Sabah Güne Zinde Başlamak İçin Altın Değerinde Öneriler

sabah güne zinde başlamak için altın değerinde öneriler
sabah güne zinde başlamak için altın değerinde öneriler

Sabah Güne Zinde Başlamak 

Güne zinde ve daha güzel başlamak için neler yapılmalı? Sabah güne başlarken ne yapmalı? Güne başlarken ne içmeli? Sabahları yorgun kalkmamak için ne yapmalı? Yeni bir güne nasıl başlanır? Sabah uyanınca enerjik olmak için ne yapmalı? Gibi sabah güne zinde başlamak için en çok merak edilen soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Sabah uyandığınızda kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Ve bütün gününüz aynı şekilde mi geçiyor? Sabah saatleri güne güzel başlangıç olması açısından çok önemlidir. Çünkü güne nasıl başlarsanız öyle devam eder. Güzel bir sabah ile güne başlamak tüm gün kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ve sosyal varlık olan insan için bu durum; sadece kendisini değil yakın çevresindeki insanları da iyi hissettirir…

Sabah saatlerinde aktif olmak, pozitif olmak, enerjik hissetmek ve günü bu şeklide sürdürmek hayal değil… Uzman görüşlerine dayanarak araştırdığımız güne zinde başlamak için basit ve uygulanabilir önerileri hemen denemenizi tavsiye ederiz : )

Güne Zinde Başlamak İçin; Kaliteli Uyku

sabah güne zinde başlamak için kaliteli uyku
sabah güne zinde başlamak için kaliteli uyku

Uzmanlara göre güne daha pozitif başlamak için en önemli şey uykudur… Bu nedenle uyku sürenize ve uyku kalitenize dikkat edin. Günde en az 8 saat uyuyun… Yastık ve yatağınızın ergonomik olmasına dikkat edin. Uyku esnasında ortamdaki telefon, tablet, modem ya da bilgisayar gibi teknolojik araç ve gereçleri uzaklaştırın. Ayrıca uyumadan 10 dakika önce yatak odanızı havalandırın. Pencereyi açıp içeriye temiz havanın girmesini sağlayın. Tüm bu ayrıntılar küçük ama kaliteli bir uyku için çok büyük etkileri olan adımlardır.

Güne Zinde Başlamak İçin; Erken Kalkın

sabah güne zinde başlamak için erken kalkın
sabah güne zinde başlamak için erken kalkın

Daha çok uyumak sanıldığının aksine sizi daha enerjik yapmaz. Bu nedenle erken yatıp erken kalkmaya özen gösterin. Sabah güneş ışıkları ile birlikte uyanmak en çok tercih edileni… Sabah güne zinde başlamak için alarm ile değil güneş ışıkları ile doğal olarak uyanmanız gerektiğini unutmayın. En başlarda zor olsa da birkaç deneme sonrası bunun çok da zor olmadığını göreceksiniz. İnsan vücudunun biyolojik yatkınlık olarak güneş ışığı ile daha kolay uyandığını unutmayın : )

Güne Zinde Başlamak İçin; Temiz Hava

sabah güne zinde başlamak için temiz hava
sabah güne zinde başlamak için temiz hava

Uyanır uyanmaz pencerenizi açın ve gökyüzüne bakın. Hava nasıl olursa olsun küçük bir gülücük atın gökyüzüne ve temiz havayı derin nefes alarak içinize çekin…

Güne Zinde Başlamak İçin; Müzik

güne zinde başlamak için müzik
güne zinde başlamak için müzik

Sabah güne zinde başlamak ve pozitif bir ruh hali için ruhun gıdası müzik çok önemlidir… Rahatlatıcı ya da klasik bir müzik eşliğinde sabahın ilk dakikalarını geçirirseniz tüm gün kendinizi pozitif ve enerjik hissedeceksiniz.

