Kemik Suyu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

kemik suyu nasıl yapılır faydaları nelerdir
kemik suyu nasıl yapılır faydaları nelerdir

Kemik Suyu Yapımı

Faydaları ile bilinen kemik suyu yapımı son derece basittir. Kemik suyu hem lezzeti hem de faydaları ile pek çok evin, dolabın olmazsa olmazlarından biridir. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlar ve nezleye yakalanmamak için kemik suyu ile yapılan yemekler çok faydalı olacaktır.

Kemik suyu hem vitamin hem de mineral bakımından çok zengin bir besin değerine sahiptir. Kış aylarında hastalıklardan uzak durmak adına kemik suyu bağışıklık sistemini çok güçlendiren bir alternatiftir. Kemik suyu özellikle de gelişim yaşındaki çocuklar için kullanımı gerekli bir besindir. Her yaş grubu insanların kullanabileceği gibi kemik ve kas yapısını güçlendirdiği için çoğunlukla gençler ve gelişim çağındaki çocuklar için tercihg edilmektedir. Kemik suyu ile yapılan yemekler ve çorbalar çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirir ve oluşabilecek olumsuz etkilere karşı çocuğu korur. Kemik suyunun en önemli özelliklerinden biri ise içerisinde yaşlanma karşıtı özellikler bulunmasıdır. Sürekli kemik suyu içeren yemekleri tüketen kişilerin daha geç yaşlandığı bilimsel bir gerçektir. Kemik suyunun insan vücuduna bir diğer etkisi ise kemik ve eklem problemi yaşayan kişilerin bu problemini ortadan kaldırır.

Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

kemik suyu yapımı
kemik suyu yapımı
  • Birbirinden çok faydası bulunan kemik suyu yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle kemik suyu hazırlarken ilk olarak kemikleri 1 ile 2 saat arasında temiz suda bekletmek gerekiyor. Temiz suda bekletme süresi kemiğin durumuna göre değişiklik göstermektedir.
  • Kemik suyu için en ideal yöntem geceden kemikleri temiz ve sıcak bir suda bekletmek olacaktır. Eğer bu kadar uzun süre bekleyecek zamanınız yoksa kemikleri tencereye koyarak iyice kaynatıp kirinden ve kanından arındırılması gerekir. Bu kaynatılan ilk su kirli bir su olacağı için dökmek gerekir.
  • Bu işlemin ardından kemikleri daha büyük bir tencereye koyarak üzerini iki üç parmak geçecek şekilde tekrar su eklenir. Eklenilen su kaynamaya başladıktan sonra altı kısılır. Kaynayan kemik suyunun üzerinde kahverengi köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri bir kaşık yardımıyla tencerenin üzerinden alarak dökmek gerekir.
  • Kemik suyu köpürmeye başladığı an üzerine birkaç tane defne yaprağı, bir miktar karabiber ve tuz eklenir. İsteğe ve damak zevkinize göre daha farklı baharat eklemek de mümkündür.
  • Kemik suyunun en az 5 saat kısık ateşte beklemesi gerekir. Eğer zaman varsa bu süre 10 saate kadar çıkarılabilir.
  • Daha sonra elde edilen kemik suyunu ister küçük kaplar ile dondurduktan sonra dondurucuda isterseniz de sıcak sıcak döküp ağzını sıkıca kapadığınız küçük cam kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz. Afiyet Olsun : )

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

kemik suyu faydaları
kemik suyu faydaları

İçerisinde bol miktarda kolajen bulunan kemik suyunun faydaları çok fazladır. Faydaları saymakla bitmeyen kemik suyunun insan sağlığına başlıca katkıları şu şekildedir;

Yaşlanma etkilerine karşı kemik suyu tercih edin.

İçerisinde bol miktarda kolajen bulunmasından dolayı yaşlanma karşıtı etkiler gösteren çok önemli bir destek besindir. Aynı zamanda içerisinde bulunan faydalı besin değerlerinden dolayı kemik sağlığı ve özellikle kıkırdak dokusuna çok yarar sağlar.

Yaraları en hızlı kemik suyu iyileştir.

kemik sağlığı için kemik suyu
kemik sağlığı için kemik suyu

Çeşitli kazalar ve ameliyatlar sonucu oluşan yaraların iyileşmesi için kemik suyu en iyi ilaç olacaktır.

Cilt sağlığı için daha çok kemik suyu tercih edin.

sağlık için kemik suyu
sağlık için kemik suyu

Cilt ve vücut için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Kemik suyunu ana yemeklere sürekli kullanarak daha sağlıklı bir yaşam geçirmek mümkündür.

Kemik suyu ile bağışıklığınızı güçlendirin.

bağışıklık sistemini güçlendirmek için kemik suyu
bağışıklık sistemini güçlendirmek için kemik suyu

Kış aylarının gelmesi ile beraber havaların soğuması sonucu pek çok hastalık ortaya çıkar. Bu hastalıklardan korunmanın ve bağışıklık kazanmanın en iyi yolu ise elbette ki kemik suyu ile mümkündür.

Bağırsak sağlığınızı kemik suyu ile koruyun.

bağırsak sağlığı için kemik suyu
bağırsak sağlığı için kemik suyu

Bağırsaklar insan vücudu için en önemli organlardan biridir. Bu sebeple bağırsaklara ikinci beyin adı verilir. Bağırsaklar bu kadar önemliyken sağlığını korumaya da aynı önemi vermek gerekir. Bağırsak sağlığını korumak için en ideal yöntem kemik suyu ile yapılan yemekler tüketmektir. Bağırsakların sağlıklı olması demek tüm vücudun sağlıklı olması demektir. Kemik suyu oldukça besleyici bir besindir. Bağırsak, mide ve sindirim sistemi hastalıkları olan kişiler için doğal şifa yöntemlerinden olan kemik suyu son derece önemlidir. Kemik suyu içerisinde bol miktarda besin maddesi bulundurmasından dolayı kişinin günlük besin madde ihtiyacını karşılayan önemli bir takviye besindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here