Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar?

mekik çekmek kaç kalori yakar
mekik çekmek kaç kalori yakar

Mekik Çekmek Kaç Kalori?

Mekik çekmek kaç kalori? Mekik çekmek yağ yakar mı? Göbek eritmek için günde kaç mekik çekmek gerekir? Mekik çekmek zayıflatır mı? Mekik çekmenin faydaları nelerdir? Mekik Nasıl Çekilir? Mekik Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? Mekik çekme hareketi ile ilgili merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Mekik hareketi spor salonuna gitmeye vakit bulamayan ve özellikle karın bölgesi yağlanmalarından şikayetçi olan kişiler için çok ideal bir egzersiz çeşididir. Her hangi bir ekipman gerektirmeden evinizde ya da ofisinizde dilediğiniz her yerde mekik çekerek kısa sürede forma girebilirsiniz.

Mekik çekmenin vücut için çok önemli katkıları vardır. Mekik ne işe yarar diye merak edenler için hemen başlayalım : )

Mekik çekmek özellikle karın, göbel ve bel çevresindeki yağlanmalar için çok etkili bir egzersizdir. Düzenli olarak mekik çekmek ilerleyen zamanlarda karın, bel ve göbek bölgesinde incelme sağlar. Mekik çekmeyi düzenli bir alışkanlığa çevirdiğinizde ise karın kaslarınızın geliştiğini ve güçlendiğini görebilirsiniz.

Plank Kaç Kalori

Mekik çekmek çok faydalı bir egzersiz olarak bilinse de yanlış teknik ile yapıldığında çok etkili sonuçlar vermeyecektir. Bu nedenle mekik hareketini doğru bir teknikle yapmak gerekir.

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yaktırır?

mekik çekmek yağ yakar mı
mekik çekmek yağ yakar mı

Mekik hareketi kilo vermek zayıflamak için yapılan çok ideal bir egzersizdir. Yağ yakan ve bölgesel incelme sağlayan mekik hareketi vücutta etkili bir kalori yakımı gerçekleştirir. Özellikle doğum sonrası karın bölgesi yağlanmalarına karşı mekik çekerek bölgesel incelme sağlayabilirsiniz.

Mekik hareketi kaç kalori yakar sorusunun cevabı bireyin yaş, kilo ve cinsiyet gibi birkaç farklı etkene göre değişebilir. Bu nedenle burada vereceğimiz kalori yakımına dair sayısal bilgiler genel bilgi olarak kabul edilmeli ve kişiden kişiye değişebileceği unutulmamalıdır.

10 dakika boyunca ortalama 50 mekik çekmek yaklaşık olarak 90 kalori (kcal) enerji yakar. Bu değerler kişinin kilosu arttıkça yaktığı kalori miktarını da aynı oranda artıracaktır. Örneğin 75 kiloda olan bir kişi 10 dakika boyunca çektiği 50 mekik ile 90 kalori harcarken, 80 kilo olan bir kişi 10 dakika boyunca çekeceği yine 50 mekik sayesinde 100 kalori yakacaktır.

Mekik Çekmek Yağ Yakar Mı?

Mekik egzersizi etkili bir beslenme programı ile birlikte uygulandığında çok önemli miktarda yağ ve kalori yakımına yardımcı olur. Bel çevresi yağlanmaları başta olmak üzere, göbek, basen ve kalça yağlanmalarını yok etmek için mekik hareketi çok önemlidir. Düzenli bir şekilde uygulandığında bölgesel incelmeyi sağlayan en önemli egzersiz türlerinden biri mekik çekmektir.

Mekik Çekmek Kilo Verdirir Mi?

mekik çekmek kilo verdirir mi
mekik çekmek kilo verdirir mi

Mekik hareketi sayesinde bel, kalça, basen ve göbek bölgesindeki kasları etkili bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Düzenli olarak mekik çekerek bu bölgelerde yağ yakımı ve dolayısı ile kilo verme gerçekleşir. Özellikle göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için mekik çok etkili sonuçlar vermektedir.

Bu noktada hemen hatırlatmak isteriz, kilo vermek için mekik çekmek tabi ki tek başına yeterli değildir. Tek başına yapılan mekik hareketi sadece karın ve bel bölgesindeki kasların güçlenmesini sağlar. Ancak mekik çekmenin yanı sıra uygulanan diyet programı ve kısa da olsa yürüyüşler kilo verme sürecinin en verimli şekilde ilerlemesini sağlar.

Siz de kilo vermek ve bölgesel incelme sağlamak istiyorsanız; meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet programının yanı sıra her gün düzenli olarak 30 dakika yürüyüş ve her gün 10’ar dakika olmak üzere 2 kez mekik çekin… 1 ay gibi kısa bir sürede inanılmaz derecede farklı hissedeceksiniz : )

Göbek Eritmek İçin Günde Kaç Mekik Çekmek Gerekir?

Göbek eritmek için en etkili egzersiz yönteminin mekik çekmek olduğunu söylemiştik. Peki, ama göbek yağlarından kurtulmak için günde kaç mekik çekmek gerekir? Mekik çekmek kadar ne kadar ve ne şekilde çekildiği de çok önemli bir konudur. Mekik çekerken hareketin en doğru şekilde yapılması yakılan kalori miktarını da artıracağı için en etkili yağ yakımı gerçekleşir.

