Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Besin Değeri ve Kalorisi

yumurtanın faydaları nelerdir yumurta kalorisi besin değerleri
yumurtanın faydaları nelerdir yumurta kalorisi besin değerleri

Temel aminoasitler içeren yumurta oldukça yüksek kaliteli protein kaynağı olan bir besindir. Özellikle çocukluk döneminde büyüme ve gelişmeyi destekler. Gebelik ve emzirme döneminde ise hem anne hem bebek için çok önemli bir protein kaynağıdır. Zengin bileşenleri ve içeriğindeki antioksidanlar sayesinde yumurtanın faydaları saymakla bitmez.  Bu yazımızda sizler için yumurtanın faydaları nelerdir, yumurtanın besin değeri, yumurtanın kalorisi, her gün yumurta yersek ne olur, her gün yumurta yemek zararlı mı gibi soru ve konu başlıklarını inceledik… Faydalı olması dileğiyle…

Çiğ Yumurta İçmenin Zararları ve Faydaları

Protein denilince ilk akla gelen besinlerden olan yumurta, kolesterole etkisi tartışılsa da özellikle zayıflamak isteyenler ve sağlıklı beslenme isteyenler için de en iyi tercihlerden birisidir. Yumurta içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ve protein ile sağlımızı korur ve birçok fayda sağlar. Yumurta yüksek protein içermesi ile bilinen bir besin ancak, zayıflamadan bağışıklık sistemini güçlendirme ve cilt sağlığına kadar yumurtanın pek çok faydası bulunmaktadır.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

yumurtanın faydaları
yumurtanın faydaları

Kasları korur; Yumurta yüksek protein içeriği ile en faydalı protein kaynaklarından birisidir. 1 yumurtada yaklaşık 5,5 gram protein bulunmaktadır. Yumurtada bulunan bu protein günlük alınması gereken protein miktarının yaklaşık % 11’ini karşılamaktadır. Yumurtanın içerdiği protein kasların korunmasını sağlar ve bağışıklığı güçlendirir. Enerji verir  ve gün boyu daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.

Omega-3 Kaynağıdır; Yumurta yüksek oranda protein içermesinin yanında iyi bir omega-3 kaynağıdır. Omega-3 vücudumuz için faydalı yağ asitlerinden birisidir. Kalp rahatsızlıkların korur, zayıflamaya yardımcıdır. Özellikle kalp sağlığı için faydalı olan doymamış asitlerinden omega-3 vücudumuz tarafından üretilmez ve besinler yoluyla alınır. Vücudumuzda omega-3 eksikliği yaşanmaması için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Yumurta en iyi omega-3 kaynaklarından birisidir. 1 yumurtanın içinde yaklaşık 32,6 mg omega-3 bulunur.

Kolin ile Karaciğeri Korur; Yumurta vücudumuzun bağışıklığı için en önemli bileşenlerden birisi olan kolin bileşenini içerir. Kolin hücre yapımızın korunmasını sağlarken faydalı yağların kan yolu ile karaciğere iletilmesini sağlar. Yeterli miktarda kolin olmaması durumunda karaciğerde bazı rahatsızlar görülebilir. 1 yumurtanın içinde yaklaşık 100 mg kolin bulunur.

Selenyum Zengini Yumurta; Bağışıklık sistemi ve vücudun enerjik olması için en önemli minerallerden birisi de selenyum mineralidir. 1 yumurtanın içinde yaklaşık 14 mcg selenyum bulunur. Bu oran günlük alınması gereken selenyum miktarının yaklaşık %20’sini karşılar. Vücudumuzda yeterli seviyede selenyum minerali olmaması durumunda halsizlik, hipotroid ya da unutkanlık gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Yumurta Nelere Fayda Eder?
yumurta nelere fayda eder
yumurta nelere fayda eder

D vitamini İçerir; Vücudumuz için en faydalı vitaminlerden D vitamini vücudumuz tarafından üretilmez ve D vitamini zengini besinlerin tüketilmesi gerekir. Yumurta D vitamini içeren besinlerden birisidir ve günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık %4’ünü karşılar. Ancak en iyi D vitamini kaynaklarından birisi güneştir. Günlük D vitamini alımını karşılamak için günde 1 saat el, kol ve bacak bölgesi açık kalacak şekilde güneşe çıkmak yeterli faydalı olacaktır.

