1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

1 saat yürüyüş kaç kalori yakar
1 saat yürüyüş kaç kalori yakar

Yarım saat yürüyüş kaç kalori, 1 saat yürüyüş kaç kalori yaktırır, 1 km yürüyüş kaç kalori yakar, 1 saat tempolu yürüyüş kaç kalori yaktırır, 2 saat yürüyüş kaç kalori, 45 dakika yürüyüş kaç kalori yakar, günde 10 km yürümek kaç kalori yaktırır, yürüyüş kalori hesaplama dair merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Çok eski zamanlardan bu yana yürüyüş ile kalori hesaplama insanlar tarafından çok rağbet edilen bir yöntem olagelmiştir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki insan vücudu yürüyüş yaparak ciddi oranda kalori yakar. Kalori yakımının devam etmesi ile de hızlı bir şekilde kilo verir. Bazı egzersizler vardır ki vücudu komple çalıştırır ve çok daha hızlı bir şekilde kalori yakımı sağlar. Yürüyüş de çok hızlı kalori yaktıran bu egzersizlerden biri olarak bilinmektedir.

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar?

Günde düzenli olarak yürüyüş yaparak hızlı bir şekilde kalori yakar ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Tabi bu süreçte diyet beslenme de çok önemli bir husustur. Aksi halde dengesiz ve plansız bir beslenme ile kalori alımınız artacağı için yapacağınız yürüyüşler kilo vermenizi değil en iyi ihtimalle kilo kontrolünüzü sağlar.

Yürüyüş kalori hesaplama hakkında en merak edilen ve en sık sorulan sorular şu şekildedir;

Yarım Saat Yürüyüş Kaç Kalori?

yarım saat yürüyüş kaç kalori yakar
yarım saat yürüyüş kaç kalori yakar

30 dakika yürüyüş kalori yakımı için başlangıç seviyesinde en ideal bir egzersizdir. Yarım saat yürüyüş ile kaç kalori yakacağını merak edenler için hemen açıklayalım… Yarım saat yürüyüş ile (orta tempo) yaklaşık 245 kalori yakılır.  Yürüyüş ile kalori hesaplama konusunda bireylerin dikkat etmesi ve sürekli göz önünde bulundurması gereken şey kişinin metabolizma hızı, sağlık durumu, var olan kilo, yaş ve cinsiyet gibi faktörlerin kalori yakımı konusunda etkili olduklarıdır.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır?

1 saat yürüyüş kaç kalori yakar sorusundan önce 1 saat yürüyüş kaç adım sorusunu cevaplayalım ilk önce. Çünkü bu bir saatlik yürüyüşte kaç adım atacağınız ve hızınız aslında kaç kalori yakacağınızı da belirleyecek. Unutmamanız gereken nokta hafif tempo bir saat yürüyüş ile hızlı tempo bir saat yürüyüş aynı miktarda kalori yakmaz.

Yürüyüş ile kalori hesaplama konusunda belki de ne çok merak edilen sorudur: bir saat yürüyüş kaç kalori yakar? Beslenmesine dikkat eden, kalori hesabı yapan ve orta tempo 1 saat yürüyüş yaparak kilo vermek isteyenler için hemen cevaplayalım… 1 saat yürüyüş 486 kalori yaktırır.

Yüksek tempo 1 saat yürüyüş yaparak kilo vermek isteyenler için ise kalori yakımı daha fazladır… Güç yürüyüşü adı ile bilinene yüksek tempo 1 saat yürüyüş 650 kalori yaktırır.

1 Km Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Günde 1 km yürümek kaç kalori yakar sorusunu da merak ettiğinizi biliyoruz. Yürüyeceğiniz 1 km hangi tempo ile yürüdüğünüz kalori yakımı konusunda çok önemlidir. Çünkü hızlı tempo yapılan 1 km yürüyüş ile hafif tempo yapılan 1 km yürüyüş aynı miktarda kalori yakmayacaktır.

Orta tempo ile günde 1 km yürümek yaklaşık 100 kalori yaktırırken hızlı tempo yürüyüş ile günde 1 km yürümek yaklaşık 120 – 125 kalori yaktırır. (Ortalama 1 km yürüyüş yaparken cinsiyet, kilo gibi faktörlerin yanı sıra yürüme hızı da çok önemli bir faktör olduğunu unutmayın.)

yürüyüş kaç kalori yakar
yürüyüş kaç kalori yakar

1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır?

Yürüyüş kalori hesaplama ile ilgili merak edilen bir diğer soru da 1 saat tempolu yürüyüş kaç kalori yakar? Yüksek tempo 1 saat yürüyüş yaparak yaklaşık 660 kalori yakabilirsiniz.

2 Saat Yürüyüş Kaç Kalori?

Hepinizin günde 2 saat yürüyüş kaç kilo verdirir sorusunu çok merak ettiğinizi biliyoruz. Günde iki saat orta tempo yürüyüş ile yaklaşık 965 kalori yakabilirsiniz.

45 Dakika Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Günde 45 dakika yürüyüş ile hızlı bir şekilde kalori yakabilir ve formda bir vücuda sahip olabilirsiniz. 45 dakika yürüyüş 125 kalori yakar.

Günde 10 Km Yürümek Kaç Kalori Yaktırır?

Bir diğer merak edilen soru ise günde 10 km yürümek kaç kalori yakar sorusudur. Günde 10 km yürüyüş yaparken cinsiyet, kilo gibi faktörlerin yanı sıra yürüme hızı da çok önemli bir faktördür. Çünkü hızlı tempo 10 km yürüyüş ile hafif tempo 10 km yürüyüş aynı miktarda kalori yakmaz. Orta tempo günde 10 km yürümek yaklaşık 1000 kalori yaktırır. Hızlı tempo yürüyüş ile günde 10 km yürümek ise yaklaşık 1200 kalori yaktırır.

Uzmanlara tarafından sağlıklı her bireyin haftada en az 3 ya da 5 gün ortalama 45 – 60 dakika kadar yürüyüş yapması önerilir. Ancak tabi ki belli bir risk grubu hastalığınız var ise ve ileri yaş grubundaysanız yürüyüşe başlamadan önce mutlaka bir doktordan onay almanızı tavsiye ediyoruz.

Yürüyüşün Faydaları
  • Özellikle bazı hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevi görür. Örneğin düzenli bir şekilde yürüyüş yaparak obezite ya da kalp damar hastalıkları gibi sağlık sorunları yaşamazsınız. Kısacası hareketsiz yaşam tarzının getirdiği tüm olumsuzlukları yürüyüş yaparak ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Yürüyüş yapmak en kolay egzersizdir. Herhangi bir ekipman gerektirmez. Kolay ve en ucuz şekilde spor yapmanın yolu yürüyüşten geçer. Ayrıca yürüyüşü her yaştan birey kendi hızına göre uyarlayarak yapabilir. Yürüyüş kısa sürede en etkili ve hızlı bir kalori yakımı sağlar.
  • Kan dolaşımını hızlandırır. Kan akışını düzenler. Kolesterol seviyesini en ideal şekilde tutar.
  • Tansiyon hastalıklarına bağlı sağlık sorunlarını riskini en aza indirir.
  • Kas ve eklem sağlığını korumaya yardımcı olur. Eklemlerde oluşabilecek iltihap riskini ortadan kaldırır.
  • Ağrı kesici etki yaratır. Ruhsal olarak iyi hissettirir. Depresyon riskini ortadan kaldırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Alzheimer, demans ve bunama gibi hastalıklara yakalanma oranını en aza indirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here