Sabah Güne Zinde Başlamak İçin; Spor

güne zinde başlamak için spor
güne zinde başlamak için spor

Sporun hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur… Ancak sabah saatlerinde yapılan sporun çok önemli etkiler gösterdiğini hemen belirtelim. Uzmanlara göre sabah saatlerinde kültür – fizik hareketleri, yoga ya da yürüyüş gibi basit egzersizlerin yapılması çok değerli… Çünkü sabah saatlerinde yapılan egzersiz sayesinde kan dolaşımı hızlanır, vücuda daha fazla oksijen girer ve vücudun esnekliği artar. Sabah sporu sonrasına kişilerin odaklanma gibi zihinsel becerilerinin daha da arttığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle güne pozitif başlamak ve günü aktif bir şekilde devam ettirmek için sabah uyanınca egzersiz yapmayı unutmayın.

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar?

Güne Zinde Başlamak İçin; Kahvaltı

sabah güne zinde başlamak için kahvaltı
sabah güne zinde başlamak için kahvaltı

Kahvaltı öğünü çok tartışılan bir öğün olsa da dünya üzerinde pek çok beslenme uzmanının ortak görüşü kahvaltının çok önemli olduğudur. Sabah kahvaltı yaparak gün içinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi karşılamış olursunuz. Tabi burada önemli olan bir diğer konu her yiyeceğin kahvaltı olmadığı… Yani kahvaltıda yediğiniz gıdaların besin değeri açısından zengin olmasına dikkat edin. Besin değeri olmayan, boş kalori yiyecekler ile güne başlamayın… Karbonhidrat, protein, vitamin ve yağlar gibi besin gruplarından orantılı bir şekilde tüketmeye özen gösterin…

Harika bir gün geçirmek için sabah ne yapılması gerekir? konu ile ilgili merak edilen soru ve cevaplarını sizler için araştırdık… Güne zinde başlamak için cevabı en çok merak edilen sorular:

Sabah güne başlarken ne yapmalı?
sabah güne başlarken ne yapmalı
sabah güne başlarken ne yapmalı

Güne pozitif bir bakış açısı ve enerjik bir şekilde başlamak için altın değerinde önerilere hazır olun… Sabah uyandığınızda tavsiye ettiğimiz bu önerileri dikkate alırsanız gününüzün daha pozitif geçtiğini göreceksiniz. Birinci kural gülümsemek : ) Sabah uyanır uyanmaz küçük bir gülücük atın kendinize… Gülmenin yaydığı enerjiyi hissedin. İmkanınız varsa sabah uyandığınızda ılık bir duş alın… Hem kan dolaşımınız için hem de rahatlamanız için duş almak çok önemli bir kuraldır… Özellikle rahatlatıcı etkisi olan aromatik duş jelleri ile duş alırsanız süper olacaktır : )

Güne zinde başlamak için ne yemeli?

Gün boyu konsantrasyonunuzu en üst seviyede tutmak için beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Bu nedenle unutmayın;

 • Sabah kahvaltısında mutlaka süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi kaliteli protein alımına dikkat edin.
 • Sabah kahvaltısından 40 dakika sonra kahvenizi ya da çayınızı için.
 • Glisemik indeksi düşük besinlerden uzak durun. Sabah saatlerinde kurabiye, kek, hamur işi gibi şekerli besinler kısa süre enerji verse de uzun vadede hiç bir etki göstermez. Ve yorgun hissetmenizi sağlar.
 • Her sabah mutlaka bir adet yumurta tüketin. İster haşlanmış ister omlet olarak tercih edebilirsiniz.
 • Kompleks karbonhidrat besinler tüketmeye dikkat edin. Tam tahıllı gıdalar ve lif içeriği yönünden zengin besinler tercih etmek en doğru beslenme yöntemidir.
 • Mutlaka C vitamini yönünden zengin meyve sebzeleri de tercih etmenizde yarar var. Örneğin yeşil sivri biber ya da bir adet mandalina kahvaltınız esnasında tercih edebileceğiniz harika besin seçenekleridir.
 • Çiğ badem ya da taze ceviz de güne zinde başlamak için harika bir alternatiftir. Hem kaliteli yağlar yönünden güçlü olan bu besinler sayesinde zihinsel olarak güne pozitif ve tam konsantrasyon ile merhaba deyin : )
 • Ayrıca zencefil ve kinoa gibi bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi yüksek içerikleri sabah kahvaltınızda içecek ve yiyeceklere katabilirsiniz.
Güne başlarken ne içmeli?
güne başlarken ne içmeli
güne başlarken ne içmeli

