Baş Ağrısı İçin En Etkili 5 Doğal Yöntem

baş ağrısı için en etkili 5 yöntem
baş ağrısı için en etkili 5 yöntem

Baş ağrısı günümüzde toplumun hemen hemen her yaştan bireyin şikayetçi olduğu sağlık sorunlarının biridir. Özellikle gerginliğe ve strese bağlı olarak görülen baş ağrılarından kurtulmak için en etkili doğal yöntemleri sizler için araştırdık… Baş ağrısı için en doğal yöntemler nelerdir? Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? İşte tüm detaylar…

Baş ağrısı birçok yönden bizleri rahatsız eden ve çözümünü çoğu zaman haplar ya da antibiyotiklerden bulduğumuz geçici bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Baş ağrısının temel sebebi beyin hücrelerinde meydana gelen kasılma veya beynin yorgunluğunu gidermek için vücuda yaydığı sinyallerden meydana gelmektedir.

Baş ağrısı sık sık tekrar ederse sinüzite yol açabilir. İlerleyen dönemlerde sinüzit ise beynin hasar görmesine neden olur. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre baş ağrısı büyük çoğunlukta beynin hücrelerine zarar veriyor. Bu bilgiyi göz önünde bulundurduğumuzda bu gibi hastalıkları bir şey olmaz mahiyetinde değil aksine ciddi bir şekilde nasıl üstesinden geliriz mahiyetini taşımamız gerekiyor. Peki baş ağrısı için kesin çözümler var mıdır?

Baş Ağrısı Hangi Hastalıklara Neden Olur?

baş ağrısı hangi hastalıklara neden olur
baş ağrısı hangi hastalıklara neden olur

Baş ağrısı günlük hayatımızda çok sık karşılaşılan bir durum olduğu için bazen pek önemsenmez. Ancak baş ağrısı beyine zarar verebildiği gibi genetik hastalıkları da tetikler. Gelin şimdi baş ağrısı ihmal edildiğinde neden olduğu hastalıklar ya da problemleri yakından görelim;

 • Hipertansiyon ve baş ağrısı birbirini tetikler. Bu nedenle insan daha çok halüsinasyon görür ve beyin damarlarının zarar görmesine neden olur.
 • Sinüzit ve migren gibi tedavisi zor hastalıklara yok açar. Dolayısıyla baş ağrısı sık olarak insanda görülmeye başlar.
 • Beynin damar yollarının tıkanmasına ya da daralmasına neden olur.
 • Şiddetli baş ağrısı, beyin içi kanamaya da neden olabilir.
 • İyi huylu tümör, şiddetli baş ağrılarına neden olur. Başka bir deyişle tümör ve baş ağrısı birbirini tetikler
 • Baş ağrısı dış problemlerine neden olabileceği gibi dış problemleri de baş ağrısını tetikler.

Baş Ağrısı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

baş ağrısı için ne yapılmalı
baş ağrısı için ne yapılmalı

Baş ağrısı neredeyse tüm insanların sıklıkla karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Baş ağrısı günlük hayatımızı sosyal ilişkilerimizi büyük oranda etkileyen rahatsızlıktır. Bazı hastalıkların sonucu olarak ya da kullanılan ilaçların yan etkisi olarak görülen baş ağrıları için önleyemediğimiz ve elimizde olmayan nedenler tabi ki vardır.

Ancak özellikle strese bağlı baş ağrısı gibi bazı durumlara dikkat ederek baş ağrısını önleyebilme kabiliyetine de sahibiz. Kısaca bu hususları belirtelim;

 • Baş ağrısı, yapılan bir araştırmaya göre çoğunlukla insanların yeteri kadar sıvı tüketmediği hallerde ortaya çıkıyor. Bu nedenle günde ortalama 2.5 Litre sıvı tüketmek hem sağlımız açısından hem de baş ağrısı açıdan kesin çözüm olabilir. Ortalama boy ve kiloya sahip bir bireyin günlük içmesi gereken su miktarı yaklaşık 8 – 10 bardak arasında değişmektedir. Buna göre gün içerisinde aralıklı zaman dilimleri halinde bol miktarda su içmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Çok stresli ve yoğun ortamlarda bulunmak baş ağrısını yüzde yetmiş seviyede tetiklemektedir. O halde daha sakin bir konumda bulunarak hızlı yaşama gibi bir sorunu bertaraf edebiliriz. Tabii ki de şehir ya da metropol hayatı baş ağrısı şikayetlerini de tetikliyor. Yoğun iş koşuşturması, trafik, kalabalık gibi faktörler kişinin gergin hissetmesine ve devamında sık görülen baş ağrılarına sebep olmaktadır. Stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak ya da kişinin kendini belli rutinler ile rahatlatması baş ağrısını geçirmek için çok önemlidir. Bu amaçla nefes egzersizleri yapabilir, sakin bir müzik dinleyebilir, kısa bir doğa yürüyüşü yapabilir ya da yoga yaparak gün içinde sadece kendinize özel zamanlar yaratabilirsiniz.
 • Düzenli beslenmeme sorunu hayatımızın her noktasında bizleri olumsuz etkiliyor. Sonuç olarak baş ağrısını da tetikleyen hususlar arasında yer alıyor. Uzun süre aç kalmak ya da yanlış beslenme alışkanlıkları baş ağrısını tetikleyen diğer etkenlerin başında gelmektedir. Gün içinde 3 ara öğün ve 2 ara öğün şeklinde beslenmek baş ağrısını önemli düzeyde engelleyecektir. Öğünlerinizde meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye ve özellikle aşırı miktarda alkol tüketiminden kaçınmaya dikkat etmek gerekmektedir.
 • Spor yapmak vücudumuz için oldukça sağlıklı ve de gereklidir. Hareketsiz yaşamın en büyük sorunlarından birisi de baş ağrısıdır. Bu nedenle sporu en başta sağlıklı bir haya için yapmalı ve gün içinde sizi rahatlatan egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız. Örneğin doğa yürüyüşü yapabilir, bisiklet sürebilir ya da günde en az yarım saat yüzme sporu ile ilgilenebilirsiniz. evde yapabileceğiniz basit pilates hareketleri ya da yoga ile doğru nefes egzersizleri baş ağrılarınızdan kısa sürede etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.
 • Televizyon, bilgisayar ya da telefonu uzun süre kullanmak göz ağrısına dolayısıyla da baş ağrısına neden olur. Bunun için teknolojiden olduğunca gözümüzü uzaklaştırmamız iyi olacaktır. Özellikle gece uyurken yatak odanızda bilgisayar ya da telefon gibi cihazların bulunmamasına dikkat edin. Bu tip cihazlar yaydıkları enerji yüzünden kaliteli bir şekilde uyku uyumanıza engel olur. Yetersiz uykuya bağlı olarak da baş ağrılarınız artabilir. Bu nedenle hem gün içinde hem de uyurken teknolojik cihazlarla aranıza mesafe koyun.

