Limon Kabuğu Faydaları Nelerdir?

limon kabuğu faydaları nelerdir
limon kabuğu faydaları nelerdir

Günlük hayatta yiyecek ve içeceklerimize katarak tükettiğimiz limon; yediklerimizi hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir hale getiriyor. Limon hem kabuğuyla hem de suyuyla kısacası tüm bileşenleri ile tam bir sağlık deposu… Bu yazımızda en az limon suyu kadar faydalı olan limon kabuğu faydaları hakkında bilgileri derledik. Limon kabuğu nasıl kullanılır? Limon kabuğu yenirse ne olur? Limon kabuğu suyu ne işe yarar? Limon kabuğu suyu nasıl yapılır? Limon kabuğu çayı nasıl yapılır? Limon kabuğu çayı zayıflatır mı? Limon kabuğu nasıl saklanır? Limon kabuğu kurutulur mu? Dondurulmuş limon kabuğu nasıl kullanılır? gibi çok merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz… İşte detaylar…

Limon Kabuğu Faydaları

limon kabuğu faydaları
limon kabuğu faydaları

Limon kabuğu faydalarından başlıcaları şunlardır;

 • Kan dolaşımına çok iyi gelir.
 • Kılcal damarların güçlenmesine yardımcı olur.
 • İçerisinde yer alan pektin maddesinden dolayı yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • limon kabuğu çok güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller yani kanserli hücrelerle savaşarak kanserin yok edilmesine yardımcı olur.
 • Evde bulunan karıncaların yok edilebilmesini sağlar.
 • Limon kabuğu eklem ağrılarına karşı doğal ağrı kesici özelliği göstermektedir.
 • Kulak enfeksiyonlarında tedavi amacıyla kullanılır.
 • Ciltte oluşan, kırışıklık, siyah nokta, sivilce gibi cilt sorunlarının yok edilmesine yardımcı olur.

Bunun yanı sıra daha pek çok hastalığın tedavi edilebilmesinde, limon kabuklarından faydalanılabilir. Kurutulmuş limon kabuğu da oldukça faydalıdır.

Limon Kabuğu Nelere İyi Gelir?

limon kabuğu çayı
limon kabuğu çayı

Limon kabuğunun insan sağlığı için birçok faydası vardır. Vücutta oluşan bazı leke ya da yaraların yok edilebilmesinde limon kabuklarından faydalanılabilir. Midede oluşan şişkinlik ya da gazın yok edilmesine de destek olur. Limonun faydaları tıbben de kanıtlanmış olup belli miktarda tüketimi son derece önemlidir.

Kabızlık sorunu olanlar için çok etkili çözümler sağlar. Solunum rahatsızlığı olanların tedavisinde de limon kabukları kullanılabilir. Dişte oluşan sararmış lekelerin yok edilebilmesinde kullanılır. Kemik erimesinin engellemesinde de yine limon kabuklarının mucizevî faydasına sığınılabilir.

Damar hastalıklarıyla mücadelede limon kabukları birebir etki gösterir. Karaciğerlerde oluşabilecek yağlanmayı da azaltır. Diş etlerinde ki deformasyona son derece iyi gelen limon kabuğu aynı zamanca C vitamini eksikliğinden kaynaklı kanamasının oluşumunu engellemektedir. Bağırsak sistemini koruyan limon kabuğu farklı şekillerde de tüketilebilmektedir. Hücre hasarına karşı iyi gelmesi kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlatması en belirgin faydaları arasında yer almaktadır.

Limon Kabuğu Nasıl Kullanılır?

limon kabuğu nasıl kullanılır
limon kabuğu nasıl kullanılır

Limon kabuğunu kullanabilmek için çok farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler son derece pratiktir. Limon kabukları doğrudan yüze sürülerek kullanılabilir. Ayrıca özel işleme yöntemleriyle, çay olarak da tüketilebilir. Bunun yanı sıra limon kabukları kurutularak da kullanılabilir. Limon kabuklarının kurutulabilmesi için, güneş altında bekletmek gerekir. Limon kabuğu kullanımı konusunda kurutma işlemi oldukça faydalıdır.

Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra rende ya da farklı cihazların yardımıyla toz haline getirilir. İçerisine zeytinyağı ve bal eklenebilir. Bu şekilde kurutulan limon kabukları cilde sürülebilir. Böylece cildin parlak olması sağlanabilir. Cildin farklı bölgelerine de uygulanabilen bu karışım 15 dakika bekletildikten sonra durulanmalıdır.

Limon kabuklarını zayıflamak isteyenlerde kullanabilirler. Sağlıklı bir hayata sahip olmak isteyenler, limon kabuğu içerikli çayları tüketebilirler. Bu sayede istedikleri kiloya daha rahat kavuşabilirler. Metabolizmanın çalışması için limon kabukları çok etkilidir.

Limon kabuğu hakkında merak edilen ve en sık sorulan sorular şu şekildedir;

limon kabuğu yenirse ne olur
limon kabuğu yenirse ne olur

Limon kabuğu nasıl kullanılır?

Limon kabuğu iki farklı şekilde tüketilebilir. Bu yöntemlerden ilki çay ya da bitkisel çaylarınızın içine limon kabuğu atarak limon kabuğu tüketilmesidir. Bir diğer yöntem ise limon kabuğu rendesinin yiyeceklere ilave edilmesidir. Her iki yöntem de en pratik şekilde limon kabuğu nasıl kullanılır sorusuna verilecek cevaplar arasında yer alır.

Limon kabuğu yenirse ne olur?

