1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir
1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalıyız?

1 kilo kaç kalori, 1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir, , 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım? 1000 kalori kaç kilo yakar? Günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir? Zayıflamak için günde kaç kalori yakılmalı? Haftada 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım, Haftada 1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım, 7400 kalori kaç adım, 10000 adım kaç kalori, 1000 kalori yakmak kaç kilo verdirir gibi kalori hesaplama ile ilgili merak edilen tüm soruların uzman cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz…

Kalori Hesaplama

kalori hesaplama
kalori hesaplama

Kalori hesabı yapmak neden önemlidir? Sorusunu cevaplayarak başlayalım… İnsan vücudu belli bir ritimde ve dengede çalışır. Gün içinde yaptığımız bütün faaliyetler hareketler enerji sayesinde gerçekleşir. Nasıl ki bir araba benzini olmadan hareket edemez ise insan da enerji harcamadan hareket edemez. Vücudumuzda enerjinin açığa çıkması için yağ yakımı gerçekleşir. Yağ yakımı için besinlerden aldığımız kalori değeri bu nedenle önemlidir. Günlük alınması gereken kalori miktarınızı bilerek ona göre düzenli ve sağlıklı beslenmek bu nedenle çok önemsenmektedir. Diğer taraftan zayıflamak için de bu bilgi kalori hesaplama olarak çok faydalı etkiler gösterir. Yani gün içinde beslenmenize göre ne kadar fazla yağ yakarsanız kalori harcarsanız bir o kadar fazla zayıflarsınız.

Örneğin günlük kalori ihtiyacınız ortalama olarak 2100 kalori olarak hesaplandıysa ve siz günlük beslenme planınızı hesapladığınızda toplam 2500 kalori ile besleniyor ve spor yapmıyorsanız (2500-2100=400 kalori ) her gün 400 kalori fazla enerji ve yağ birikimi yapıyorsunuz anlamına gelir. Diğer bir deyişle bu şekilde beslenmeye devam ederseniz yaklaşık 2 hafta içerisinde 1 kilo alacak olduğunuzu görebilirsiniz. Ve bu şekilde devam eden uzun vadede daha da fazla kilo alımına sebep olacağını belirtmek isteriz.

Ancak bunu değiştirmek sizin elinizde… Tek yapmanız gereken günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayarak bu planda beslenmeye sürekli olarak devam etmek. Zayıflamak istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınızın makul ölçüde bir miktar altında beslenerek ya da düzenli olarak spor yapıp kalori harcayarak kilo verme sürecini başlatabilirsiniz. Yok, ben kilo almak da kilo vermek de istemiyorum diyorsanız günlük kalori ihtiyacınız kadar beslenmeye dikkat etmeniz yeterli olacaktır 🙂

Şimdi gelin dilerseniz kilo vermek için kaç kalori yakmalıyız ile ilgili merak edilen diğer sorulara birlikte göz atalım…

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekiyor?

1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekiyor
1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekiyor

Zayıflamak isteyen herkes biliyoruz ki 1 kilo kaç kalori diye çok merak ediyor… O halde hemen açıklayalım 🙂

Yapılan araştırma sonuçlarına göre bir insanın vücudundan 1 kilo yağ yakmak yani 1 kilo vermek için harcanması gereken enerji kalori (kcal) değeri ortalama olarak 7 bin 400 kalori olarak hesaplanmaktadır. 1 kilo vermek için yakmanız gereken kalori miktarı 7400 kalori (kcal) olduğu yapılan araştırma sonuçlarınca ortaya konulmuştur.

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım
1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım

Zayıflama sürecinde kalori hesaplama yöntemi ile kilo vermek istiyorsanız, öncelikle günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamanız gerekir. Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir değerdir. Kişinin cinsiyeti, yaşı, boyu, var olan kilosu, metabolizma hızı ya da hormonel durumu gibi pek çok faktör günlük kalori ihtiyacını kişiye özel bir değer olduğunu ortaya koyar.

Günlük kalori ihtiyacınızın kaç olduğunu en doğru şekilde bir diyetisyenden yardım alarak çeşitli test ve tetkiklerden sonra öğrenebileceğinizi belirtmek isteriz. Bu konuda internette pek çok farklı ve yanlış yönlendirmelere maruz kalmadan uzman bir doktordan yardım almak en doğru seçenektir.

Günlük kalori ihtiyacınızı öğrendikten sonra bu miktarın makul seviye altında beslenerek ya da ekstra egzersizler ile kalori harcayarak siz de kilo vermeye başlayabilirsiniz. Örneğin günlük beslenmenizde 700 kalori miktarınca kısıtlamaya giderek istikrarlı bir şekilde devam ederseniz yaklaşık 10 gün içinde 1 kilo vermiş olabilirsiniz. Bu 700 kalorinin 300 kalorisini beslenmenizde kısıtlamaya giderek 400 kalorisini de yürüyüş, bisiklet ya da pilates gibi egzersizler yaparak da kolaylıkla harcayabilirsiniz.

