Kiraz Kaç Kalori?

kiraz kaç kalori
kiraz kaç kalori

1 adet kiraz kaç kalori? 1 avuç kiraz kaç kalori? Bir kase kiraz kaç kalori? Yarım kilo kiraz kaç kalori? 1 kilo kiraz kaç kalori? Kiraz diyette ne kadar yenmeli? Kiraz insanı zayıflatır mı? Diyet yaparken kiraz yenir mi? Günlük ne kadar kiraz yenmeli? Çok kiraz yersek ne olur? Kiraz bağırsakları bozar mı? Çok kiraz yemek zararlı mı? Gece kiraz yenir mi? Kiraz hangi besin grubuna girer? Kiraz protein mi? Kiraz faydaları nelerdir? Gibi kiraz hakkında merak edilen tüm bilgileri yazı içeriğinde bulabilirsiniz… İşte detaylar…

1 Adet Kiraz Kaç Kalori?

bir tane kiraz kaç kalori
bir tane kiraz kaç kalori

1 adet tatlı kiraz kalorisi yaklaşık olarak 4 kalori enerjiye eş değerdir. 1 adet kiraz içeriğinde 0.01 gr yağ, 0.08 gr protein ve 1.10 gr karbonhidrat bulunur.

1 Avuç Kiraz Kaç Kalori?

bir avuç kiraz kaç kalori
bir avuç kiraz kaç kalori

1 avuç kiraz ortalama olarak 85 kalori enerji içermektedir. 1 avuç kiraz içerisinde bulunana besin değerleri ise 0.30 gr yağ, 1.50 gr yağ ve 22.50 gr protein olarak hesaplanmaktadır.

Bir Kase Kiraz Kaç Kalori?

bir kase kiraz kaç kalori
bir kase kiraz kaç kalori

1 kase kiraz kalorisine baktığımızda ise yaklaşık olarak 90 kalori (kcal) değerinde enerjiye sahip olduğu görülmektedir. 1 kase kiraz içeriğindeki besin değerleri ise 0.30 gr yağ, 1.58 gr protein ve 23.30 gr karbonhidrat şeklinde sıralanmaktadır.

Yarım Kilo Kiraz Kaç Kalori?

yarım kilo kiraz kaç kalori
yarım kilo kiraz kaç kalori

Yarım kilo kiraz ise yaklaşık olarak 315 kalori değerindedir. 500 gr kiraz içeriğinde besin değerleri olarak 1 gr yağ, 5 gr protein ve 80 gr karbonhidrat bulunur.

1 Kilo Kiraz Kaç Kalori?

bir kilo kiraz kaç kalori
bir kilo kiraz kaç kalori

1 kilo kiraz kalorisine bakalım şimdi de… 1 kilo kiraz ortalama bir hesaplama ile 630 kalori (kcal) değerinde enerji içermektedir. 1 kilo kiraz içeriğinde bulunan besin değerleri  2 gr yağ, 11 gr protein ve 160 gr karbonhidrat şeklinde hesaplanmıştır.

Kiraz Diyette Ne Kadar Yenmeli?

Diyet yapanların ya da kilo kontrolü yapan kişilerin merak ettiği sorulardan biri de kiraz ne kadar yenmeli sorusudur. Bilindiği üzere faydalı olan her besinde olduğu gibi kiraz gibi tatlı meyvelerin tüketiminde de porsiyon miktarına dikkat etmek gerekir. Diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının tavsiyesine göre diyette tüketilmesi gereken kiraz miktarı yaklaşık olarak 80 – 90 gr ağırlığında olmalıdır. 80 – 90 gr kiraz ortalama olarak 10 – 12 adet küçük boy kiraza denk gelirken, 7 – 8 adet iri büyük boy kiraza denk gelmektedir.

Özetle diyette kiraz tüketmek isteyenler günlük ara öğünlerinde bir porsiyon meyve yerine yaklaşık 80 – 90 gr (12 adet küçük boy kiraz ya da 8 adet büyük boy ) kiraz tüketebilirler.

Kiraz İnsanı Zayıflatır Mı?

Öncelikle belirtelim ki hiçbir meyve ya da hiçbir bitki çayı insanı tek başına zayıflatmaz. Ancak zayıflamasına yardımcı etkilere neden olur. Kiraz gibi lifli ve tok tutma özelliği yüksek olan meyveler diyet listelerinde bu nedenle yer alır ve kişilerin uzun süre tok kalmasına yardımcı olur. Kişi daha az yemek yediğinde ise ilerleyen zamanlarda kilo verdiği görülür. Bu nedenle zayıflamak için mucizevi etkileri beklemeyin diyet ve spor yaparak ara öğünlerinizde sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin. Kısa sürede etkilerini fark edeceksiniz.

