Buzlukta Bezelye Nasıl Saklanır?

buzlukta bezelye nasıl saklanır
buzlukta bezelye nasıl saklanır

Bezelye Nasıl Saklanır? 

Bezelye nasıl saklanır? Bezelye nasıl ayıklanır? Buzluğa bezelye nasıl saklanır?  Bezelye buzlukta ne kadar saklanır? Bezelye hangi ayda buzluğa atılır? Pişmiş bezelye buzluğa atılır mı? Bezelye buzluğa koymadan önce yıkanır mı? gibi buzlukta bezelye saklama hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Bezelye Nasıl Ayıklanır?

bezelye nasıl ayıklanır
bezelye nasıl ayıklanır

Bezelyeyi en kolay en pratik bir şekilde ayıklamak için çok basit bir yöntem paylaşacağız sizler ile… Hiç bıçağa ya da başka her hangi bir araç gerece kalmadan sadece elinizin ve parmaklarınızın hüneri ile bu işlemi çok kolay bir şekilde yapabildiğinizi göreceksiniz.

 • Öncelikle kabuklu bezelyeleri üzerindeki kir ya da çamurların bulaşmaması için akan su altında güzelce yıkayın.
 • Daha sonra saplı kısmından değil uç kısmına işaret ve beş parmağınızla hafifçe bastırın. Bu sayede kabuk patlayacak ve bezelye üzerindeki doğal çizginin kendiliğinden kesildiğini göreceksiniz…
 • İkiye ayrılan bezelyenin iç kısmından parmağınızı sürterek ilerlediğinizde bezelye taneleri de kolayca dökülecektir.

Buzluğa Bezelye Nasıl Saklanır?

buzluğa bezelye nasıl saklanır
buzluğa bezelye nasıl saklanır

Buzlukta bezelye saklamak için en yaygın ve en pratik iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri bezelyeyi buzluğa çiğ olarak koymaktır. Diğeri ise haşlayarak buzlukta bezelye saklamaktır. Biz iki yöntemi de denedik ikisi de gayet güzel oluyor. Siz de mutlaka deneyin tüm yıl boyunca bezelye lezzetinden mahrum kalmayın : )

Öncelikle birinci yöntem olan buzlukta çiğden bezelye saklamak… Bezelyeyi buzlukta uzun süre kendi tazeliğinde saklayabilmek adına bu yöntem aslında oldukça basit… Öncelikle yapmanız gereken bir buzdolabı poşeti ya da kilitli buzluk poşeti edinmek… Bezelyelerin kabuklarını ayıklayın. Daha sonra ayıkladığınız bezelyeleri bol su ile güzelce yıkayın. Yıkanan bezelyeleri süzgece alın ve kurumasını sağlayın. Bezelyeleri buz dolabı poşetlerinin içine eşit bir şekilde pay edin. Poşetlerin üzerine hafifçe bastırın ve içindeki havanın çıkmasını sağlayın. Ağzını güzelce kapattıktan sonra buzluğa atıp saklayın. İşte bu kadar basit…

Buzlukta pişmiş bezelye saklamak ise ikinci yöntem… Bunun için öncelikle bezelyeleri kabuklarını ayıklayın… Daha sonra bol su ile yıkayıp süzgece alın. Kaynayan su içine bezelyeleri atıp 10 – 15 saniye kadar bezelyeleri şoklayıp haşlayın. Haşlanan bezelyeleri süzgece alıp kurumalarını sağlayın. Daha sonra kilitli buzluk poşetine ya da normal buzdolabı poşetine bezelyeleri alın. Üzerine hafifçe bastırıp düzleştirin. Buzluğa atıp yemek yapımı öncesinde dilediğiniz kadar poşetin içerisinden çıkarıp kullanın. İşte bu kadar basit : )

Bezelye Buzlukta Ne Kadar Saklanır?

Bezelye buzlukta ne kadar dayanır diye merak edenler için hemen açıklayalım…  Bezelye buzlukta saklama süresi yaklaşık olarak 10 – 12 ay olarak belirlenmiştir. Buzdolabında yedi gün (1 hafta) kadar bozulmadan saklanabilen bezelye oda sıcaklığında en fazla bir gün süre ile saklanabilmektedir.

Bezelye Hangi Ayda Buzluğa Atılır?

bezelye hangi ayda buzluğa atılır
bezelye hangi ayda buzluğa atılır

Bezelye dondurucuya atmak isteyen herkesin merak ettiği bir soru, bezelye hangi ayda hangi mevsimde buzluğa atılır. Buzlukta yaklaşık 10 ay süre ile saklayabileceğiniz bezelyeleri dondurucuya atmak için en ideal mevsim ilkbahar mevsiminin sonları yaz mevsiminin başlangıcı olan zaman dilimidir. Yani mayıs ayı sonu haziran ayı boyunca temmuz ayının ortalarına kadar buzluğa bezelye atmak için en ideal zamandır.  

Bezelye Buzluğa Koymadan Önce Yıkanır Mı?

buzluğa koymadan önce bezelye yıkanır mı
buzluğa koymadan önce bezelye yıkanır mı

Bezelye buzluğa koyulmadan önce ayıklandıktan bol su ile yıkanması gerekir. Bizim tavsiyemiz; ayıklanan bezelyeler yıkanır. Yıkandıktan sonra bezelyeler süzgece alınır ve fazla suyunun süzülmesi sağlanır. Tamamen kuruduktan sonra bezelyeler pişirme porsiyonuna göre buzdolabı poşetlerine ya da kilitli buzluk poşetlerine konulur.

Pişmiş Bezelye Buzluğa Atılır Mı?

Bezelye saklama yöntemlerinden biri de çiğ koymak yerine haşlayarak buzluğa atmaktır. Bunun için yapılması gerekenler;

 • Öncelikle bezelyeleri kabukları ile birlikte yıkayın. (kabuk üzerindeki kir ya da çamurun bezelye tanelerini bulaşmaması için… )
 • Daha sonra bezelyenin kabuklarını ayıklayın. Kabuklarını atın ve bezelye tanelerini geniş bir kabın içine alın.
 • Bol soğuk su ile yıkayın toz ve kirden arınmasını sağlayın.
 • Daha sonra bezelye tanelerini kaynayan suya atıp yaklaşık 10 saniye kadar haşlayın.
 • Haşlanan bezelye tanelerini süzgece alıp fazla suyunun süzülmesini sağlayın. Daha sonra buzdolabı ya da kilitli buzluk poşetlerine alın.
 • Üzerini eliniz ile hafifçe bastırıp düzeltin ve içerisindeki fazla havanın çıkmasını sağlayın.
 • Buzluğa düz bir şekilde koyup dondurun.
 • Dilediğiniz porsiyon miktarı kadarını alıp yemeklerinizde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Afiyet Olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here