Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

bisiklet sürmenin faydaları
bisiklet sürmenin faydaları

Bisiklet Sürmenin Faydaları

Şehir hayatının getirmiş olduğu sağlıksız yaşam ve stres ortamından kaçmak ve spor yapmak isteyen insanlar için bisiklet sürmek önemli bir faaliyet haline gelmiştir. Bisiklete olan ilginin arttığı bu günlerde insanlar bisiklet sürmenin faydalarını da merak ediyorlar. Bu yazımızda bisiklet sürmenin faydaları nelerdir hakkında bilgileri sizler için derledik.

Bisiklet sürmenin hem psikolojik, hem toplumsal hem de fiziksel olarak pek çok faydasının olduğu görülmektedir. Bir spor dalı olarak bisiklet günlük hayatta kişilerin hem sağlıklı olmak için hem de ruhsal olarak kendini iyi hissetmek için tercih ettiği fiziksel aktivitelerin başında geliyor…

Bisiklet Sürmenin Psikolojik Faydaları

bisiklet binmenin faydaları
bisiklet binmenin faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalar insan beyni ile bacakları arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır. Sağlıklı bir zihne sahip olmak ve sağlam bir psikolojiyle hayatımıza devam etmek için bacak kaslarımızı çalıştırmamız gerekmektedir. Yarım saat bisiklet süren bir kişinin beyninde farklı kimyasalların salgılandığı ve bu durumun insana mutluluk verdiği yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda ortaya konulmuştur. Yol kenarında bisiklet süren insanların yüzlerine baktığımız zaman, çehrelerindeki mutluluk ifadesi dikkatimizi çekecektir. Gülümseyen bir yüzle çevrelerine baktıklarını ve pedal çevirmekten keyif aldıklarını görebiliriz. İnsana mutluluk getiren bisiklet ayrıca sakin bir ruh haline sahip olmamızla birlikte dikkat seviyemizi arttırmamıza ve iyi bir konsantrasyona sahip olmamıza fayda sağlar.

Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

Ayrıca yapılan araştırmalar iş yerine bisikletle giden çalışanların arabayla giden çalışanlardan daha mutlu olduklarını ve işlerine olan ilgi seviyelerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bisiklet vücudumuzu çalıştırmakla birlikte zihnimizi de çalıştırmakta ve dolaylı olarak hayatımızın her alanına etki etmektedir. Şehrin getirmiş olduğu karmaşa ve kaos ortamından kaçmak ve doğada bisiklet sürmek insana güzel bir ruh hali ve sağlıklı bir zihin kazandıracaktır.

Bisiklet Sürmenin Toplumsal Faydaları

bisiklet sürmek neye iyi gelir
bisiklet sürmek neye iyi gelir

Bisiklet kültürünün topluma kazandıracağı çok şey vardır. Özellikle bu kültürün gelişmiş olduğu ülkeleri gözlemleyerek bilgi sahibi olabiliriz. Örneğin Hollanda ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde bisiklet hem ulaşım hem de egzersiz aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta ve bu kültür toplumun her nüfuzuna işlemektedir. Bu ülkelerde yapılan bilimsel psikolojik araştırmalar mutluluk seviyelerinin diğer toplumlara göre daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu durumun nedeni tabi ki refah seviyesinin gelişmiş olması olarak gösterilebilir. Ancak bu durumda bisiklet kültürünün yaygın olmasının da büyük bir payı olduğu görülmektedir. Bu toplumlarda bisiklet kültürüyle birlikte yeşil enerjiye olan ilgi artmış, insanlar doğaya daha saygılı olmakla birlikte, tabiatla nasıl barış içinde yaşayacaklarını düşünmeye başlamışlardır. Ayrıca bisiklet insanların çevrelerine karşı daha duyarlı olmalarını ve içinde yaşadığımız dünyanın evimiz olduğunu hatırlatan bir araç haline gelmiştir.

Bisiklet Sürmenin Fizyolojik Faydaları

bisiklet sürmek
bisiklet sürmek

Bir saat bisiklet sürmek vücudumuzda ne gibi değişikliklere sebep olur? Bisiklet sürmenin vücudumuza sağlamış olduğu faydalar nelerdir? Hiç düşündünüz mü? Bisiklet vücudumuzu dengeli bir şekilde çalıştıran ve vücut dengesini sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bisiklet iskelet sistemimizin güçlenmesine ve kas kütlesinin dengeli bir şekilde artmasına fayda sağlar. Günümüzde doktorlar insan vücudu için bisiklet sürmenin faydalarından çoğu kez söz etmektedirler. Bisikletin eklem ağrıları, bel fıtığı, dizde kireçleme ve iskelet zayıflıkları için faydalı olduğundan söz edilmektedir. Özellikle yaşlı insanlar için bisikletin önemli bir spor aracı olduğundan bahsedilmekte ve insan ömrünü uzattığı ortaya konulmaktadır. Bisiklet sporu ayrıca insanı sigara gibi zararlı alışkanlıklardan korumakta ve sağlıklı yaşam kültürünün gelişmesine fayda sağlamaktadır.

Bisiklet sürmenin faydaları kısaca şu şekilde özetlenebilir;

 • Kas gücünü artırır.
 • Eklem hareketliliğini en üst seviyeye çıkarır.
 • Sırt ağrılarını azaltır.
 • Beden duruşunu iyileştirir.
 • Vücut yağ oranını azaltır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Kilo vermeyi etkili bir hale getirir.
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Vücuttaki tüm kas gruplarını eş güdümlü bir şekilde çalıştırır.
 • Vücudu zinde tutar.
 • Hafıza güçlendirir ve odaklanmayı geliştirir.
 • Stres ve kaygı seviyesini azaltır. Mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur.
 • Anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkları önler.
 • Sağlıklı ve ekonomik seyahat imkanı sağlar.
 • Hava kirliliğini önler.
 • Kalp sağlığına iyi gelir.
 • Akciğerlerin oksijen depolama gücünü artırır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Uzun vadede daha sağlıklı bir yaşam sunar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here