Demir; Vücudumuzun günlük yaşamda hareket edebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır ve en iyi enerji alacağı depolar demir depolarıdır. Demirin vücudumuzda az olması kansızlık ve halsizlik gibi rahatsızlıklara neden olur. Güne 1 tane yumurta tüketmek demir seviyelerinin artmasına olumlu katkı sağlar.

Katarakt Riskini Azaltır; Göz rahatsızlıklarından biri olan katarak ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. Yumurta göz sağlığını koruyarak katarak gibi göz rahatsızlıkların oluşma riskini azaltır.

Kemik Sağlığını Korur ve Güçlendirir; Kemik sağlığı için en faydalı mineraller kalsiyum, potasyum ve D vitaminidir. 1 orta boy yumurtada; 58mg kalsiyum, 147 mg potasyum bulunur. Kemik sağlığını güçlendiren vitaminler içeren yumurta kemiklerimizi güçlendirerek hastalıklara karşı korur.

Yumurtanın diğer faydaları;
 • Meme kanseri riskini azaltır.
 • Saçları güçlendirir.
 • Kandaki iyi kolesterolü arttırır.
 • Enerji verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
Yumurta zayıflatır mı?

Evet hemen hemen her gün tüketilen yumurta diyetle birlikte zayıflamaya yardımcıdır… Yumurta protein içermesinden dolayı zayıflamaya yardımcı bir besindir. Ayrıca omega-3 içerir ve uzun süre tokluk hissi verir. Yumurta yediğiniz zaman daha geç acıkırsınız.

Yumurtanın Besin Değeri ve Kalorisi

yumurtanın kalorisi besin değeri
yumurtanın kalorisi besin değeri

Yumurta besleyici özellikleri yanında kalorisi oldukça düşük bir besindir. 1 orta boy büyüklükte bir yumurta yaklaşık 70 kaloridir. Sağlıklı beslenmek isteyenler ve kilo vermek isteyenler için yumurta tüketmek en iyi seçeneklerden birisidir.

Yumurtanın Besin Değeri

 • Besin                      Bütün       Beyaz            Sarı
 • Enerji (k kal)              75              17                59
 • Protein (g)                 6.25           3.52             2.78
 • Yağ (g)                      5.01              0               5.12
 • Karbonhidrat (g)         0.6              0.3              0.3
 • Yağ Asitleri                4.33              0               4.33
 • Doymuş Yağ (g)         1.55              0               1.55
 • Kolestrol (mg)            213              0                213
 • B6 Vitamini                0.070       0.001            0.0069
 • Folat (mcg)               23.5           1.0                22.5
 • Vitamin B12 (mcg)    0.50           0.07               0.43
 • Vitamin A (IU)          317.5            0                317.5
 • Vitamin E (mg)          0.70            0                 0.70
 • Vitamin D (IU)          24.5             0                 24.5
 • Tiamin (mg)             0.031        0.002            0.028
 • Riboflavin (mg)        0.254         0.151            0.103
 • Niasin (mg)             0.036         0.031            0.005
 • Kolin (mg)               215.1         0.42              214.6
 • Biotin (mcg)              9.98          2.34              7.58
 • Kalsiyum, (mg)          25              2                  23
 • Demir, (mg)              0.72          0.01               0.59
 • Magnezyum, (mg)       5               4                   1
 • Bakır, (mg)               0.007         0.002            0.005
 • İyot, (mg)                0.024         0.001            0.023
 • Çinko, (mg)               0.55           0                  0.55
 • Sodyum, (mg)            63            55                   7
 • Manganez, (mg)        0.012        0.001             0.011

Her Gün Yumurta Yersek Ne Olur?

her gün yumurta yersek ne olur
her gün yumurta yersek ne olur

En çok tüketilen besinlerden biri olan yumurta ile ilgili merak ettiğimiz bir diğer konu da her gün yumurta yemek zararlı mı? ya da her gün yumurta yersek ne olur gibi sorulardır. Yumurta hakkında bilinmesi gereken en önemli şey alerjik yan etkisi yüksek bir besindir. İşte tam da bu nedenle kişide öncelikle yumurtaya alerji reaksiyonu tespit edilmelidir. Eğer yumurtaya karşı herhangi bir reaksiyon meydana gelmiyorsa kişide yumurta alerjisi yok demektir.

