Hafızayı Güçlendiren Besinler Hangileridir?

hafızayı güçlendiren besinler hangileridir
hafızayı güçlendiren besinler hangileridir

Beslenme rutini hem bedensel hem de zihinsel pek çok gelişimi etkilemektedir. Özellikle erken yaşlarda edinilen sağlıklı beslenme alışkanlığı öncelikle fiziksel sonra da bilişsel anlamda olumlu birçok etki yaratmaktadır. Bu yazımızda hafızayı güçlendiren besinler hangileridir, sizlere örnekler vereceğiz.

Çocukluk Dönemi Beslenmenin Önemi?

Çocukların beyin fonksiyonlarının en üst noktada olmasında erken çocukluk eğitimi kadar önemli bir nokta da beslenmedir. Sağlıklı beslenme ile özellikle beynin hafıza bölümüne birçok fayda sağlanmaktadır. Doğru ve yeterli beslenmenin çocukların odaklanma sürelerini artırdığı, algılama sezilerini yükselttiği ve unutkanlığı önleyerek hafızada tutma süresini uzattığı yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar tarafından söylenmektedir.
Özetle gelişim çağındaki çocuklarda zekayı geliştiren besinler ve hafızayı güçlendiren besinleri tüketmelerinin bilişsel gelişime etkileri nelerdir diye sorulacak olursa, cevapları şu şekildedir;
• Konsantrasyonun artırır.
• Odaklanma süresini uzatır.
• Beyin fonksiyonlarını üretken hale getirir.
• Anlama ve algılama kapasitesini artırmaya destek olur.

1 saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Hafızayı Güçlendiren Besinler

hafızayı güçlendiren besinler
hafızayı güçlendiren besinler

Ceviz: Beyin ve zeka gelişimi için bilinen en faydalı besin cevizdir. Özellikle odaklanma ve dikkat sorunu yaşayan çocukların günlük ve düzenli olarak ceviz tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
Ispanak: Ispanak doğal folat kaynağı önemli bir besindir. Beyin hücrelerini zararlı radikallere karşı koruma görevi olduğu için çocukların düzenli olarak taze ıspanak tüketmelerine özen gösterilmelidir.
Balık: Herkesin bildiği gibi balık, Omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir besindir. Çocuklarda omega 3 eksikliğinin önemli bilişsel sorunlara yol açtığı bilindiğinden çocuklar zeka ve hafıza gelişimi için düzenli olarak balık tüketmelidirler.
Limon: C vitamini kaynağı olan limon algılama becerisini hızlandırma etkileri yaratmaktadır. Özellikle çocuklara sınav öncesi çalışmalarında zinde kalmak için evde doğal ve katkısız bir şekilde hazırlanan limonatadan içmeleri tavsiye edilmektedir.
Yumurta: Beynin hafıza bölümünün ihtiyaç duyduğu A, D, B 12 vitaminleri ile önemli aminoasitleri içeren yumurta beynin uzun süre uyanık olmasını sağlamaktadır.
Yaban mersini: Beyin için çok önemli fitokimyasal ve antosiyanin içeren yaban mersini, kara üzüm, çilek ve böğürtlen gibi meyveler hafıza güçlendirici etkilere sahiptir. Bu nedenle çocukların hafıza ve beyin gelişimi için düzenli olarak tüketilmeleri tavsiye edilmektedir.
Süt ve süt ürünleri: Yüksek protein kaynağı olan süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri beyin fonksiyonlarının tam olarak çalışması için oldukça önemlidirler. Süt ve süt ürünleri 2 yaş sonrası dönemde düzenli olarak tüketildiğinde çocuğun beyin hücrelerinin gelişimi desteklenmiş olur.
Kuruyemiş çeşitleri: Taze fındık, kaju ve çiğ badem gibi işlem görmemiş kuruyemiş çeşitleri içerdiği besleyici yağlar sayesinde beynin özellikle hafıza bölgesinde olumlu etkiler yaratmaktadırlar.
Tam tahıllar: Hafızayı koruyan ve beyin hücre gelişimini olumlu yönde etkileyen tam tahıllı ürünler çocuklar tarafından tüketilmelidir. Folik asit, B 6 ve B 12 vitaminleri yönünden oldukça zengin olan bu ürünlerin başında ise yulaf, çavdar, siyez gelir.
Brokoli: Brokoli tam bir K vitamini deposudur. Beyin işlevselliğini ve zihinsel gücü artıran brokoli mümkün olduğunca taze ve az pişmiş bir şekilde tüketilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here