Diyet Yaparken Kiraz Yenir Mi?

diyette kiraz yenir mi
diyette kiraz yenir mi

Evet, tabi ki diyet yaparken kiraz yenir. Ancak diyette yediğiniz kirazın miktarı ve yediğiniz zaman aralığı da çok önemlidir. Belli kurallar dahilinde diyette kiraz yemeniz mümkün. Peki, nedir bu kurallar? Aslında oldukça basit… İlk öncelikle diyet listenizde meyve verildiyse bu hakkınızı kirazdan yana kullanabilirsiniz. Örneğin diyet yaparken yaklaşık 80 – 90 gr yani ortalama bir avuç kiraz tüketebilirsiniz. Adet olarak söylersek; kirazlarınız küçük boy ise 10 – 12 adet, büyük boy ise yaklaşık 8 adet kiraz tüketebilirsiniz. İlk kuralımız porsiyon miktarı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu idi…  İkinci kuralımız ise kirazı yediğiniz zaman aralığı… Burada dikkat etmeniz gereken eğer diyetisyeniniz aksini belirtmediyse kiraz tüketme saatlerinizin mutlaka günün ilk yarısında olmasına dikkat edin. Akşam ve gece saatleri gibi yatmaya yakın saatlerde şekerli meyve çeşitlerini tüketmekten kaçınmak gerektiğini unutmayın.

Günlük Ne Kadar Kiraz Yenmeli?

Diyelim ki kilo verme amacınız yok ve diyet de yapmıyorsunuz… Yine de kiraz yerken dikkatli olmakta fayda var. Aşırı miktarda kiraz yemek bir çok sağlık sorununa yol açabilir… Bu nedenle günlük en fazla 120 gr kirazdan fazlasını tüketmekten kaçının. Özellikle kronik rahatsızlığınız var ise kiraz ya da herhangi bir meyve tüketimi konusunda mutlaka doktorunuzdan onay alın.

Çok Kiraz Yersek Ne Olur?

çok kiraz yersek ne olur
çok kiraz yersek ne olur

Çok kiraz yemek zararlı mı? Sorusunun cevabı olarak söylenebilecek ilk şey evet fazla kiraz yemek zararlı etkilere yol açabilir… Çok kiraz yersek en başta bağırsak ve mide sorunlarına yol açacağınız belirtmek isteriz. Günlük tüketilmesi gereken miktardan fazla miktarda kiraz tüketmek şu sorunların görülmesine sebep olabilir;

 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Karaciğer yağlanması
 • İnsülin direnci görülmesi
 • Mide ekşimesi
 • Alerjik reaksiyonlar

Gece Kiraz Yenir Mi?

Eğer diyet yapıyorsanız kiraz gibi şeker oranı yüksek meyvelerin gece geç saatlerde tüketilmesi pek tavsiye edilmez. Buna rağmen diyet yapmıyor ve kilo probleminiz yok ise gece kiraz yiyebilirsiniz. Uzmanlara göre uyumadan bir saat önce 5 – 10 tane kiraz yemek melatonin hormonun salgılanmasına sebep oluyor ve bu sayede gece kiraz yemenin kişiyi rahatlattığı, uykuya geçişi kolaylaştırdığı belirtilmektedir.

Kiraz Hangi Besin Grubuna Girer?

Kiraz sebze ve meyve besin grubuna girer. Kiraz protein mi? Kiraz içerdiği besin değerleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Kolesterol ve sodyum içermeyen kiraz lif yönünden oldukça zengin bir meyve çeşididir. İçerdiği başlıca besin içerikleri A vitamini, demir, kalsiyum ve protein olarak sıralanmaktadır.

Kiraz Faydaları Nelerdir?

kirazın faydaları
kirazın faydaları

Günlük uygun miktarda tüketilen kirazın insan sağlığı için pek çok faydası bulunmaktadır. İşte kirazın faydaları…

 • Uykuya geçişi kolaylaştırır.
 • Beyin fonksiyonlarını daha işlevse çalışmasına yardımcı olur.
 • Felç riskini azaltır.
 • Kan basıncını düzenler ve tansiyon problemleri ile mücadele eder.
 • Gut hastalığına karşı kalkan görevi görür.
 • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • İltihabı önler.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Migrene bağlı baş ağrılarını ve atakları hafifletir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here