Oruçluyken Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

oruçluyken baş ağrısı neden olur, nasıl geçer
oruçluyken baş ağrısı neden olur, nasıl geçer

Ramazan ayı gelmesi ile birlikte oruç tutan kişilerde çeşitli ağrılar görülmektedir. Özellikle baş ağrısı uzun süren aç kalmaya bağlı olarak ramazan ayında en yaygın olarak görülen ağrı çeşitlerindendir. Bu yazımızda oruçluyken baş ağrısı neden olur, oruçluyken baş ağrısı nasıl geçer gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Öncelikle ramazan ayınızı tebrik eder, yazımızın faydalı olmasını dileriz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Oruçluyken Baş Ağrısı Neden Olur?

Oruç tutmak çeşitli ağrılara sebep olabilir. Bu ağrıların en başında baş ağrısı gelmektedir. Peki, oruçluyken baş ağrısı neden olur diye baktığımızda; uzun süreli yaşanan açlık sonucunda kan basıncı oynamaları ve kan şekeri düşmesinin oruçluyken baş ağrısı oluşmasına neden olduğu söylenmektedir. Bunun dışında sahur sebebiyle uykunun bölünmesi ve yetersiz uyuma sonucunda da oruçluyken baş ağrısı görülme sıklığı artmaktadır. Ramazan ayında oruçluyken baş ağrısı neden olur sorusuna verilebilecek diğer cevaplar ise; uyku düzenindeki sapmalar, değişen beslenme alışkanlıkları, sigara bağımlılarının yaşadığı gerginlik, sıcak hava, stresli ruh hali, havasız ortamlar  gibi etkenler oruçluyken baş ağrısı görülme nedenleri arasında yer almaktadır.  Özellikle ilaç kullanan migren hastalarının oruç tutmada ısrarcı olmaması gerekmektedir. Ramazan ayında kişi kendini test etmelidir. Kişi oruçluyken baş ağrısını tetikleyen durumlardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Örneğin salam, sucuk, sakatat, hazır et tabletleri ve hazır tavuk suyu tabletleri gibi gıdalar migren tipi baş ağrılarını tetiklediği için bu tip gıdaları sahurda veya iftarda tüketmekten kaçınmalıdır.

Oruçluyken Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

oruçluyken baş ağrısı nasıl geçer
oruçluyken baş ağrısı nasıl geçer

Ramazan ayı gelmesi ile tutulan orucun vücut sağlığı için birçok faydası vardır. Ancak orucun kimi zaman belli başlı semptomlar yarattığı da görülmektedir. Özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda uzun süre aç ve susuz kalmak baş ağrısı şikâyetlerine sebep olmaktadır. Sıcak havalar ve günlerin uzaması ile birlikte tutulan oruç zorlu bir hal almaktadır. Bu nedenle ramazan ayında en çok yaşanan problemlerden biri de baş ağrısıdır. Ancak ramazanda baş ağrısını geçirmek oruç tutulduğu için diğer günlere göre farklı yöntemler denenerek geçirilmelidir. Kronik migrene dayalı baş ağrıları dışında gelişen baş ağrılarını orucu bozmadan çözmek mümkündür. Hal böyle olunca ramazanda baş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını bilmek ve öğrenmek daha bir önem arz etmektedir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?
  • Oruçluyken baş ağrısı şikâyetlerinin temelinde vücudun susuz kalması sebebi vardır. Bu nedenle oruçluyken baş ağrısını geçirmek için iftar ve sahur arası en az 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Oruçluyken baş ağrısını geçirmek için buz torbası, soğuk jeller ya da soğutulmuş havlu ile lokal soğuk uygulamaların ense ve alın bölgesine yapılması belli oranda rahatlama sağlayabilir.
  • Boyun ve omuz bölgeleri için basit egzersizler yapmak sertleşen kasları gevşeterek rahatlama sağlayacağı için oruçluyken baş ağrısı nasıl geçer sorusuna verilecek cevaplar arasında yer almaktadır.
  • Vücut baskı noktalarından biri olan, başparmak ve işaret parmağı arasında kalan bölgeyi dairesel hareketlerle ovalamak oruçluyken baş ağrısını geçirmek için uygulanan etkili bir yöntemdir.
  • Kapalı, havalandırması yetersiz mekânlarda uzun süre kalmanın baş ağrısı şikâyetlerini artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle açık havada nefes egzersizleri yapmak oruçluyken baş ağrısı sorunlarını hafifletmek için çok önemli katkılar sağlayacaktır.
  • Bir miktar limonu avucunuzda ovuşturup macun kıvamına getirin. Alın ve ense bölgesine masaj ile birlikte uygulayın. Limon aroma terapi etkisi sayesinde oruçluyken baş ağrısı gidermek için şikayetlerinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Sıcak duş almak ya da karanlık bir odada dinlenmek de oruçluyken baş ağrısı nasıl geçer sorusuna verilecek cevaplar arasında yer almaktadır.
  • Sıcak duş alma imkânınız yoksa leğen içine sıcak su koyun. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde bekletin. Ayrıca bu esnada başınıza buz uygulaması yapmanız oruçluyken baş ağrısını geçirmek için 2 kat daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Oruçluyken baş ağrısını gidermek için oturma konforu önemli bir unsurdur. Özellikle uzun süreli oturmayı gerektiren bir işte çalışıyorsanız, oturduğunuz koltuğun rahat, ergonomik ve vücut yapısını destekleyici olmasına dikkat edin.
  • Oruçluyken baş ağrısı gidermek için yapılabilecek bir diğer uygulama ise uyurken yastığınıza lavanta yağı ya da limon yağı damlatmaktır. Bu şifalı yağların rahatlatıcı ve ağrı kesici etkisi olduğu için oruçluyken baş ağrısı gidermek adına olumlu sonuçlar vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here