Bölgesel incelme sağlamak için özellikle kronikleşmiş göbek yağlanması sorunundan kurtulmak için ilk tavsiyemiz etkili bir diyet programı uygulamanızdır. Uygun diyet programının yanı sıra düzenli olarak çekilen mekik de ateşleyici görevi görecek ve göbek yağlarının en hızlı ve en etkili bir şekilde yakılmasını sağlayacaktır.

Buna göre sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez ve en az 10 dakika ile 20 dakika aralığında mekik çekilmesi tavsiye edilmektedir. Ortalama bir hız ile bakıldığında 10 dakika mekik yaklaşık 50 – 60 tane mekik anlamına gelir. Buna göre kişi kendi hızına göre bu süreyi ayarlayabilir. Mekik hareketine yeni başlayanlar başlangıç olarak 5 dakika ile başlayarak her ilerleyen gün mekik çekme süresini artırabilirler.

Mekik Çekmenin Faydaları Nelerdir?

göbek yağlarını yakmak için günde kaç mekik çekilmeli
göbek yağlarını yakmak için günde kaç mekik çekilmeli

Mekik çekmek insan sağlığı açısından pek çok önemli katkılar sunmaktadır;

 • Mekik çekerek kişi daha sağlıklı beslenmek için kendini motive eder. Böylece sağlıklı beslenmeye başlar.
 • Düzenli bir şekilde mekik çekmek kişinin 3 – 4 ay içerisinde dümdüz bir karına sahip olmasını sağlar.
 • Mekik çekmek kilo verme sürecini destekler.
 • Kilo verdikten sonra kişinin formda kalmasını sağlar.
 • Egzersiz sırasında uygun nefes teknikleri ile vücuda daha çok oksijen girmesini sağlar. Böylece kan dolaşımından beyin sağlığına kadar pek çok yönde olumlu etkiler gösterir.
 • Vücudu zinde tutar.
 • Karın kaslarını güçlendirir.
 • Bel bölgesinde görülebilecek ağrıların en aza inmesini sağlar.
 • Sağlıklı bir diyet planı ile uygulandığında çok hızlı ve kalıcı kilo vermeyi sağlar.
 • Kilo verirken olası cilt sarkmalarını önler.
 • İncelme için en etkili olduğu bel bölgesinde yağlanmaların önüne geçer. Böylece karaciğer başta olmak üzere pek çok organ sağlığı için mekik çekmek önemlidir.

Mekik Nasıl Çekilir?

 • Öncelikle mekik çekme hareketine yeni başlıyorsanız vücudunuza hemen yüklenmeyin. İlk günler kendinizi çok zorlamayın. Rahat yapabildiğiniz kadar mekik çekip bırakın. Bir sonraki gün mekik sayısını gitgide artırın.
 • Mekik çekerken mutlaka bir mat kullanın. Sert yüzeyde vücudunuz ağrı çekebilir.
 • Mat üzerine yere sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı dizlerinizden kırın ve yere 45 derecelik bir açı oluşturun.
 • Mekik çekmeye başlarken başınız yere değmeli, karnınızı içinize çekmeli ve bel bölgesinin tamamı mat üzerine yapışmalıdır.
 • Elinizi ister ense bölgesine ister öne doğru uzatabilirsiniz. Eğer ense bölgesinde tutmak isterseniz eliniz ile ensenize baskı uygulamayın. Aksi taktirde boyun sakatlanmaları yaşanabilir.
 • Mekik çekerken eller için bulunması gereken en uygun yer kulak dipleridir. Ellerinizin başınızın hemen iki yanında durmalıdır.
 • Mekik hareketinde kalkarken sadece ve sadece karın kaslarınızdan kuvvet alarak vücudunuzu öne doğru kaldırmalısınız.
 • Vücudunuzu kaldırırken dirseklerinizin dizlere değmesine gerek yok. Bu da doğru bilinen yanlışlardan biri : )
 • Mekik sırasında karın kaslarınızı sıkmalısınız ancak bu sayede daha çok yağ yakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Mekik Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Mekik çekerken bakışlarınızı tek bir noktaya sabitleyin.
 • Yatar pozisyonda iken burnunuzdan nefes alıp, kalktığınızda ağzınızdan nefes verin.
 • Mekik hareketini çok hızlı yapmak yerine yavaş ve kontrollü bir şekilde yapın.
 • Bel ve boyun ağrısı hissettiğinizde harekete devam etmeyin.
 • Çok aç karına ya da yemekten hemen sonra mekik çekmeyin.
 • Mekik çekerken kendi ritminizi bulun. Vücudunuzu zorlamayın. Her gün bir önceki günden bir mekik daha artırarak çektiğiniz mekik sayınızı her geçen gün artırın.
 • Egzersiz sırasında konuşmayın, bir şeyleri yiyip içmeyin.
 • Bel fıtığı ya da boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarınız varsa mekik çekmeyi kesinlikle denemeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here