Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

tarçın çayı nasıl yapılır
tarçın çayı nasıl yapılır

Tarçın Çayı Tarifi

Herkese merhaba : ) Bin bir derde deva olan tarçının faydalarından ve tarçının nasıl tüketileceğinden daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Ülkemizde sık tüketilen baharatlar arasında yer alan tarçının en yaygın tüketim şekillerinden biri de çay olarak hazırlananıdır.

Tarçın çayı özellikle kış aylarında her evde yaygın olarak yapılan sıcak bir içecek olarak tercih edilir. Öncelikli olarak kuru öksürüğe iyi gelmesi ile bilinen tarçın çayı nasıl hazırlanır sorusunun cevabını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz…

Öncelikle tarçın çayının faydaları hakkında detaylara geçelim…

Tarçın Çayı Faydaları Nelerdir?

tarçın çayı faydaları
tarçın çayı faydaları

Tarçın çayı beyin fonksiyonlarının çalışmasını olumlu yönde etkiler. Yapılan bilimsel çalışmalar özellikle parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Beyinde Alzheimer hastalığına sebep olan hormonun salgılanmasını en aza indirdiği yine aynı çalışmada kanıtlanmıştır.

Ayrıca tarçın antioksidanlar bakımından oldukça yüksektir. Güçlü anti-inflamatuar bakımından da zengin olması tarçın çayının iltihap önleyici olmasını sağlamaktadır. Enfeksiyon önleyici olarak tarçın çayı birçok hastalığa karşı vücudu dirençli hale getirmektedir.

Tarçın çayı kilo verdirme konusunda da etkilidir. Özellikle açlık krizleri önlediği, uzun süre tok tuttuğu ve tatlı yeme ihtiyacını en aza indirdiği bilinmektedir.

Özellikle mantar bakterilerine karşı etili bir savunma kalkanı oluşturur. Bakteri kaynaklı rahatsızlıkların görülmesini engeller.

Soğuk algınlığı, grip nezle gibi hastalıklarda üst solunum yollarını rahatlatır, rahatsızlığın iyileşme sürecini hızlandırır.

Ağız kokusunu önler. Hoş aroması sayesinde ağız içinde oluşan istenmeyen kokuları baskı altına alır.

Kolesterol seviyesini dengeler ve kalp hastalıklarına karşı önemli etkiler gösterir.

Tarçın çayı mide hazımsızlığına, sindirime de iyi gelir. Midenin besinleri rahat sindirmesi için etkili bileşenler içerir.

Çubuk Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

çubuk tarçın çayı nasıl yapılır
çubuk tarçın çayı nasıl yapılır

Tarçın çayının faydalarından en verimli bir şekilde yararlanmak için tarçın çayını en sağlıklı ve doğal yollardan yapmak çok önemlidir. Şimdi size evde en sağlıklı yöntem ile yapılan tarçın çayı tarifini vereceğiz…

Evde tarçın çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hemen başlıyoruz…

Tarçın çayı için gerekli malzemeler;

  • 1 parmak çubuk tarçın
  • 1 su bardağı su

Yapılışı;

  • Tarçın çayını hazırlamak için 1 su bardağı içme suyunu bir cezveye alın ve kaynatın. Kaynayan suyun altını kapatıp içine çubuk tarçını atın. Cezvenin ağzını küçük bir tabak ile kapatın. Kabuk tarçını kaynar suyun içinde ağzı kapalı halde yaklaşık 10 – 15 dakika bekletin. Sürenin sonunda artık demlenmiş ve içilmeye hazır olan tarçın çayınızı bir süzgeç yardımı ile süzerek fincana boşaltın. Soğutmadan yudum yudum için…
  • Dilerseniz tarçın çayını çeşitli aromalar ile tatlandırabilirsiniz. Dilerseniz içine bir çay kaşığı bal, ya da bir dilim limon veya elma kabuğu da atabilirsiniz.

Tarçın Çayı Hakkında Merak Edilen Sorular

Tarçın çayı günde kaç bardak içilmeli?

Her besin tüketiminde olduğu gibi tarçın çayının da günlük tüketim miktarı önemlidir. Aşırıya kaçılmamalı ve ölçüsünde içilmelidir. Uzmanların uyarılarına göre günde 1 – 2 fincan (150 ml hacme sahip fincan ile) tarçın çayı içilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Ancak 2 fincandan fazla içmek ciddi sorunlara yol açabilir.

Tarçın çayı zayıflatır mı?

Piyasada zayıflatan tarçın çayı reklamlarını görüyorsanız tabi ki tarçın çayının zayıflatma etkisinin olup olmadığını merak etmeniz gayet normal. İlk olarak uyaralım hiçbir bitki ya da bitki çayı tek başına mucizevi bir şekilde zayıflatmaz ve kilo verdirmez. Sadece diyet, spor gibi uygulamaların yanı sıra tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecini daha aktif hale getirebilir, aynı şekilde tarçın çayı da kilo vermeye destek bir bitki çayı olduğu bilinmektedir.

Tarçın çayı cinsellik için etkili mi?

Yapılan araştırmalar tarçın bileşenlerinin afrodizyak etkisini olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca tarçın çayının zihin ve beden yorgunluğuna iyi gelmesi, vücudu rahatlatması sebebiyle de cinsel isteği ve cinsel gücü artırdığı bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here