Eşek Sütü Nedir? Eşek Sütü Faydaları Nelerdir?

eşek sütü nedir, eşek sütü faydaları nelerdir
eşek sütü nedir, eşek sütü faydaları nelerdir

Çok eski zamanlardan beri tüketilen eşek sütü alternatif tıp ve güzellik ürünlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Bu yazımızda eşek sütü nedir, eşek sütü faydaları nelerdir, eşek sütü nasıl içilir hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir

Konu Başlıkları

Eşek Sütü Nedir?

eşek sütü nedir
eşek sütü nedir

Evcil eşeklerden elde edilen eşek sütünün kullanımı çok eski zamanlara dayanır. Antik Mısır’dan bu yana kullanılan eşek sütü, günümüzde daha ziyade alternatif tıp için tercih edilmekte ve güzellik ürünlerinde kullanılmaktadır.  Dişi eşekler günde yaklaşık 0,3 litre süt üretir. Eşek sütü özellikleri bakımından da anne sütüne yakındır. Süt şekerini fazlasıyla içeren eşek sütü besleyici özelliği ile de öne çıkmaktadır. İnsan sağlığı için faydalı vitamin ve mineralleri de içinde bulunduran eşek sütü kanser, bronşit, astım ve siroz gibi hastalıkların iyileşme sürecine iyi gelmesi ile de bilinmektedir.

Eşek Sütü Besin Değerleri Nelerdir?

  • Eşek sütü içinde kas yapıcı protein olan kazein bulunur. Albümin, A, B1, B2, B6, C, D ve E vitamini içerir.
  • Eşek sütü kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, fosfor ve sodyum gibi faydalı vitamin ve mineralleri içerir.

Eşek sütü yaşlanmaya karşı savaşan gliserol alkil ile cildi besleyerek nemlenmesini de sağlar.

Besleyici özellikleri ile faydalı bir süt olan eşek sütünün yağ miktarı inek sütüne göre azdır. Antik Mısır döneminde Kraliçe Kleopatra’nın güzelliğini korumak ve cildini beslemek için eşek sütü ile banyo yaptığı bilinir. Eşek sütü günümüzde de cilt bakımı ve koruması için kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Eşek Sütü Faydaları Nelerdir?

eşek sütü faydaları nelerdir
eşek sütü faydaları nelerdir

Eşek sütünün cilde sağladığı faydalar kadar, içerdiği vitamin ve mineraller ile karaciğeri koruma, enfeksiyonlu hastalıklara karşı iyi geldiği de bilinmektedir. Eşek sütünün faydaları arasında dişleri güçlendirmesi, cildi nemlendirmesi, astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelmesi de vardır. İşte eşek sütünün faydaları;

Eşek sütü kalbi korur; Eşek sütü içerisinde bulunan omega yağ asitleri kalp sağlığını korur.

Eşek sütü cildi besler; Eşek sütünü Antik Mısır kraliçeleri güzelliklerini korumak için kullanırdı. Cildin ihtiyaç duyduğu nemlendirmeyi fazlasıyla sağlayan eşek sütü, cilt hücrelerini besleyerek kırışıklık giderici etki sağlar. Anti aging etki yaratarak yaşlanmayı yavaşlatır. Cildi nemlendirir.

Antibakteriyel özellikler taşır; İltihaplı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

Eşek sütü yağ yakımını hızlandırır; Yağ oranı düşük olan eşek sütü, vücudumuzda yağ yakımını hızlandırır ve formda kalmaya yardımcı olur.

Kanser; Henüz tam kesinleşmese de kanser tedavisi gören hastaların bağışıklığını arttırmak için içtikleri eşek sütünden fayda gördüklerini ifade ettikleri bilinir. Eşek sütü ile ilgili yapılan araştırmalarda eşek sütünün kanserli hücreleri azalttığı yönünde bulgular tespit edilmiştir. Ancak hiçbir besin tek başına mucize yaratmaz. Eğer tedavi görüyorsanız eşek sütü içmeden önce doktorunuza danışarak içmelisiniz.

Eşek Sütünün Diğer Faydaları;

  • Eşek sütü balgam söktürücüdür.
  • Ateşin düşmesine yardımcı olur.
  • Eşek sütünde bulunan kalsiyum kemik sağlığının korunmasını sağlar.
  • Siroz hastalığına karşı iyi gelir.

Eşek Sütü Nasıl İçilir?

Faydaları ile bilinen eşek sütü ile ilgili merak edilen konulardan bir diğeri de “Eşek sütü nasıl içilir?”. Eşek sütü kaynatılarak mı yoksa çiğ olarak mı tüketilir? Öncelikle tavsiyemiz eşek sütünü içerken işlem görmemiş olmasına dikkat etmeniz. Eşek sütü sağılmasından sonra hemen içilebilir. Ancak dilerseniz çok az ısıtarak ılık şekilde de tüketebilirsiniz.

Eşek Sütü Kaynatılmaz 

İnek sütünün aksine eşek sütü kaynatılmamalıdır. Genellikle oda sıcaklığında içilmesi tavsiye edilir. Eğer eşek sütünü dondurulmuş şekilde aldıysanız, buzdolabının normal bölümünde çözdürülmeli ve daha sonra içilmelidir.

Eşek sütünün çocuklara içirilmesi durumunda günde 2 çay bardağı eşek sütü içilmesi yeterlidir. Eşek sütünü 12 yaşından büyükler günde yaklaşık 3 çay bardağı kadar içebilirler.

Eşek Sütü Zararlı Mıdır?

Eşek sütünün faydalarına değindik. Ancak eşek sütü içerken miktarına dikkat edilmelidir. Eşek sütü günlük tüketimi 3 çay bardağını geçmemelidir. Eşek sütünün fazla miktarda içilmesi durumunda alerjik tepkimelere neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here