1000 Kalori Kaç Kilo Yakar?

1000 kalori kaç kilo yakar
1000 kalori kaç kilo yakar

1000 kalori yakmak kaç kilo verdirir, 1000 kalori kaç kilo sorularının cevaplarını vermeden önce belirtmek isteriz ki günde 1000 kalori harcamak bazı kişiler için zorlayıcı olabilir. Ya da günde 1000 kalori ile beslenmek de aynı şekilde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 1000 kalorilik şok diyetler olarak geçen bu diyetlerin aslında kilo verdirdiği iddia edilse de sonrasında hızla verilen kilodan daha fazlasını aldırdığını unutmayın. Zayıflama süreci ne kadar uzun vadeye yayılırsa o kadar sağlıklı ve bir o kadar da kalıcı zayıflama gerçekleşir…

Şimdi sorumuzun cevabına geçelim; 7400 kalorinin 1 kg yağ yaktığını söylemiştik. Bu hesaplamaya göre günlük 1000 kalori harcamanın ise bir haftada 700 gr  – 1 kilo arasında yağ yaktığını söyleyebiliriz.

Günde 500 Kalori Yakmak Ayda Kaç Kilo Verdirir?

günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir
günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir

Bir diğer merak edilen sorulardan biri de günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir, zayıflatır mı? sorusudur. Belki de en ideal düzeyde istenen kalıcı zayıflamayı sağlayan kalori yakma ritmi günlük 500 kalori harcamaktır. Ortalama insan vücuduna göre bu değer kabul edilse ve daha uygulanabilir olsa bile yine de farklı kişiler tarafından zorlanabilecekleri bir kalori harcama ritmi olabilir. İşte bu nedenle günlük ne kadar kalori azaltmaya gideceğinizi diyetisyen yardımı ile belirlemeniz en doğrusu olacaktır.

Günde 500 kalori yakarak 1 haftada yaklaşık olarak yarım kilo, iki haftada ise en az 1 kilo vermiş olabilirsiniz. Günlük 500 kalori harcamaya devam ettiğiniz sürece 1 ay boyunca ortalama 2 – 2,5 kilo verebilirsiniz.

Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Yakılmalı?

zayıflamak için günde kaç kalori yakılmalı
zayıflamak için günde kaç kalori yakılmalı
  • 1 haftada 1 kilo vermek için günde 1000 kalori yakılmalıdır. 1000 kalorinin 500 kalorisini gün içinde yediklerinizden kısarak, 500 kalorisini de günde 10 bin adım atarak harcayabilirsiniz. Ancak bu çoğu kişiye ağır gelebilen bir ritim olabilir.
  • 2 haftada 1 kilo zayıflamak için günde 500 kalori yakılmalıdır. Günde yakacağınız 500 kalorinin 250 kalorisini yediklerinizden kısıtlamaya giderek, 250 kalorisini de günde 5000 adım atarak harcayabilirsiniz.

Haftada 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

haftada 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım
haftada 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım

Kalori hesaplama ile ilgili oldukça merak edilen bir diğer sorular ise haftada 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım ya da haftada 1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım gibi sorulardır.

Öncelikle kalori hesaplama yöntemi ile haftada 1 kilo vermek için günlük kalori ihtiyacınızı bilmeniz gerekir. Günlük kalori ihtiyacınızın altında beslenerek ya da ekstra egzersizler yaparak kalori yakıp kilo verme sürecinizi başlatabilirsiniz. Kilo verme kişiye özel bir durum olduğu için kişinin yaş, kilo, boy ve cinsiyet gibi özellikleri zayıflama durumuna etki eder. Bu nedenle ezbere kalori harcamak işe yaramayabilir. Kendinizin günlük alması gereken kalori miktarını öğrendikten sonra kalori yakma planınızı buna göre yapabilirsiniz.

Örneğin günlük kalori ihtiyacınıza göre beslenme planınızda her gün 700 – 750 kalori azaltmaya giderseniz haftada 1 kilo zayıflamış olacaksınız. Kalori alımından ziyade ne kadar kalori yaktığınızın da önemli olduğunu unutmayın. Özetle metabolizma hızınızı öğrenip en ideal kaloriyi alarak ve böylece haftada toplam 7400 kalori azaltmış olarak bir haftada 1 kilo verebilirsiniz.

7400 Kalori Kaç Adım?

7400 kalori kaç adım
7400 kalori kaç adım

1 kg ağırlığında yağ yakımını yani 1 kilo zayıflamanızı gerçekleştiren kalori miktarı olan 7400 kaloriyi nasıl ve ne şekilde yakacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Hemen belirtelim bir haftada 7400 kalori değerinde az beslenerek haftada 1 kilo vermeyi garantileyebilirsiniz. Öte yandan beslenmenize uygun ölçüde devam edip 7400 kalori değerinde enerji harcayarak da zayıflamanız mümkün.

Yağ yaktıran ve kalori harcatan en etkili egzersiz adım atmaktır yani yürüyüş… O halde hemen belirtelim 7400 kaloriyi yakmak için atmanız gereken adım sayısı toplam 148.000 (148 bin adım) olarak hesaplanmaktadır. Bu adım sayısını günlere bölerek yürüdüğünüzde tam olarak 1 kg yağ yakmış olacaksınız. Küçük bir hesaplama ile belirtirsek günde 10 bin adım atarak yaklaşık 14 günde 1 kilo vermiş olacaksınız.

10000 (10 bin) Adım Kaç Kalori?

10000 adım kaç kalori
10000 adım kaç kalori

10000 (10 bin) adım kaç kalori yakar, 10 bin adım kaç kalori yaktırır gibi 10 bin adım kaç kalori sorusunun cevabına bakalım şimdi de…

Günde 10 bin adım atmak yaklaşık olarak 500 kalori (kcal) civarında enerji harcamanızı sağlar. Bu şekilde her gün düzenli olarak 10 bin adım atarak yürüyüşe bir hafta boyunca devam ederseniz yarım kilo, iki hafta boyunca devam ederseniz ise tam 1 kilo zayıflamış olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here