Belirtilen bu hususlar günlük hayatta iyi yönde değiştirebileceğimiz olgular arasında yer almaktadır. İnsanların yegane amacı da budur. Düzenli bir yaşam ve dolayısıyla sağlıklı ve huzurlu bir ortam.

Baş Ağrısı İçin 5 Doğal Yöntem

baş ağrısı
baş ağrısı

Antibiyotik, Şuruplar ya da haplar baş ağrısı sırasında en çok kullanılan yöntemler arasında başı çekmektedir. Lakin bu oldukça tehlikelidir. En basit hali ile bir antibiyotik genetik hastalıklardan ciddi kalıcı hastalıklara kadar birçok sorunu taşır. Baş Ağrısı Çekerken Doğal Çözümler ile kendimizi tedavi etmek en doğrusudur. Peki bu yollar hangileridir?

Öncelikle birkaç besin vardır ki hem beynimiz hem de baş ağzımıza kesin çözüm mahiyetindedir. Tabii ki de her insanın farklı bir bünyesi vardır ve bu bünyeye göre doğal tedavi yolları da değişebilmektedir. Genel anlamda insanlara baş ağrısı noktasında yardımcı olabilecek doğal yollar şu şekilde sıralanabilir.

1) Sade Limon Tüketin Ya da Limonlu Çay İçin

baş ağrısı için limon
baş ağrısı için limon

Limon içerisinde bulundurduğu antioksidan ile birlikte birçok yorulmuş ve olmuş hücreyi vücuttan temizler. Öyle ki limonun beyin ve göz için olan faydaları da herkes tarafından bilinir. O halde baş ağrısı sırasında limon yemek ya da çayla birlikte tüketilmesi oldukça etkilidir. Baş ağrısından kurtulmak için limonlu su içmek de oldukça etkili bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun için içme suyunuza bir kaç damla limon sıkın ya da bir kaç tane limon dilimi atıp bekletin. İşte bu kadar basit : )

2) Maydanoz ve Tere Otunun Sık Tüketin

baş ağrısı için maydanoz
baş ağrısı için maydanoz

Yeşillikler vücudumuza oldukça etkilidir. Nitekim baş ağrısı sırasında tüketildiğinde en azından ağrı şiddetini indirir. Tabi bunu yoğurt ile beraber tüketirsek araştırmalara göre yüzde altmış oranda baş ağrısını dinginleştirir. Bu nedenle maydanoz ve tere otunu kahvaltılarınızda eksik etmeyin…

3) Ilık Suya Bal Karıştırarak İçin

baş ağrısı için ballı su
baş ağrısı için ballı su

Bal, faydası sayamayacağımız kadar çok olan bir besindir. Bu besin aynı zamanda vücudumuz için gerektiğinde bir ilaç mahiyeti taşır. Basit bir şekilde ılık suya bal karıştırılarak içilirse hem baş hem de diğer ağrılar bir müddet sonra geçebilmektedir. Bunu bir kez daha ifade edelim ; saydığımız bu hususlar her insan geçerli olmayabilir.

4) Baş Ağrısı Esansında En Az 2 Saat Uyuyun

baş ağrısı için 2 saat uyku
baş ağrısı için 2 saat uyku

Uyumak vücudu dinlendiren gibi baş ağrısına da kesin çözüm olarak bulunur. Yapılan deneylerde de görüldüğü gibi baş ağrısının kesin olarak geçtiği bazı durumlar vardır ki buna uyumak da dahildir.

5) Baş Ağrısı İçin Ilık Duş Alın

baş ağrısı için ılık duş
baş ağrısı için ılık duş

Suyun rahatlatıcı etkisinden yaralanmak baş ağrısından kısa sürede kurtulmak için çok etkili bir yöntemdir. özellikle hafif sıcak su ile yapılan duşun kan dolaşımını artırdığı ve vücudu rahatlattığı bilinmektedir. Bunun için baş ağrısı hissettiğiniz anda duş almak özellikle de aromatik esanslı bir sıcak su içinde dinlenmek çok etkili bir baş ağrısı kesicidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here