapatıp düğüm yapın. Buzluğa atın. İşte bu kadar basit : )

Pişireceğiniz zaman çözünmesini beklemeden direkt tencereye alarak soğan, baharat ya da dilerseniz kıyma ilavesi yaparak pişirip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun : )

Taze Fasulye Derin Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Taze fasulye derin dondurucuda 10 – 12 aya kadar tazeliğini koruyabilir ve saklanabilir.

Pişmiş Taze Fasulye Dondurucuya Konur Mu?

Her zaman kışlık hazırlık olarak taze fasulye buzluğa konmuyor tabi ki : ) Bazen yaptığınız zeytin yağlı fasulye yemeği fazla geliyor yenmiyor… Bu gibi durumlarda yemeği çöpe atmak yerine buzluğa atarak hem israfın önüne geçebilir hem de ilerleyen günlerde yemek ihtiyacınızı en pratik şekilde halledebilirsiniz.

Ancak hemen hatırlatalım zeytinyağlı taze fasulye yemeğini derin dondurucuda saklamak için hazırladığınız taze fasulye yemeğinin içeriğinde daha önce dondurulmuş herhangi bir besin olmaması gerekir. Bu önemli detayı hatırlattıktan sonra geçelim fasulye yemeğinin dondurucuda nasıl saklanacağı sorusunun cevabına… Bunun için taze günlük bir şekilde pişirdiğiniz zeytinyağlı taze fasulye yemeğini soğumasını bekleyin. Tamamen soğuduktan sonra buzdolabı poşetine güzelce dökün. Poşetin ağzını sıkıca kapatın buzluğa atın. İhtiyacınız olduğu zaman ister oda sıcaklığında çözdürün ya da mikrodalga fırında çözdürün… çözüldükten sonra afiyetle yiyin : ) İşte bu kadar basit.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here