Yumurta içerdiği besin değerleri ile çok zengin bir besleyicidir. Ve bu zengin içerik sayesinde insan vücudunda pek çok fayda sağlamaktadır. Her gün düzenli olarak yumurta tüketerek vücuda sağlanan olumlu katkılar şu şekildedir;

Günde 2 Yumurta Yersek Ne Olur?
 • Yumurta içeriğinde kolin maddesi yüksek miktarda bulunur. Bu nedenle her gün düzenli olarak yumurta yemek beyin sağlığına ve gelişimine çok fayda sağlar. İlerleyen yaş ile birlikte görülen bunama, demans ya da unutkanlık gibi sorunlar ile mücadele eder.
 • Ayrıca yumurta içerisinde zengin olarak bulunana bir diğer madde ise lutein maddesidir. Lutein maddesi gözün beyazında bulunur ve eksikliğinde görmek kayıpları ile ilgili ciddi sorunlar meydana gelir. Bu nedenle her gün yumurta yemek göz sağlığına karşı korur ve olası göz hastalıklarına karşı savaşır.
 • Yumurta kötü kolesterol seviyesini en ideal seviyede tutar. Ve kolesterole bağlı olarak görülen tansiyon ya da  kalp damar sorunlarını en aza indirir.
 • Yumurta içindeki etken maddelerden biri olan fosfolipidler saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır. Her gün yumurta yemek saç ve cildi yeniler, yaşlanmayı geciktirir.
 • Günlük alınması gereken vitamin içeriklerinden biri de D vitaminidir. Son yapılan araştırmalara göre her gün düzenli olarak yumurta yemek ihtiyaç duyulan D vitaminini karşılamaktadır.
 • Yumurta ayrıca karaciğerdeki toksinlenmeyi önler ve karaciğeri temizler.

Her Gün Yumurta Yemek Zararlı Mı?

hergün yumurta yemek zararlı mı
hergün yumurta yemek zararlı mı

Yumurta, toplumumuzda en çok tüketilen besinlerden biridir. Neredeyse her öğünde tüketilen yumurta bazı kişiler ve bazı durumlarda zararlı etkiler gösterebilir. Örneğin yumurtanın beyazı ve sarısı farklı içeriklere sahiptir. Mesela yumurtayı kalsiyum ve protein kaynağı olması sebebi yumurta beyazının zengin içeriğidir. Buna karşın yumurtanın sarısı hem kalori yönünden hem içerik yönünden dikkatle tüketilmesi gerekmektedir.

Yumurta her ne kadar faydalı bir besin de olsa aşırı miktarda tüketilmesi ciddi sorunlara yol açar. Bu nedenle yumurta tüketmemek kadar aşırı miktarda tüketmek de çok büyük sorunlar yaratır.

Yumurta Neden İnsana Dokunur?
yumurta yemek zararlı mı
yumurta yemek zararlı mı

Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişiler için yumurta yemek sorun yaratabilir. Ayrıca yumurtayı aşırı miktarda tüketmek bazı hastalıkların tetikleyicisi olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar kalp ve koroner hastalıkları ile kandaki kolesterol seviyesinin birebir etkili olduğunu göstermiştir. Kolesterol seviyesi yüksekliğinde kalp hastalıklarının görülme sıklığı artar.

İşte bu noktada yumurta kolesterol seviyesini ne kadar artırdığını bilmek önemli bir konu haline gelmektedir. Hesaplamalara göre 1 adet yumurta yaklaşık 220 mg kolesterol içermektedir. Dolayısı ile yumurta tüketen her bireyin kolesterol seviyesi artmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken kişinin beslenme tipidir. Yani kolesterol yönünden zengin besleniyorsa günde 1 yumurta yemesi kolesterolünün artmasına ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle Akdeniz beslenme tipini benimseyen kişilerin yumurta tüketiminde özellikle dikkatli olması tavsiye ediliyor.

Özetle söyleyecek olursak günde 1 adet yumurta insan sağlığı için bir çok olumlu etkiler sunarken günlük aşırı miktarda yumurta yemek istenmeyen etkilere yol açabilir. Bazı hastalıkları tetikleyebilir. Bu nedenle günde 1 tane yumurta tüketmek en doğrusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here