Çay Ağacı Yağı Nedir? Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

çay ağacı yağı nedir, çay ağacı yağı faydaları nelerdir
çay ağacı yağı nedir, çay ağacı yağı faydaları nelerdir

Doğanın sunduğu şifalı bitkilerden olan çay ağacından elde edilen çay ağacı yağı; özellikle son yıllarda alternatif ve doğal bakım arayanlar için mucizevi özellikte bir yağdır. Anti bakteriyel ve mikrop öldürücü etkisi ile öne çıkan çay ağacı özellikle Avustralya’da çok sık kullanılan bakım yağı çeşitlerinden biridir. Bu yazımızda çay ağacı yağı faydaları ve çay ağacı nasıl kullanılır hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Bergamot Yağı Faydaları Nelerdir?

Konu Başlıkları

Çay Ağacı Nedir?

çay ağacı yağı nedir
çay ağacı yağı nedir

Avustralya’da yetişen bir ağaç türü olan çay ağacının boyu yaklaşık 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Uzun boylu bir ağaç olan çay ağacının ismi ise Kaptan Cook’a dayanmaktadır. Yeni İzlanda keşfi sırasında yapraklarından çay demleyen keşif tayfası, bu çay yapraklarının iyileştirici özelliklerini fark eder ve Melaleu Alternifolia ismi olana ağaca çay ağacı ismi verilir.

Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa kıtasında kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlayan çay ağacı, iyileştirici, temizleyici etkileri ile son yıllarda cilt bakımı ürünlerinde de sıklıkla kullanılıyor. Özellikle yüz yıkama jellerinde kullanılan çay ağacı, daha etkili ve sağlıklı cilt temizliği vaat ediyor. Peki çağ ağacı yağı faydaları nelerdir, çay ağacı neye iyi gelir gelin şimdi biraz daha yakında bakalım;

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

çay ağacı yağı faydaları nelerdir
çay ağacı yağı faydaları nelerdir

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren çay ağacı yağı faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. Özellikle çıban, siğil, mantar gibi cilt sağlığı problemlerinde ve solunum yollarının açılmasında çay ağacı yağının faydaları arasındadır. Çay ağacı yağı faydaları nelerdir gelin şimdi çok daha yakından görelim.

Cilt İçin: Anti bakteriyel etkisi ile özellikle cilt egzamaları, sivilce ve akne gibi cilt sorunlarının geçmesinde fayda sağlayan çay ağacı yağı; cilt yaraları, saç ve saç derisi bakımı, saç derisinde oluşan egzama ve kepek gibi saç derisi sorunlarında da etkilidir.

Sivilce ve Akne; Çay ağacı yağı içerdiği temizleyici özler sayesinde ciltteki akne ve sivilcelerin geçmesini sağlar. Cildinizde bulunan akne ve sivilcelerin üzerine 1 ya da 2 damla çay ağacı yağı damlatarak cilde yedirin. Çay ağacı yağı cildin yağ dengesini azaltıp aknenin sönmesini sağlayacağı gibi yeni akne oluşumunu da engelleyecektir. Aynı zamanda daha önce çıkmış ve iz bırakmış akne izini geçirmek için de çay ağacı yağı kullanılır.

Kepeğe Karşı; En sık görülen saç derisi sorunlarından birisi de kepektir. Kepeğe karşı olan şampuanlar kimyasal içerdiği için etkileri de tam olmayabilir. Saç derisindeki kepek ve egzama gibi cilt sorunlarını azaltmak için çay ağacı yağı en faydalı yağlardan birisidir. Kepeğe karşı çay ağacı yağı kullanmak için, kullandığınız şampuanın içine 10 ml çay ağacı yağı eklenir ve iyice karıştırılır. Daha sonra günlük rutinde kullandığınız şekilde çay ağacı yağı eklediğiniz şampuan ile saçlar yıkanır. Etkisini birkaç hafta içinde gösterecektir.

Çıban ve Siğil; Zaman zaman deri üzerinde enfeksiyon nedeniyle çıban ya da siğil çıkmaktadır. Çıban ve siğilin geçmesi için çay ağacı yağı oldukça ekilidir. Çıkan bölgeye bir damla çay ağacı damlatılır ve yağın emilmesi beklenir.

Uçuk; Dudak bölgesinde çıkan uçuğu geçirmek için de çay ağacı yağı etkilidir. Çay ağacı yağı anti bakteriyel özelliği ile uçuklu bölgedeki virüsün yok edilmesini sağlar ve uçuğu geçirir.

Ayak Mantarı; Nemli ayakkabı ya da terlikleri uzun süre giymek ayak mantarına neden olur. Ayak mantarı kaşıntı, pul pul dökülme gibi belirtiler gösterir. Bazı ayak mantarları kısa sürede geçerken bazı ayak mantarları uzun süre devam eder. Çay ağacının anti bakteriyel özelliği ayak mantarının kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır. Ayak mantarı olan ayakların parmak aralarına birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve bir streç film ile sarın. Gece yatmadan önce bu işlemi yaparsanız, çay ağacı yağı etkisini arttıracaktır. Çay ağacı yağı; mantara neden olan virüslerin yok olmasına yardımcı olurken, ayakların da yumuşamasını sağlayacaktır.

Çay Ağacı Yağı Neye İyi Gelir?

Solunum Yollarını Açar; Üst solunum yolları rahatsızlığında burun tıkanıklığı en sık yaşadığımız durumdur. Burun tıkanıklığı rahat nefes almayı engeller ve kişi solunum güçlüğü çeker. Soğuk algınlığı, nezle, öksürük gibi nedenlerden dolayı üst solunum yolları tıkanıklığı yaşanıyorsa çay ağacı yağı en iyi nefes açıcılardan birisidir.

Üst solunum yollarını açmak için; Derin bir kapta kaynatılmış suyun içine 1 damla çay ağacı yağı damlatılır. Baş bölgesini kabın içine doğru eğerek çay ağacının yaydığı nefes açıcı koku solunur. Etkiyi daha da arttırmak için başın üzerine bir havlu örterek çadır etkisi yaratılabilir. Bu işlemin çok uzun yapılmasına gerek yoktur. Yaklaşık 5 dakika yeterlidir.

Evi Temizlemek İçin; Evdeki parke ya da taşları silerken çay ağacından da faydalanabilirsiniz. Sadece su ve birkaç damla çay ağacı yağı evdeki parke ve taşların dezenfekte olmasını sağlayacaktır.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

çay ağacı yağı nasıl kullanılır
çay ağacı yağı nasıl kullanılır

Çay ağacı yağı cilt bakımı ve temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir. Kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; çay ağacı yağı oral yani ağız yolu ile kullanılmamalıdır. Cilt yüzeyine birkaç damla pamuk yardımı ya da temiz parmak ile uygulanabilir. Ayrıca solunumu açmak için su içine damlatılarak kokusu solunabilir.

Çay Ağacı Yağı Sabunu

Günümüzde en sağlıklı cilt bakım ürünleri doğanın şifalı bitkilerinden elde edilmektedir. Çay ağacı sabunu da bunlardan birisidir. Özellikle çay ağacı yağı içeren yıkama jeli ya da yüz yıkama köpüğü de cilt temizliğinde kullanılan diğer cilt bakım ürünlerindendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here