1 Avuç Çekirdek Kaç Kalori?

1 avuç çekirdek kaç kalori
1 avuç çekirdek kaç kalori

Çekirdek Kaç Kalori?

1 kase çekirdek kaç kalori? Çekirdek kaç kalori? Çekirdek kilo yapar mı? 1 paket siyah çekirdek kaç kalori? Siyah çekirdek kilo yapar mı? Tuzlu çekirdek kaç kalori? Tuzsuz çekirdek kaç kalori? Ay çekirdeği kilo yapar mı? Diyette çekirdek yenir mi? 1 kase çekirdek kaç kalori? 2 kase çekirdek kaç kalori? Günde ne kadar çekirdek yenmeli? Çekirdek besin değerleri ve çekirdek kalorisine dair tüm merak edilen soruların cevapları için yazımızı inceleyebilirsiniz…

Çekirdek Kilo Yapar Mı?

Ay çekirdeği yağlı tohumlar arasında ne birinci sırada gelir. Yağlı içeriğinden dolayı kalorisi yüksektir. Aşırı miktarda yenildiğinde hem kilo alımına, hem de vücut yağ oranının artmasına neden olur. Ayrıca sivilce ve cilt yüzeyinde sıkıntılı durumlar da aşırı miktarda tüketilen çekirdek nedeniyle görülmektedir. Kilo probleminiz var ise ya da diyet yaparak kilo vermeye çalışıyorsanız kilo kontrolünü sağlayıncaya kadar çekirdek gibi yağ içeriği yüksek gıdalardan bir süre uzak kalmanızda fayda var. Eğer kilo ve sağlık probleminiz yok ise günde 1 avuç kadar ay çekirdeği tüketebilirsiniz.

1 Paket Siyah Çekirdek Kaç Kalori?

1 kase çekirdek kaç kalori
1 kase çekirdek kaç kalori

Markalara göre 1 paket siyah çekirdek kalorisi şu şekildedir;

 • 100 gr Peyman marka çekirdek kalorisi yaklaşık olarak 583 kalori (kcal) değerinde enerji içermektedir.
 • 100 gr Tadım marka çekirdek kalorisi yaklaşık olarak 513 kalori (kcal) değerinde enerji içermektedir.
 • 100 gr Simbat marka çekirdek kalorisi yaklaşık olarak 613 kalori (kcal) değerinde enerji içerir.
 • 100 gr Papağan marka çekirdek kalorisi yaklaşık olarak 393 kalori (kcal) değerinde enerji içermektedir.
 • 100 gr Çerezya marka çekirdek kalorisi yaklaşık olarak 563 kalori (kcal) değerinde enerji içermektedir.

Siyah Çekirdek Kilo Yapar Mı?

çekirdek kaç kalori
çekirdek kaç kalori

Ay çekirdeği kilo yapar mı? ya da Her gün çekirdek yemek kilo yapar mı? gibi soruların cevaplarını çok merak ettiğinizi biliyoruz. Hemen açıklayalım… En masum görünen meyve sebzeler de dahil olmak üzere kontrolsüz tüketilen her besin kilo alımına sebep olabilir. Doğru olan uygun miktarda ve uygun zamanda yemektir. Ay çekirdeği içeriğindeki yaralı yağlar uygun bir miktarda tüketildiğinde aslında kilo vermeye yardımcı bile olabilir. Ancak bu sadece bir avuç kadar tüketimi için geçerlidir. Bu nedenle porsiyon kuralına dikkat ettiğinizde çekirdek kilo aldırmaz hatta diyet ve spor ile desteklendiğinde kilo vermenizi kolaylaştırır.

Tuzlu Çekirdek Kaç Kalori?

100 gr tuzlu ay çekirdeği kalorisini inceleyelim şimdi de… 100 gr tuzlu ay çekirdeği kalori değeri ortalama olarak 560 kalori (kcal) olarak hesaplanmaktadır. 100 gr tuzlu ay çekirdeği içeriğinde bulunan besin değerleri 40 gr yağ, 28 gr protein ve 19 gr karbonhidrat şeklinde belirlenmiştir.

Tuzsuz Çekirdek Kaç Kalori?

100 gr tuzsuz ay çekirdeği kalori değeri ise yaklaşık olarak 420 kalori (kcal) olarak hesaplanmıştır. 100 gr tuzsuz ay çekirdeği içeriğinde bulunan besin değerleri ise 25 gr yağ, 18 gr protein ve 5 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmıştır.

Bir Avuç Çekirdek Kaç Kalori?

1 avuç tuzlu ay çekirdeği kalori değeri açısından incelendiğinde ortalama olarak 280 kalori (kcal) enerji içerdiği görülmektedir. 1 avuç tuzlu ay çekirdeği içeriğinde bulunan besin değerleri 20 gr yağ, 14 gr protein ve 8 gr karbonhidrat şeklinde belirlenmiştir.

1 avuç tuzsuz ay çekirdeği kalori değeri ise yaklaşık olarak 210 kalori (kcal) olarak hesaplanmıştır. 1 avuç tuzsuz ay çekirdeği içeriğinde bulunan besin değerleri ise 12 gr yağ, 9 gr protein ve 3 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmıştır.

Diyette Çekirdek Yenir Mi?

çekirdek diyette yenir mi
çekirdek diyette yenir mi

Çekirdek gün içinde uygun porsiyonda tüketildiğinde iştah kapama etkisi gösterir. Dolayısı ile günlük uygun miktarda ay çekirdeği tüketmek sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için etkili bir besindir. Ay çekirdeği diyette tüketilebilen lif kaynağı bir besin olarak hem tokluk hissi verir, hem de metabolizma çalışma hızını artırarak yağ yakımını hızlandırır. 

Bir Kase Çekirdek Kaç Kalori?

1 kase çekirdek kalorisine baktığımızda yaklaşık olarak 820 kalori (kcal) değerinde enerji içerdiği görülmektedir. 1 kase çekirdek içeriğinde bulunan besin değerleri ise 72 gr yağ, 33 gr protein ve 27 gr karbonhidrat şeklinde sıralanmaktadır.

2 Kase Çekirdek Kaç Kalori?

2 kase çekirdek kalorisine bakalım şimdi de… 2 kase çekirdek kalorisine baktığımızda ortalama olarak 1640 kalori (kcal) değerinde enerji içerdiğini görmekteyiz. 2 kase çekirdek içeriğinde bulunan besin değerleri ise 143 gr yağ, 65 gr protein ve 54 gr karbonhidrat şeklinde sıralanır.

Günde Ne Kadar Çekirdek Yenmeli?

Çekirdek günlük uygun miktarda tüketildiğinde zayıflamaya ve kilo vermeye yönelik çok önemli katkılar sağlar. Örneğin her gün yenilen bir avuç ay çekirdeği iştahı kapatır ve tokluk hissi verir. Düzenli uygulanan diyet programı ve egzersiz ile birlikte desteklendiğinde sağlıklı ve kolay bir şekilde kilo vermeye yarımcı olacaktır. Bu nedenle her gün çekirdek uygun miktarda (sadece tek bir avuç dolusu) olmak şartıyla tüketilebilir.

Çekirdek Besin Değerleri

100 gr çekirdek içerisinde bulunan besin değerleri şu şekildedir;

 • Kalori: 560 kcal
 • Yağ: 50 gr
 • Sodyum: 7 mg
 • Potasyum: 810 mg
 • Karbonhidrat: 11 gr
 • Protein: 30 gr
 • C vitamini: 1. 9 mg
 • Demir: 8. 8 mg
 • Kalsiyum: 45 mg
 • B6 vitamini: 0.1 mg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here