Defne Yağının Faydaları Nelerdir? Defne Yağı Nasıl Kullanılır?

defne yağının faydaları nelerdir, defne yağı nasıl kullanılır
defne yağının faydaları nelerdir, defne yağı nasıl kullanılır

Defne bitkisinden elde edilen defne yağı eski çağlardan beri sağlık için kullanılan şifa kaynaklarından birisidir. Daha çok kas rahatsızlıklarında kullanılan defne yağı, uçucu ve uçucu olmayan yağlar olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Uçucu defne yağı, defne otu yapraklarından elde edilir. Uçucu olmayan defne yağı ise defne bitkisinin tohumundan elde edilir. Defne yaprağından elde edilen defne yağı koyu yeşil renktedir. Defne tohumundan elde edilen yağı ise daha açık yeşil bir renge sahiptir. Defne yağı doğal bir yağ olduğu için defnenin içerdiği sağlıklı bileşenler ile sağlık için pek çok fayda içermektedir. Kuru ciltleri yumuşatan, kas ve eklem ağrılarının geçmesine yardımcı olan defne yağı saç bakımında da kullanılan bir yağdır. Bu yazımızda defne yağının faydaları nelerdir, defne yağı nasıl kullanılır hakkında bilgileri sizler için derledik.

Kantaron Yağı Faydaları

Konu Başlıkları

Defne Yağının Faydaları Nelerdir?

defne yağının faydaları nelerdir
defne yağının faydaları nelerdir

Defne yağı içerdiği özler ile birçok faydası bulunan bir yağdır. Cilt hücrelerinin yenilenmesi, ağız bakımı, saç tellerini güçlendirmesi defne yağının faydalarından bazılarıdır. Ancak defne yağı faydaları daha fazladır.

Defne Yağı Solunum Yollarına İyi Gelir; İçerisinde bulunan solunum açıcı özler ile defne yağı soğuk algınlığı ya da nezle nedeniyle oluşan burun tıkanıklığını giderir ve solunum yollarının açılmasına yardımcı olur. Solunum yolları için iyi bir şifa kaynağı olan defne yağı solunum yollarını kısa sürede tedavi ederek hastalığın kısa sürede geçmesini sağlar.

Defne Yağı Deri Üzerinde Onarıcı Etki Gösterir; Defne yağı yumuşak yapısı ile cilt dostudur. Deride kızarıklık, tahriş, döküntü ya da egzama gibi deri rahatsızlıklarının kısa sürede geçmesini sağlayan defne yağı, ciltte meydana gelen kızarıklıklara iyi gelir ve kabarmış derinin sönmesini sağlar. Defne yağı deri için onarıcı etki gösterir ve cildi besler.

Defne Yağı Uykuya Geçişi Kolaylaştırır; Deliksiz ve rahat bir uyku için pek çok etken vardır. Ilık bir duş, sakinleştirici bir bitki çayı gibi. Defne yağı da rahat bir uyku uyumayı sağlar ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Defne yağının içindeki ferahlatıcı ve rahatlatıcı özler; sinir ve kasların gevşemesini sağlar böylece rahat bir uykuyu getirir. Defne yağının uyku için faydasından yararlanmak için bir bardak suyun içerisine bir damla defne yağı ilave etmek yeterli olacaktır. Defne yağı damlatılan su iyice karıştırılarak yatmadan yarım saat önce içilmelidir.

Defne Yağı Adet Düzensizliğine İyi Gelir; Defne yağı hormonları olumlu etkileyerek adet düzensizliğine iyi gelir.

Defne Yağı İdrar Söktürücüdür; Defne yağı anti bakteriyel özelliği ile tıkanan idrar yollarının açılmasına yardımcı olur ve böylece idrar söktürücü etki gösterir.

Defne Yağı Ayak Kokusunu Giderir; Uzun süre ayakta kalmak ve kapalı ayakkabı giymekten dolayı ayaklar gün içinde kokabilir. Ayak bakımı ve ayak kokusunu azaltmak için defne yağı en doğal bakım yağlarından birisidir.Büyük bir leğen içine birkaç damla defne yağı damlatarak ayaklarınızı bekletin.Kısa sürede ayaklarınızın yorgunluğu geçecek ve ayaklarınız gün boyu ferah kokacaktır.

Defne Yağı Saçlara İyi Gelir; Birçok insanın sorunu olan saç kepeğini geçirmek için çoğu zaman şampuanlar yetersiz kalmaktadır. Saç derisinde oluşan kepeği geçirmek için en doğal yöntemlerden birisi de defne yağıdır. Defne yağı saç kepeğini geçirir ve saç derisini temizler.

Defne Yağı Ağrı Kesici Etki Gösterir; Defne yağı ferahlatıcı kokusuyla ve içerdiği bileşenler ile baş ağrısı ve eklem ağrılarını geçirmeye yardımcı olur. Birkaç damla defne yağı baş ağrısı için şakak bölgelerine sürülerek masaj yapıldığında ağrı kısa sürede dinecektir.

Defne Yağının Diğer Faydaları; 

  • Cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur.
  • Eklem incinmelerinde ya da sert bir darbede acıyı geçirmede kısa sürede etki gösterir.
  • Mantara karşı korur.
  • Mide şişkinliği ve gaz sorunlarının azalmasını sağlar.
  • Defne yaprağı sadece insan sağlığı için değil hayvanlar için de faydalı bir yağdır. Hayvanların derisinin üzerinde meydana gelen yara, iltihaplanma ve enfeksiyonların tedavisinde iyileştirici etkisi olan defne yağı deriyi kısa sürede toparlar.

Defne Yağı Nasıl Kullanılır?

Defne yağı şifa kaynağı olarak farklı şekillerde kullanılır. Direkt cilde masaj yapılarak uygulanan defne yağı buğu ve lapa olarak da kullanılır. Eklem ağrılarını geçirmek ve masaj yağı olarak kullanmak için defne yağının en etkili şekilde kullanmak için zeytinyağı ile karıştırılarak uygulanabilir.

Defne yağının kullanım şekillerinden birisi de içilmesidir. Mide hazımsızlığını geçirmek ya da rahat bir uyku çekmek için bir bardak ılık suyun içine bir damla defne yağı damlatılması yeterlidir.

Defne yağı üst solunun yollarına iyi gelen bir yağdır. Burun tıkanıklığını geçirmek için bir kap sıcak suyun içine birkaç damla defne yağı eklenir ve sık aralıklarla defne buharı koklanır.

Cilt hücrelerini yenileme özelliği olan defne yağı anti bakteriyel etki ile vücuttan virüslerin atılmasını sağlar.Bir pamuğa birkaç damla defne yağı damlattıktan sonra cilde yedirilen defne yağı 45 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Defne Yağının Zararları Var mıdır?

  • Defne yağı daha çok faydaları ile bilinir. Ancak hassas ve alerjik ciltlerde bazı yan etkilere neden olabilir. Hassas ciltlerin defne yağı kullanmadan önce doktora başvurmaları gerekir.
  • Hamilelerin ve emziren annelerin defne yağı kullanması kesinlikle önerilmez.
  • Güneş yanıklarına defne yağı sürülmemelidir. Güneş yanığı olan deride tahrişe neden olabilir.
  • Defne yağının aşırı kullanımı kusmaya ve mide bozukluğuna neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here