Ispanak Suyu Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

ıspanak suyu nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir
ıspanak suyu nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir

Yeşil yapraklı sebzeler arasında en bilineni ve en sağlıklısı olan ıspanak hepimizin severek tükettiği bir sebzedir. ıspanağın hem çocuk hem de yetişkinler için sağladığı yararları ve güçlü bir anti oksidan deposu olduğunu hepimiz biliyoruz… Bu gün sizlere ıspanağın aslında çok bilmediğimiz bir tüketme şeklinden bahsedeceğiz; ıspanak suyu nasıl hazırlanır? Ispanak suyu faydaları nelerdir ve ıspanak suyu zayıflatır mı görmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Ispanak suyu aslında pek çok sebzenin önerildiği gibi taze ve çiğ olarak tüketmenin en güzel yolu. Böylece sebzenin içerisindeki vitamin ve mineral değerlerinden hiç bir şey kaybetmeden tüketilme imkanı doğar.

Ispanağın da ıspanak suyunun da besin değeri o kadar yüksektir ki mutlaka denemenizi ve ıspanağın faydalarını en yüksek verimde görmenizi tavsiye ediyoruz.

Dilerseniz sizleri daha fazla merakta bırakmayalım ve ıspanak suyu nasıl hazırlanır ve ıspanak suyunun faydaları nelerdir hep birlikte görelim…. Keyifli okumalar diliyoruz…

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Ispanak Suyu Nasıl Hazırlanır?

ıspanak suyu nasıl hazırlanır
ıspanak suyu nasıl hazırlanır

Ispanak suyu faydalarını açıklamadan önce ıspanak suyu nasıl hazırlanır önce bunu açıklayalım…

Ispanak suyunu 2 şekilde hazırlayabilirsiniz;

 1. Öncelikle 6 – 7 adet ıspanak yaprağını kaynamakta olan suyun içine atın ve tencerenin kapağını yarım kapatın. Yaklaşık 4 dakika pişirin. Besin değerini kaybetmemesi için ıspanağı çok fazla pişirmemeye dikkat edin. Ispanakları süzüp suyunu çok bekletmeden içebilirsiniz.
 2. Ispanak suyunu hazırlamak için bir diğer yöntem ise katı meyve sıkacağı kullanmaktır. Bunun için katı meyve sıkacağının ilgili bölümüne 8 – 10 dal ıspanak koyun. Suyunu bardağa aktarıp afiyetle için. Katı meyve sıkacağı yerine el blender ile de ıspanak suyunu yapabilirsiniz. Uygun bir kap içine 1 su bardağı ılık su ve 8 – 10 ıspanak yaprağını alıp blender ile iyice ezin. Ispanağın tadı tek başına buruk tadını lezzetlendirmek için bir adet kiviyi karışıma ekleyebilesiniz.Böylece ıspanaktaki demirin emilimini C vitamini ile arttırırsınız. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Her defasında ıspanak suyunu taze olarak hazırlanması tavsiye edilir. Aksi halde ıspanak suyu besin değerini kaybedecektir. Ispanak suyunu hazırlarken;

 • Olabildiğince az su kullanmaya
 • En kısık ateşte pişirmeye
 • Pişme süresince tencerenin kapağını kapalı tutmaya
 • Günlük 1 su bardağından fazla tüketmemeye özen gösterin.

Ispanak Suyu Faydaları Nelerdir?

ıspanak suyu faydaları nelerdir
ıspanak suyu faydaları nelerdi

Ispanak suyu faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Ispanak suyu A, B, C, K ve E vitaminleri açısından çok zengindir.
 • Ayrıca iyot, fosfor, demir, potasyum, çinko, magnezyum gibi mineraller bakımından da oldukça güçlüdür.
 • Ispanak suyu bağırsak hareketlerini işlevsel hale getirir.
 • Sindirim sorunlarını en aza indirir.
 • En ideal alkali besin olarak ıspanak ve ıspanak suyu vücudun ph dengesini korur.
 • Vücuttaki atık ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Güçlü bir antioksidan deposu olduğu için kansere karşı koruyucudur.
 • A vitamini kaynağı olması yönüyle başta göz tansiyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarına çok iyi gelir.
 • Güçlü K vitamini deposu olması sebebiyle de kemik sağlığını destekler.
 • Hücre sağlığına önemli katkılar sunar. hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Zihni dinlendirir ve vücuda gerekli olan enerjiyi sağlar.
 • Kansızlığa iyi gelir ve anemiye karşı etkili bir şekilde mücadele eder.
 • Mide dokusunu koruyarak mide hastalıklarına karşı koruyucu kalkan görevi görür.
 • Yüksek potasyum içermesi sebebiyle en başta kalp krizi gibi kalp hastalıkları ile mücadele eder.
 • Kalp damar sağlığını destekler.
 • Çocuklarda diş gelişimi için birebirdir.
 • Anne sütünün kalitesini ve miktarını artırır.

Ispanak Suyu Zayıflatır Mı?

Ispanak farklı şekillerde tüketilen bir besindir. Ispanak sote ya da salçalı yemeği yapıldığı gibi ıspanaklı börek ve kek bile yapılır.  Son yıllarda ıspanağın tüketilme şekillerinden birisi de çiğ olarak tüketilmesidir. Ispanak suyu zayıflamak isteyenler için tercih edilen bir tüketim şeklidir. Detoks etkisi yaratan çiğ ıspanak suyu besin değerleri ısı işlem görmediği için azalmaz ve besin lifleri zayıflamaya yardımcı olur. Ispanak suyu hazırlamak için blender ile ıspanakların çok az su ile ezilmesi yeterlidir. Alkali bir besin olan ıspanak suyu zayıflamaya yardımı olur bağırsak faaliyetlerini düzenler ve bağışıklık sistemin güçlendirir.

Ispanak Suyunun Zararları

Ne kadar doğal olursa olsun ölçüsüne dikkat etmediğiniz her gıda vücuda zarar verir. bu nedenle her şeyde olduğu gibi ıspanak suyunda da ölçülü olmak gerekir. Aksi halde çeşitli sağlık sorunları beraberinde gelir. Örneğin günlük 1 su bardağından fazla tüketilen ıspanak suyu ishal, mi,de bulantısı, mineral emilim sorunları, gaz, hazımsızlık, bağırsak sorunları ve çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Ayrıca böbrek ya da gut gibi kronik hastalığı olan kişilerin veya anne adayı ve emziren kadınların da doktor onayı olmadan ıspanak suyunu tüketmemeleri gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here