Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

kiraz sapı çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir
kiraz sapı çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir

Kiraz sapı çayı faydaları nelerdir? Kiraz sapı çayı nasıl yapılır? Kiraz sapı çayı ne işe yarıyor? Kiraz sapı çayı aç mı içilir tok mu? Kiraz sapı çayı ne zaman içilmeli? Ödem atmak için kiraz sapı çayı nasıl yapılır? Kiraz sapı kaynatılır mı demlenir mi? Kiraz sapı çayı böbreklere zarar verir mi? gibi kiraz sapı ile zayıflama yöntemi hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

kiraz sapı çayı faydaları nelerdir
kiraz sapı çayı faydaları nelerdir

Adeta bin bir derde deva olan kiraz sapı çayının faydaları saymakla bitmiyor… İşte kiraz sapı çayı faydaları…

 • Kiraz sapı güçlü bir ödem söktürücüdür.
 • Yağ yakım sürecini hızlandırır.
 • Metabolizma çalışma hızını artırır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.
 • Böbreklerin yenilenmesini sağlar.
 • Karaciğer dostudur.
 • Kan hücrelerini temizler.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Stresi ve gerginliği alır.
 • Mental olarak rahatlatır.
 • Çok güçlü bir A, B1 ve C vitamini kaynağıdır.

Kiraz Sapı Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Kiraz sapı çayı uygun miktarda tüketildiğinde herhangi bir yan etki göstermez, kiraz sapının herhangi bir zararı yoktur. Ancak gün içinde fazla miktarda tüketildiğinde halsizliğe yorgunluğa neden olabilmektedir. bu nedenle günde 2 küçük fincandan fazla kiraz sapı çayı tüketilmemelidir.

1 Adet Kiraz Kaç Kalori?

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

kiraz sapı çayı nasıl yapılır
kiraz sapı çayı nasıl yapılır

Öncelikle aktardan kurutulmuş kiraz sapları alınır. Aktardan almak yerine yediğiniz kirazların saplarını atmadan güneşte kurutarak da kiraz saplarını çay için kullanmayı deneyebilirsiniz…

Kurutulmuş kiraz sapı çayı için daha sonra bir cezve içerisine 1 su bardağı su alınır kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı ya da bir tutam kiraz sapı atılır. Cezvenin üzeri bir kapak ile kapatılır. Yaklaşık 5 dakika demlenmesi için bekletilir. Süre sonunda çay bir süzgeç ile süzülerek fincana alınır. Soğumadan tüketilir.

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarıyor?

ödem atmak için kiraz sapı çayı
ödem atmak için kiraz sapı çayı

Son yıllarda epey popüler hale gelen kiraz sapı çayı insan sağlığı için de bir çok katkı sunmaya devam ediyor. Yapılan incelmeler ve kullanıcı yorumları sonucunda kiraz sapı çayının en başlıca işe yaradığı alanın zayıflamak için kilo verme etkisi üzerinde olduğu öne çıkıyor. Peki, zayıflamak için kiraz sapı çayı içilir mi? kiraz sapı çayı nasıl zayıflatıyor? Aslında bir yan etki olarak kiraz sapı çayı kilo vermeye yardımcı oluyor. Söyle ki; kiraz sapı içeriğinde bulunana etken maddeler sayesinde vücuttaki ödemin dışarı atılma hızı iki kat artıyor. Bu süreçte idrar söktürücü özelliği ve metabolizmayı hızlandırma etkisini de düşündüğümüzde kiraz sapı çayı çok etkili bir zayıflama sürecine girmenize yardımcı oluyor diyebiliriz. Tabi ki ancak uygun bir diyet ve spor programı ile uygulandığında kiraz sapının kilo verdirme etkisi çok rahat bir şekilde görülecektir.

Sadece kilo verme değil kiraz sapı çayı böbreklerin temizlenmesinde de oldukça etkili bir bitki çayı… Düzenli ve istikrarlı bir şekilde tüketildiğinde böbrekleri ve karaciğeri temizleme,  kan hücrelerini yenileme, idrar yolu enfeksiyonlarını önleme gibi pek çok olumlu katkılar sunduğu görülmektedir.

Kiraz Sapı Çayı Aç Mı İçilir Tok Mu?

zayıflamak için kiraz sapı çayı
zayıflamak için kiraz sapı çayı

Özellikle zayıflamak, ödem atmak ve kilo vermek amacı ile kiraz sapı çayı tüketiyorsanız uzmanların tavsiyesi aç karnına tüketilmesidir. Kiraz sapı çayı 1 fincan sabah kahvaltısından yarım saat önce 1 fincan da akşam yemeğinden yarım saat önce olmak üzere günde 2 fincan aç karnına tüketilmelidir.

Kiraz Sapı Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Kiraz sapı çayı günün dilediğiniz herhangi bir zaman diliminde içilebilir bir bitki çayıdır. Ancak belli bir amaç için düzenli olarak tüketiyorsanız kiraz sapı çayı içerken dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Örneğin kiraz sapı çayının miktarına dikkat etmek gibi…

Kiraz sapı çayını genel faydalarından yararlanmak için sabah kahvaltılarında bir fincan olarak tüketebilirsiniz. Aç ya da tok karnına olmanız fark etmez. Ancak ödem atmak için kiraz sapı çayı ya da kilo vermek için kiraz sapı çayını düzenli olarak kullanıyorsanız, tavsiye edilen kiraz sapının aç karnına sabah kahvaltısından önce ve yine aç karnına akşam yemeğinden önce bir fincan tüketilmesidir.

Son olarak hatırlatmak isteriz; kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan hiçbir şekilde düzenli bitkisel bir takviye almanız tavsiye edilmez. Kiraz sapı çayı da buna dahil…

Ödem Atmak İçin Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Ödem atmak için kiraz sapı nasıl hazırlanır gelin hep birlikte bakalım…

1 litre suyu tencereye alın ve kaynatın. Kaynayan suyun içine bir tutam kurutulmuş kiraz sapı atın ve yaklaşık 5 saniye sonra ocağın altını kapatın. Tencerenin kapağını kapatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra gün içinde bu suyu içerek bitirin. Her defasında bir gece önceden tazesini hazırlamayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here