Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Dut Pekmezi Neye İyi Gelir?

dut pekmezinin faydaları nelerdir, dut pekmezi neye iyi gelir
dut pekmezinin faydaları nelerdir, dut pekmezi neye iyi gelir

Doğadaki en şifalı besinlerden biri olan karadut meyvesinden elde edilen dut pekmezi, en iyi antioksidan kaynaklarından birisidir. Enerji veren ve vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan dut pekmezi; vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Her ne kadar pekmezin tüketimi kış aylarında daha fazla olsa da doğal ve katkısız bir dut pekmezi bulabiliyorsanız yaz ya da kış fark etmeden porsiyon kontrolü yaparak tüketebilirsiniz. Bu yazımızda dut pekmezinin faydaları nelerdir ve dut pekmezi neye iyi gelir hakkında bilgileri sizler için derledik.

Kozalak Şurubu Faydaları Nelerdir

Konu Başlıkları

Dut Pekmezi 

Karbonhidrat oranı yüksek bir besin olan dut pekmezi porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmelidir. Demir ve protein içeren dut pekmezi başta öksürük olmak üzere pek çok rahatsızlığa da iyi gelir. Bazı araştırmalara göre dut pekmezinin anne sütünü arttırdığı ile sonuçlar da elde edilmiştir. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudumuzu da koruyan dut pekmezi, çinko ve magnezyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Bu mineraller sayesinde de vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

dut pekmezinin faydaları nelerdir
dut pekmezinin faydaları nelerdir

Karaciğer; Karaciğer hastalıklarına karşı iyileştirici özelliği bulunan dut pekmezi, karaciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olur. Bildiğiniz gibi karaciğer vücudumuzda kan dolaşımının düzenini sağlayan önemli  bir organdır. Beslenme düzenimizden de direkt olarak etkilenir. Antioksidan içeren besinler karaciğer sağlığının korunmasında etkindir. Bunlardan birisi de dut pekmezidir.

Antioksidan Deposu; Dut pekmezinde bulunan antioksidanlar vücudumuza zarar veren serbest radikallerle savaşır. Bağışıklığı güçlendirir ve DNA onarımına katkı sağlar.

Enerji Verir; Günlük beslenmemizde vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden birisi de karbonhidratlardır. Karbonhidratlar vücudumuza enerji ve güç verir. Ancak hangi tür karbonhidrat aldığınız çok önemlidir. Dut pekmezi kompleks yani faydalı karbonhidratlar grubundadır ve vücudumuza enerji verir.

Kemik Sağlığını Korur; Demir ve magnezyum mineralleri kemik sağlığının korunması ve güçlenmesi için en önemli vitaminlerdir. Dut pekmezi demir ve magnezyum içerir ve kemik sağlığının korunmasını sağlar. Kemiklerin güçlenmesi ve korunması için vitamin ve mineral zengini besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.

Kalp Dostu; Kandaki kötü kolesterolün yükselmesini engelleyen dut pekmezi, demir, potasyum ve B vitamini içermesi sayesinde kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini azaltır. Damar sağlığı için de oldukça faydalı olan dut pekmezi kalp dostu besinlerden birisidir.

Demir Zengini; Vücudumuzun demir depoları genel sağlığımız için çok önem taşır. Demir eksikliği başta kansızlık olmak üzere, halsizlik ve kronik yorgunluk gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklara neden olur. Demir eksikliği ayrıca hücre ve kan değerleri için de önemlidir. Dut pekmezi en iyi demir kaynaklarından biridir. Demir eksikliği olan bireyler ilaç takviyesi almakla birlikte beslenme şeklinden de çok etkilenir. Demir içeren besinlerin tüketilmesi demir eksikliğinin giderilmesinde çok fayda sağlar. Dut pekmezi vücudumuzda demir depolarının artmasını sağlar.

Kas ve Hücre Dokusunu Korur; Potasyum minerali vücudumuzda kas onarımını sağlayan minerallerin başında gelir. Dut pekmezinde bol miktarda potasyum bulunur. Potasyum minerali doku ve kaslarımızı güçlendirerek bedenimizi güçlendirir.

Sindirim Sistemi; Lif içeren besinlerden olan dut pekmezi mide ve sindirim sistemi için koruma sağlar. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak mide hastalıklarına karşı korur.

Öksürük ve Balgam; Kış aylarında kötü havanın etkisiyle kuru öksürük ve balgam vücut direncini düşürür. Boğaz mukozası kuruyarak yutkunma ve konuşma zorluğu yaşatır. Kuru öksürüğü geçirmek için boğazın nemli ve yumuşak tutulması çok önemlidir. Kuru öksürükte günde 1 tatlı kaşığı dut pekmezi yemek öksürüğün geçmesini sağlar.

Dut Pekmezi Neye İyi Gelir?

  • Cildi güzelleştirir, canlılık verir.
  • Beyin sağlığını korur ve sinirleri güçlendirir.
  • Kabızlığın geçmesine yardımcı olur.
  • Uyku bozukluklarına iyi gelir.
  • Kanı temizler.
  • Anne sütünü arttırır.

Dut Pekmezi Kaç Kalori?

Yukarıda da gördüğünüz gibi dut pekmezinin faydaları sağlığımız için oldukça fazla. Ancak dut pekmezi ile ilgili en merak edilen konulardan birisi de dut pekmezinin kalorisi. Doğru ve dengeli tüketildiği taktirde dut pekmezi kilo vermeye de yardımcı olur. Dut pekmezi yağ ve kolesterol içermez. İçerisinde meyve şekeri bulundurur. Organik elde edilen dut pekmezi rafine şeker içermediği için vücudumuzda yağa dönüşmez.

Dut pekmezi tatlı bir besin olduğu için içerdiği kalori miktarı da önemlidir. Ancak porsiyon kontrolü yapılarak tüketilen dut pekmezi yüksek kalori alımına neden olmaz. 1 çorba kaşığı dut pekmezi yaklaşık 30 kaloridir. Bu açıdan bakıldığında günde 1 tatlı kaşığı pekmez tüketmek tatlı ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Rafine beyaz şeker içermediği için de vücudumuza zarar vermez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here