Çiğ Yumurta İçmenin Zararları ve Faydaları

çiğ yumurta içmenin zararları ve faydaları
çiğ yumurta içmenin zararları ve faydaları

Çevremizde birçok insanın yumurtayı çiğ olarak tükettiğini görürüz. Çiğ yumurta içen insanların çoğundan yumurtayı çiğ tüketme sebebi olarak genellikle boğazlarını yumuşattığı ya da kas kütlesini artırmasına yardımcı olduğu şeklinde yorumlar duyarız.  Peki ama, yumurtayı çiğ olarak tüketmek gerçekten faydalı mı, çiğ yumurta içmenin zararları var mı? Yumurta çiğ olarak tüketilecekse nelere dikkat edilmeli? Bu yazımızda çiğ yumurta tüketmenin faydaları ve zararlarını sizler için araştırdık.

Her ne kadar yumurta protein deposu bir gıda olarak bilinse de tüketirken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var. Özellikle de çiğ olarak tüketilecekse… Bildiğiniz gibi pişmiş yumurtanın hem sarı kısmı hem de akı kişinin herhangi bir alerjik rahatsızlığı yoksa rahatlıkla tüketilebilir. Ancak çiğ yumurta tüketilirken yumurtanın beyazı değil sadece yumurta sarısı çiğ olarak tüketilebilir.

Konu Başlıkları

Çiğ Yumurtanın Zararları

çiğ yumurtanın zararları
çiğ yumurtanın zararları

Her ne kadar yumurta protein deposu bir gıda olarak bilinse de tüketirken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var. Özellikle de çiğ olarak tüketilecekse… Bildiğiniz gibi pişmiş yumurtanın hem sarı kısmı hem de akı kişinin herhangi bir alerjik rahatsızlığı yoksa rahatlıkla tüketilebilir. Ancak kesinlikle unutmayın çiğ yumurta tüketilirken yumurtanın tamamı değil sadece yumurta sarısı kısmı çiğ olarak tüketilebilir.

Çiğ yumurtanın bilinen bir çok faydası olduğu gibi zararları da mevcuttur. Uzmanlar tarafından çiğ yumurtanın oluşturabileceği olumsuz durumlar çoğu zaman dile getirilmiştir. Özellikle tüketmemesi gereken belli başlı toplulukların olduğu da bilinmektedir.

İşte çiğ yumurta içmenin zararları:

Uzmanlar tarafından çiğ yumurtanın tüketilmesi pek önerilmiyor. Özellikle gebe olan bireylerin, çiğ yumurta ya da az pişmiş yumurta yememeleri öneriliyor. Bunun nedeni ise içerisinde barındırdığı bakterilerdir. İçerisinde bulunan salmonella bakterisi, birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu bakteri vücuda girdiğinde, sindirim sisteminde rahatsızlıklar meydana gelebilir. Özellikle ishal yaptığı bilinmektedir.

Yapılan bazı araştırmalarda, çiğ yumurtanın vücuttaki bazı vitaminlerin azalmasına neden olduğu söyleniyor. Çiğ yumurta tüketildiğinde b7 vitamini almamız engelleniyor. Bu söyleme göre yumurtadan b7 vitamini almak için çiğ tüketmemek gerekiyor.

Yumurta İçmenin Faydaları

yumurta içmenin faydaları
yumurta içmenin faydaları

Yumurtanın tam bir besin deposu olduğunu hepimiz biliriz. En ucuz yoldan protein tüketmek istersek ilk aklımıza gelen de yumurta olur. Yumurtayı pişirerek tüketmenin faydaları olduğu gibi çiğ yumurtanın da faydaları bulunmaktadır.

Önemli: Çiğ yumurtanın faydalarına geçmeden önce öncelikle önemli bir noktayı vurgulayalım… Bu yazıda çiğ yumurtanın yararlarından bahsettiğimiz her konuda aslında çiğ yumurtanın sadece sarı kısmından söz ettiğimizi hatırlatmak isteriz. Çünkü yumurtanın sadece sarısının çiğ olarak tüketilebileceği, yumurtanın akının çiğ olarak tüketilmemesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Bu nedenle sizler çiğ yumurta tüketmek ve çiğ yumurtanın faydalarından istifade etmek istiyorsanız yumurtanın sadece sarı kısmını çiğ olarak tüketmeniz gerektiğini kesinlikle unutmayın…

Şimdi gelin çiğ yumurtanın saymakla bitmeyen faydalarına kısaca bir göz atalım;

Yumurta Tam Bir Enerji Deposudur

Çiğ yumurta, özellikle spor yapan insanlar tarafından daha çok tüketilmektedir. Gün içerisinde ihtiyacınız olan enerji kaynağını, çiğ yumurta sayesinde alabilirsiniz. Yoğun tempolu ve yorucu bir işiniz varsa, gün içerisinde bir tane çiğ yumurta içmek, sizi daha enerjik yapacaktır. Bunun için sabah saatlerini tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Sabah uyandığınızda direk bir adet çiğ yumurta içerek güne başlayabilir ve akşama kadar enerjik kalabilirsiniz.

Yumurta Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Yumurtanın faydaları arasında hastalıklara karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklara karşı sizi daima koruyacaktır. İleride oluşabilecek olan kalp hastalıkları riskini sıfıra indirir. Yumurtanın içerisindeki vitamin ve mineraller pişirildikten sonra ısıdan dolayı ölmediği için daha faydalı olacaktır. Bu vitamin ve mineraller sizin birçok hastalığa yakalanmanıza engel olacaktır.

Yumurta Cilt Sağlığını Korur

Yumurtanın cilde olan faydasını hemen herkes bilmektedir. Özellikle yumurta ile yapılan birçok cilt maskesi de buna örnektir. Cilt sağlığının korunması ve daha güzel bir cilt görünümü için oldukça önemlidir. Çiğ yumurta içerek cildinize fayda sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yumurta ile yapılan çeşitli karışımlarla da cilt maskesi yaparak, cildinizin sağlığını koruyabilir ve daha sıkı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Yumurta Kemik Erimesine Karşı Korur

Kemik erimesi, günümüzde birçok insanda görülmektedir. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ve menopozdan kaynaklı kemik erimesi durumu görülmektedir. Çiğ yumurta tükettiğinizde kemik erimesine karşı korunursunuz ve kemik sağlığınız için olumlu etki sağlar. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için kemik gelişimi oldukça önemlidir. Onlar içinde yumurta vazgeçilmez besin olmalıdır.

Yumurta İle Saçlar Daha Sağlıklı Uzar 

Yumurtanın cilde ve sağlığa olan faydalarının yanı sıra saça olan faydası da oldukça önemlidir. Yumurta ile saçınıza bakım yaptığınızda, saçınızın daha sağlıklı uzaması mümkündür. Yumurta maskesinin içerisindeki vitamin ve minerallerden dolayı, saçınızdaki kırılmaları önler. Saçta oluşan kırılmalara karşıda onarım sağlar. Aynı zamanda daha parlak ve sağlıklı uzamasında oldukça etkili rol oynar.

Yumurta Kansere Karşı Korur

Sağlığımız için en tehlikeli hastalıklardan bir tanesi de kanserdir. Birçok çeşitli kanser türü bulunmaktadır. Kendimizi bu hastalıklara karşı korumak için elimizden geldiğince tedbirli olmalıyız. Bu tedbiri almak için çiğ yumurta içebilirsiniz. Çiğ yumurta, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde kansere karşı adeta kalkan görevi görür. İleri oluşacak olan kanser hastalıkları riskini minimuma indirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here