Melisa Çayı Faydaları Nelerdir, Melisa Çayı Zayıflatır Mı?

melisa çayı faydaları melisa çayı zayıflatır mı
melisa çayı faydaları melisa çayı zayıflatır mı

Melisa çayı doğanın hastalıklara şifa olarak sunduğu en güzel örneklerden biridir. Melisa otunun demlenmesi ile yapılan melisa çayı insan sağlığına pek çok açıdan olumlu katkılar sağlar. Melisa çayı faydaları nelerdir ve melisa çayı zayıflatır mı gibi soruların cevapları için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa bitkisinin bilinen diğer isimleri kovan otu ya da limon nanesidir. Melisa bitkisinin yaprakları kurutulduktan sonra baharat olarak da kullanılmaktadır. Ancak en etkili hali çay olarak demlenmesi ile elde edilmektedir. Kas ağrılarından hazımsızlığa kadar pek çok konuda önemli yararları vardır.

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

melisa çayı faydaları
melisa çayı faydaları

1 bardak kaynar su içine 1 tatlı kaşığı melisa otu atın ve 15 dakika demlenmesi için bekleyin. süzdükten sonra ılık halde iken çayınızı tüketin. Daha etkili sonuçlar almak için içine birkaç damla limon suyu ilave edebileceğinizi unutmayın. Hazırlanması oldukça basit ve pratik olan melisa çayı faydaları ise şu şekildedir;

 • Melisa çayı faydaları arasında sayılan en önemli özelliği antiseptik olmasıdır. Özellikle uçuk, aft ya da ağız içinde çıkan yaralarda tedavi edici etkisi bulunmaktadır.
 • Anti mikrobiyal özelliği sayesinde ise özellikle böcek ve sinek ısırıklarına karşı oluşacak enfeksiyonları önler.
 • Gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi mide sorunlarını en aza indirir.
 • Sinirleri yatıştırır. Gerginliği azaltır.
 • Migrene iyi gelir.
 • Önemli bir doğal ağrı kesici özelliği gösterir. Özellikle stres kaynaklı olan gerilim tipi baş ağrısına iyi gelir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Epilepsi ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucu etkiler gösterir.
 • Grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için bağışıklığı güçlendirir.
 • Göz tansiyonu hastalığına iyi gelir.
 • Sedef, egzama ve mantar gibi cilt sorunları ile mücadele eder.

Melisa Çayı Zayıflatır Mı

melisa çayı zayıflatır mı
melisa çayı zayıflatır mı

Son günlerde en çok merak edilen sorulardan biri de melisa çayı zayıflatır mı sorusudur. Melisa çayı üzerine yapılan araştırmalar bu çayın yağ yakma hızını artırdığını ortaya koymuştur. İçerisinde yağ yakım sürecini artıran moleküllerin fazla olması ve ayrıca tok tutma özelliğinin bulunması zayıflamaya yardımcı bir bitki çayı olduğunun en basit göstergesidir.

Ancak unutulmamalıdır ki her şifalı gıdada olduğu gibi melisa çayı da günlük tüketim miktarına uygun olarak içilmelidir. Günlük 3 fincandan fazla melisa çayı içilmemelidir. Tabiî ki günlük diyetinize dikkat ederek ve egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz. Ancak bunların yanında melisa çayını bilinçli bir şekilde tüketirseniz daha hızlı kilo verebileceğinizi unutmayın.

Melisa çayı ne zaman içilmeli?

Çok merak konusu olan melisa çayı ne zaman içilmeli sorusunun aslında birden fazla cevabı vardır. Örneğin uyku problemleri yaşıyor ve rahatlamak için melisa çayı içiyorsanız yatmadan önce bir fincan melisa çayı içmenizi öneririz.

Halk arasında melisa çayının en yaygın kullanımı ise gün içinde ister sabah ister öğleden sonra aç halde içilmesidir.

Melisa çayı uyku getirir mi?

Doğal sakinleştirici ve doğal rahatlatıcı olarak bilinen melisa çayı uyku problemi olan kişiler için çok etkilidir. Özellikle uyumadan en az 20 dakika önce melisa çayı içmek uykuya geçişi kolaylaştırır.

Melisa çayı her gün içilir mi?

Her gün en fazla  fincana kadar melisa çayı içebilirsiniz. Ancak sürekli kullanımlarda çeşitli yan etkiler gösterebilir. Bu nedenle uzun süre melisa çayı içmek yerine aralar verilmesi tavsiye edilir. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan kişiler melisa çayını düzenli olarak kullanmadan öce doktorlarından onay almaları gerekir.

Melisa çayını kimler kullanamaz?
 • Kronik rahatsızlığı sebebiyle düzenli ve sürekli ilaç kullananlar
 • Hamile ve emziren kişiler
 • Özellikle karaciğer iltihabı, mide ve bağırsak ülseri gibi hastalığı olanlar

Uyarı: Tüm bitkisel ürünler olduğu gibi melisa çayı kullanılmadan önce de uzman bir hekime danışılmalıdır. Her ürünün yan etkisi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Hem olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak hem de istenilen faydayı elde etmek için kesinlikle  kontrolsüz kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here