Beyaz Çay Nedir? Beyaz Çay Faydaları Nelerdir?

beyaz çay nedir, beyaz çay faydaları nelerdir
beyaz çay nedir, beyaz çay faydaları nelerdir

Son yılların popüler çaylarından biri olan beyaz çay, sindirime yardımcı olması, metabolizmayı hızlandırması bakımından zayıflamak isteyenlerin de tercihlerinden biri olmuştur. Bu yazımızda beyaz çay nedir, beyaz çay faydaları hakkında ayrıntılı bilgileri sizler için derledik.

Beyaz Çay Nedir?

beyaz çay nedir
beyaz çay nedir

Klasik siyah çayın da yeşil çayın da bitkisi olan camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen beyaz çayı diğer çaylardan ayıran çay yaprağının işlenme tekniği ve çay için seçilen çay yapraklarının farklı olmasıdır. Beyaz çay için çay tam olgunlaşmayan ve açılmayan yapraklar toplanır. Toplanmış olan ve henüz tam olgunlaşmayan çay yaprakları beyaz tüylerle kaplı olduğu için beyaz çayın ismi de bu beyaz tüylerden gelmektedir.

Aynı bitkiden elde edilmesine rağmen, çay yapraklarının henüz tam olgunlaşmayan kısmının toplanması ve işleyiş tekniğinin farklı olmasından dolayı beyaz çayın tadı siyah çaydan farklıdır. Siyah çay daha sert bir aromaya sahip iken beyaz çay daha hafif aromalıdır ve içimi de siyah çaya göre daha kolaydır.

Ağız sağlığını koruma, bol miktarda antioksidan içermesi ve antibakteriyel özellik taşıması beyaz çayın başlıca faydalarındandır. Çaylar arasında en az işlenen çay olan beyaz çayın içimi de oldukça kolaydır ve hafif bir tadı vardır.

Oolong Çayı Nedir?

Beyaz Çay Faydaları Nelerdir?

beyaz çay faydaları nelerdir
beyaz çay faydaları nelerdir

Sağlık için birçok faydası bulunan beyaz çay, yeşil çaya göre daha fazla antioksidan içerir. Çünkü çay yaprakları toplanırken daha az okside olur. Birçok hastalık için de yararlı olan beyaz çay zayıflamaya da yardımcıdır. Gelin şimdi beyaz çay faydaları, beyaz çay ne işe yarar çok daha yakından görelim.

Cilt sağlığına iyi gelir; Sağlıklı bir cildin en önemli özelliklerden birisi de nem seviyesini korumaktır. Beyaz çayın antioksidan içermesi cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. İçeriğinde bol miktarda bulunan antioksidan cildi içerden besler ve canlılık kazanmasını sağlar. Ayrıca düzenli olarak tüketildiğinde beyaz çay güneşin zararlı ışınlarına karşı cildin korunmasına da yardımcı olur.

Kalp sağlığı için; Beyaz çay içmenin en önemli faydalarından birisi de kalp hastalıkları riskini düşürmesidir. İçinde bulunan kateşinler maddesi damarları genişletir ve kan basıncını düşürerek vücudun da kan akış seviyesini dengeler.

Antibakteriyel İçermesi; Beyaz  çay bileşenlerinde bol miktarda antibakteriel bulunur. Bu özelliği sayesinde vücudu ve cildi bakteri ve mikroplardan korur. Beyaz çay vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur. Soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

Sindirim Sistemine Faydaları; Beyaz çay sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır ve bağırsakların daha iyi çalışmasını yardımcı olur.

Beyaz Çayın Diğer Faydaları; 

  • Kemik sağlığına iyi gelir.
  • Stresi azaltatır ve sakinleştirici özellik taşır.
  • Vücutta bakteri oluşmasını engeller.
  • Dolaşım sistemine fayda sağlar.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Ağız ve diş sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.

Beyaz Çay Zayıflatır Mı?

En önemli faydalarından birisi zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Düzenli olarak beyaz çay tüketilmesi yağ hücrelerinin oluşumunu engeller ve yağ yakımını da hızlandırır. Yağ yakımını hızlandırmasının en önemli adımı ise metabolizmayı hızlandırmasıdır. Daha hızlı çalışan metabolizma yağ yakımını da hızlandırır.

Beyaz çayın zayıflamaya bir diğer etkisi de vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olmasıdır. Vücutta biriken toksin, ödem ve sıvının atılmasını sağlayarak kilo vermeyi hızlandırır. Ancak zayıflamak ve zayıflama sürecini hızlandırmak için beyaz çayın içilmesinin yanında sağlıklı beslenmeye de önem verilmesi gerekir. Unutulmamalı ki hiçbir bitki tek başına zayıflamak için yeterli değildir. Gereksiz karbonhidrat alımı yapılmamalı ve egzersizler ile desteklenerek sağlıklı kilo verilmelidir.

Tüm bunlarla birlikte özellikle zayıflamak isteyenler beyaz çay tüketmeden önce uzman bir hekime ya da bir diyetisyene danışarak tüketim miktarı konusunda bilgi alabilirler. Çünkü her bünyenin metabolizma hızı farklı olduğu gibi ihtiyaçlarının da farklı olduğu unutulmamalıdır.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Aktarlarda yapraklı olarak ya da marketlerde poşet çay şeklinde satılan beyaz çayı hazırlamak da çok kolaydır. Beyaz çay hazırlamak için kaynamış olan 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı beyaz çay eklemek yeterlidir. Yaklaşık 3-5 dakika beyaz çayın demlenmesi için beklenir ve süzüldükten sonra içilir.

Poşet beyaz çayı da yine aynı şekilde 1 bardak kaynamış suyun içine koyarak demlenmesi beklenir. Beyaz çay demlendikten sonra 2 ya da 3 defa daha sıcak su ile demleyerek içilebilir, aromasını hemen kaybetmez.

Beyaz Çay Nerede Satılır?

Günümüzde beyaz çayın tüketimi olukça artmıştır ve beyaz çaya ulaşmak da kolaydır. Beyaz çay büyük marketler, aktarlar ve internet üzerinden satış yapan alışveriş sitelerinde satılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here