Sabahları güne başlarken ne içilir sorusunun da çok merak ettiğinizi biliyoruz…

Sabah güne başlarken mutlaka 1 ya da 2 bardak ılık su için… Dilerseniz suyunuzun içine 1 dilim limon atabilirsiniz. Ayrıca sabah saatlerinde yeşil çay, papatya ya da ıhlamur gibi bitki çayları da tercih edebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun sabah kalhvaltısından önce kafeinli içeceklerden uzak durun.

Kahve sanıldığı gibi uyarıcı etkisi olsa da sabah saatlerinde içilen kahvenin uyarıcı etkisi pek olmuyor… Yapılan araştırmalara göre öğleden sonra 2 ile 4 arasında içilen kahvenin uyarıcı etkisinin en yüksek seviyede olduğunu gösteriyor. Bu nedenle sabah saatlerinde içilen kahve bağımlılık yaratmaktan başka bir şeye yaramıyor. Kahve vücutta sıvı kaybına yol açar. Gece uykusu boyunca susuz kalmış bir vücut için hemen kahve içmek dehidrasyon riskini daha da artırır. Bunun yerine sabah saatlerinde bol su, bitki çayı, taze sıkılmış portakal ya da greyfurt suyu içmek çok daha sağlıklıdır.

Yeni bir güne nasıl başlanır?
yeni bir güne nasıl başlanır
yeni bir güne nasıl başlanır
 • Uyumadan önce odanı havalandır
 • Alarmı erteleme ve erken uyan
 • Gülümse
 • Temiz havayı içinde hisset
 • Bir bardak su iç
 • 15 dakika egzersiz yap
 • Ilık bir duş al
 • Kahvaltı yap
 • Müzik dinle
 • Olumlu düşün
Sabah uyanınca enerjik olmak için ne yapmalı?
sabah kalkınca enerjik olmak için ne yapmalı
sabah kalkınca enerjik olmak için ne yapmalı

Daha enerjik ve sabah güne zinde başlamak için mutlaka erken saatlerde hatta güneşin ilk ışıkları ile birlikte uyanın. Sevdiğiniz bir müziği dinleyin. Güzel bir resme ya da fotoğrafa bakın. Kısa da olsa mutlaka bir egzersiz yapın. Ilık bir duş alın. Şarkı söyleyin ve dans edin. Aynada kendinize gülümseyin. Sağlıklı bir kahvaltı yapın. Su içmeyi ihmal etmeyin. Gününüzün çok güzel geçeceğini düşünün.

Sabahları yorgun kalkmamak için ne yapmalı?
sabahları yorgun kalkmamak için ne yapmalı
sabahları yorgun kalkmamak için ne yapmalı

Sabahları yorgun uyanmamak için yapılacak şeyler geceden ön hazırlık olarak yapılmalıdır. Öncelikle gece yatmadan önce yatak odanızı çok iyi bir şekilde (en az 15 dakika) havalandırın. Yatak odanızdaki tüm teknolojik araç gereçleri dışarı çıkarın ya da uçak moduna alın. Yatak ve yastığınızın ortopedik olmasına dikkat edin. Tamamen karanlık bir odada uyumaya özen gösterin. Uykudan en az 4 saat önce yeme içmeyi kesin. Ve mutlaka uyku öncesinde tuvalet ihtiyacınızı gidermiş olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here