Limon kabuğunun mucizevi faydalarından bahsetmiştik. Düzenli olarak ve uygun miktarda limon kabuğu tüketildiğinde ilk olarak bağırsak sağlığında iyileşme görülür. İçerdiği diyet lifi sayesinde bağırsak sağlığı için güçlü bir kalkan görevi görmektedir. Ayrıca limon kabuğu çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidan zengini her besin gibi vücuttaki zararlı serbest radikallere karşı tam koruma sağlar.

Limon kabuğu suyu ne işe yarar?

Limon kabuğu faydaları limon kabuğu suyu için de geçerlidir. Limon kabuğu yağı olarak da adlandırılan limon kabuğu suyu yüksek oranda C vitamini içerir. Bu nedenle DNA hasarını en aza indirerek sağlık sorunlarını önlemede çok önemli bir görev üstlenir. Ayrıca limon kabuğu suyu çok güçlü bir bağırsak düzenleyicidir. En önemli etkisi kabızlığa birebir etki göstermesidir.

Limon kabuğu suyu nasıl yapılır?

2 adet limonun kabuklarını çok derine inmeden rendeleyin. (beyaz bölümünü rendelemeden) rendelenmiş limon kabuklarını bir litre suyun içine atın ve karıştırın. Ağzı kapalı bir şekilde en az 30 dakika demlenmesi için bekleyin. Sürenin sonunda süzün ve afiyetle tüketin. Hazırladığınız limon kabuğu suyunu buzdolabında muhafaza etmeyi unutmayın.

limon kabuğu suyu
limon kabuğu suyu

Limon kabuğu çayı nasıl yapılır?

Limon kabuğu çayı için öncelikle 1 litre suyu tencereye alın ve kaynatın. 2 adet limonu yıkayın. Öncelikle limonlarını suyunu sıkın ve bir kenarda bekletin.  Kabuklarını ince ince doğrayın ve kaynayan suyun içine atın. 5 dakika daha kaynadıktan sonra limon suyunu ilave edip kaynatmaya devam edin. 15 dakika sonra ocağın altını kapatın. Soğuması için bekletmeye alın. Limon kabuğu çayından günde en fazla bir bardak tüketin. Dilerseniz içmeden önce içerisine bir miktar bal ve kabuk tarçın ilavesi yapabilirsiniz. Hazırladığınız çayınızı ağzı kapalı cam bir kavanozda ve ışık almayan bir yerde muhafaza etmeyi unutmayın.

Limon kabuğu çayı zayıflatır mı?

Daha çok zayıflama etkisi için yapılan limon kabuğu çayı soğuk algınlığına, grip ve nezleye karşı çok etkilidir. Ancak kullanıcı yorumlarına göre zayıflamaya olan etkisi de oldukça iyidir. Limon kabuğu çayı metabolizmayı hızlandırır, vücuttaki ödem ve toksinleri atar. İçeriğindeki bileşenler sayesinde limon kabuğu çayının yağ yakma hızını da artırdığı düşünülmektedir. Tabi ki beraberinde uygulanan sağlıklı bir diyet ve spor programı ile birlikte zayıflama için etkili sonuçlar alınacağını hatırlatmak isteriz.

limon kabuğu kurutulur mu
limon kabuğu kurutulur mu

Limon kabuğu nasıl saklanır?

Limon kabuğunu saklamak için en pratik yöntemi şimdi sizler ile paylaşacağız. Limon suyunu sıktınız ve elinizde kalan limon kabuklarını saklamayı düşünüyorsunuz. Bunun için hemen yapmanız gereken limon kabuğunun içindeki kısımları ve çekirdeklerini ayıklayın. Elinizde şimdi limonun kabuk kısmı kaldı. Bir bıçak yardımı ile limon kabuğunu ince ince doğrayın ve buzdolabı poşetine atın. İhtiyaç duyduğunuz zaman dondurucudan çıkarıp kullanın.

Limon kabuğunu dondurucuda saklamanın bir diğer yolu ise şu şekildedir;

 • Bir bütün limonu güzelce yıkayıp dondurucuya atın. En az bir gece buzlukta bekletin. Kullanmadan yarım saat önce dondurucudan çıkarıp oda ısısında bir süre bekletin.
 • Daha sonra limonu ister kabukları ile birlikte hepsini isterseniz sadece kabuklarını rendeleyerek yiyeceklerinizde kullanabilirsiniz.

Limon kabuğu kurutulur mu?

Limon kabuğunu saklama yollarından biri de kurutma işlemidir. Limon kabuğunu kuruturken önemli olan besin içeriğindeki vitamin değerlerinden bir şey kaybetmeden uygun ortamda kurutulmasıdır. Bu nedenle güneş alan ve rutubetsiz bir ortamda kurutma işleminin yapılması tavsiye edilir. Ayrıca limon kabuğunu kurutulmuş olarak aktarlardan da satın alabileceğinizi hatırlatalım.

Dondurulmuş limon kabuğu nasıl kullanılır?

Dondurulmuş limon kabuğunu isterseniz tatlılarınızda isteseniz salatalarınızda her türlü ihtiyaç halinde kullanabilirsiniz. Bunun için tavsiye edilen saklama koşulları şu şekildedir;

 • 1 adet limonu güzelce yıkayın ve buzluğa atın. En az 1 gün buzlukta bekletin. Daha sonra buzluktan çıkarıp 30 dakika bekletin. Daha sonra limon kabuklarını rendeleyin. İç kısmını ise iri iri dilimleyin ve mutfak robotundan geçirin. Bu şekilde dilediğiniz yiyecek ve içeceklerinize katarak limonu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here