Tarçının Faydaları Nelerdir?

tarçının faydaları nelerdir
tarçının faydaları nelerdir

Tarçının Mucizevi Faydaları

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz baharatlardan biri olan tarçının faydalarını paylaşacağız bu gün sizlerle…

İster sütlü tatlılarda isterseniz şerbetli tatlılarda tercih edin tarçın adeta bir şifa kaynağı… Sadece tatlı değil zeytin yağlı dolma gibi girdiği birçok yemeği lezzetlendiren tarçının faydalarını duyunca daha çok tüketmek isteyeceksiniz : )

Yazımızın içeriğinde tarçının saymakla bitmeyen faydalarının yanı sıra tarçın hakkında merak edilen soruların cevaplarını da bulabilirsiniz…

Tarçının Faydaları

tarçının faydaları
tarçının faydaları

İster kabuk tarçın olarak tüketin ister toz tarçın faydaları saymakla bitmez… İşte tarçının faydaları;

 • En güçlü antioksidan içeren baharatlardan biri olan tarçın tüm kanser çeşitlerine karşı koruyucu etki gösterdiği yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.
 • Bronşit kaynaklı kuru öksürük şikayetlerini en aza indidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Enfeksiyon önleyicidir.
 • Özellikle mantar oluşum riskini en aza indirir.
 • Kronik hastalıklarda vücudun hasar alma durumunu en aza indirir.
 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • İnsilün direncini önlemeye destek olur.
 • Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir.
 • Kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Bilişsel becerileri artırır.
 • Anne sütünün miktarını ve kalitesini artırmaya yardımcı olur.
 • Tokluk hissi verir.
 • Açlık krizlerini önlediği için diyet ile birlikte kilo verme sürecinde zayıflamaya destek olur.

Tarçın Nasıl Kullanılır?

tarçın nasıl kullanılır
tarçın nasıl kullanılır

Tarçın hakkında merak edilen önemli bir konu da tarçın nasıl tüketilir sorusudur. Tarçını kısa süre içinde tüketeceksiniz çekilmiş toz halde, uzun süre içinde tüketmeyi düşünüyorsanız besin değerleri kaybetmemesi için kabuk halde saklayıp daha sonra çektirip toz hale getirip tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Tatlı, salata ya da zeytin yağlı gibi yemeklerde kullanacaksanız toz tarçını tercih edebilirsiniz. Bitkisel çay, süt ya da su içine tarçın aroması için ise kabuk tarçın tercih etmenizi öneririz.

Tarçını çay olarak tüketebilirsiniz. Bunun için bir miktar kabuk tarçını kaynayan suyun içine attıktan sonra ocağı kapatın Yaklaşık 5 dakika boyunca demlenmesini bekledikten sonra tarçın çayınızı hazırlayarak günde 1 bardak kadar tüketebilirsiniz.

Ayrıca tarçın yağ şeklinde de bulunmaktadır. Aktarlardan satın alabileceğiniz tarçın yağını bel ya da sırt bölgesindeki ağrılar için masaj ile birlikte de uygulayarak kullanabilirsiniz.

Tarçınlı su içmek ne işe yarar?

Tarçınlı su içmek tarçının faydalarını hepsini kapsamaktadır. Tüm bu faydaların yanı sıra düzenli olarak tarçınlı su içmek ağız içi zararlı bakterileri en aza indirir ve kötü ağız kokusunu yok eder.

Tarçınlı su genelde tokluk hissini verdiği için zayıflama sürecindeki kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Açlık krizlerini önlemek, şeker ve tatlı istediğini en aza indirmek için tarçınlı su içmek çok faydalıdır.

Tarçının zararları var mıdır?

Tarçın genel olarak yan etkisi olan bir baharat değildir. Ancak tabiki bu durum kişiden kişiye göre değişebilir. Alerjik yatkınlığınız olduğunu düşünüyorsanız tacın zararlı olabilir. Kronik bir rahatsızlığınız var ise düzenli tarçın kullanımı için mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Doktorunuzun onayından sonra günde ne kadar ve ne şekilde tüketebileceğine doktorunuz ile karar vermelisiniz.

Herhangi bir alerjik yatkınlığınız ya da kronik rahatsızlığınız yok ise tarçının günlük tüketim miktarına, tarçının kalitesine ve güvenilir aktarlardan satın almaya dikkat edin.

Tarçın tansiyonu düşürüyor mu?

Tarçın içerdiği bileşenler sayesinde kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Özellikle kan basıncı dengeleme konusunda olumlu etkiler göstermesi ile hipertansiyon şikâyetlerini de en aza indirdiği görülmüştür. Tarçın yüksek tansiyonun ideal seviyelerde dengelenmesi için önemli etkiler gösterir.

Tarçının cinselliğe faydaları nelerdir?

Mucizevi bir baharat olan tarçının cinsel isteği ve cinsel performansı artırdığı yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Hormonların çalışmasını olumlu etkileyen tarçın ruh halini etkileyerek, yorgunluğu giderir ve vücudu yeniler.

Tarçının mideye faydası var mıdır?

Tarçının fayda gösterdiği bir diğer alan ise sindirim sistemidir. Tarçın içerdiği bileşenler sayesinde hazımsızlık, mide yanması ve mide ekşimesi gibi sorunlarla etkili bir şekilde mücadele eder. Ayrıca tarçının kolon kanserine karşı koruyucu özelliği vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here