Grip Belirtileri Nelerdir? Gribe Ne İyi Gelir?

grip belirtileri nelerdir gribe ne iyi gelir
grip belirtileri nelerdir gribe ne iyi gelir
Grip Nedir?

Bir solunum yolu rahatsızlığı olarak bilinen gribe, A, B, C virüslerinin yanı sıra influenza virüsü de neden olmaktadır. Bu virüsler boğaz, burun ya da akciğere yerleşebilirler. Grip erken tanı ve tedavi altına alınmazsa ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle grip belirtileri nelerdir sorusunun cevabı önem kazanır. Grip nedir, grip nedenleri ve gribe ne iyi gelir konu başlıkları halinde araştırma sonuçlarını yazı içeriğinde bulabilirsiniz. Faydalı olmasını dileriz…

Grip Belirtileri Nelerdir?

Yaş olarak genç ve bağışıklık sistemi daha güçlü kişilerde grip belirtileri daha hafif olarak ortaya çıkar. Ancak astım ya da kalp yetmezliği gibi ağır kronik hastalığı olan kişilerde grip hiç vakit kaybetmeden tedavi altına alınmalıdır. Gribin erken tanı ve tedavisinde belirtilerini bilmek ve haberdar olmak çok önemlidir.,

Kemik Suyu Nasıl Yapılır

Gribin ilk ve en sık görülen belirtisi burun akıntısıdır. Ayrıca grip belirtileri olarak şunlar yer alır;

 • Ani başlayan yüksek ateş
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Terleme
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Öksürüğe bağlı olarak öğürme ya da kusma

Gribe Ne İyi Gelir?

gribe ne iyi gelir
gribe ne iyi gelir

Kış ayı, hastalık ayıdır. Her ne kadar yağmurda ıslanmak veya karlı havalarda kartopu oynak herkes için bir zevk olsa da, sonrasında hastalıkla mücadele etmek de bir o kadar zordur. Grip, en şiddetli kış hastalıklarından birisidir. Viral hastalıklar grubunda yer alan grip, bulaşıcı bir hastalıktır; öksürük, yüksek ateş,halsizlik, şiddetli baş ağrısı, boğaz iltihabı ve burun akıntısı gibi sorunlarla, belirli bir süre kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda bozmaktadır. Grip, genelde evde dinlenmeyle geçer. Etkili bir tedavi yöntemi yoktur. Ateşin düşürülemediği ciddi vakalarda bazı ilaçlarla iyileşme süreci desteklenebilir. Onun haricinde grip tedavisi için, evde bazı bireysel yöntemler uygulanabilir.

Grip olanlar, ilaç kullanmak yerine, gribe ne iyi gelir? diye araştırma yapıp, doğal yollarla hastalıktan kurtulmak ister. Grip, dikkatli olmak kaydıyla, evde tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Evde grip nasıl geçer? sorusu için verilebilecek ilk cevap, dinlenmek olacaktır. Bol bol dinlenmek, hem gribin olumsuz etkileriyle birlikte tedavi edilmesini sağlar, hem de hastalığın daha çok kişiye bulaşmasını önler. Sonrasında ise yapılması gereken, bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerden tüketmek olacaktır.

C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli vitamindir. Grip olan kişi, bol miktarda C vitamini almalıdır. Mandalina, portakal, havuç ve elma, C vitamini açısından oldukça zengindir. Klasik tavuk suyu çorbası, grip tedavisindeki önemini hala korumaktadır. Kuşburnu, grip ve ıhlamur çayları da, gribin kısa sürede tedavi edilmesine destek olur. Doğal antibiyotik etkisine sahip olan soğan ve sarımsak, iltihap kurutucu özelliklerinden dolayı, boğaz iltihabını gidermeye yardımcı olur, grip tedavisini olumlu yönde destekler.

Çoğu grip hastası, ilaca gerek duymadan sağlıklı beslenerek ve vücut direncini yüksek tutarak iyileşebilir ancak, bazı durumlarda süreç uzayabilir ve belirtiler şiddetlenebilir. Bu gibi durumlarda, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve gereken tedaviye başlanmalıdır.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

öksürüğe ne iyi gelir
öksürüğe ne iyi gelir

Öksürük, akciğerdeki balgamın ve soluk borusundaki yabancı maddelerin atılması için vücudun gösterdiği bir tepkidir. Balgamlı veya kuru şekilde görülebilir. Balgamlı öksürük, kuru öksürüğe göre her zaman iyidir. Çünkü, istenmeyen maddelerin vücuttan atılması kolaydır.

Kuru öksürük ise, daha şiddetlidir, boğazda tahrişe, karın ve kas ağrılarına sebep olabilir. Balgamlı öksürüğü kesmek için herhangi bir müdahaleye gerek yoktur ancak kuru öksürüğü geçirmek için bazı yöntemler denenebilir. Evde öksürüğe ne iyi gelir sorusu için evde denenebilecek birkaç alternatif tedavi yöntemi önerebiliriz.

 • Zencefil ve bal karışımı: Zencefil ve bal karışımının öksürüğe iyi geldiği, herkes tarafından bilinmektedir. Bir tatlı kaşığı bal ile yarım çay kaşığı zencefil karıştırılıp yutulur. Günde iki ya da üç kez tekrarlanabilir. İkinci kullanımda etkisini göstermeye başlayacaktır.
 • Karabiber bal karışımı: Karabiber ile bal karışımı, zencefilli karışım kadar etkili bir karışımdır. Öksürüğün evde tedavisi için, mucizevi etkileri bulunan doğal ve etkili bir ilaçtır.
 • Ballı ılık su: Ballı ılık su, boğazları yumuşatarak kuru öksürüğü keser. Aynı zamanda, tahriş olmaya bağlı boğaz ağrısının şiddetini hafifletir.
 • Kara turp ve bal: Öksürükten muzdarip olan ve öksürük nasıl geçer? diye merak edenlere önerebileceğimiz bir diğer yöntem de, kara turp ve bal yöntemdir. Orta boy bir kara turpun içi oyulur ve bal doldurulur. Altından küçük bir delik açılarak bir kabın içerisine oturtulur. Altına akan su, kaşıkla içilir.
 • Elma kabuğu, ayva yaprağı, limon ve tarçın çayı: Hepsinden birer parça katılarak hazırlanacak çay, hem öksürüğü keser hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.

Grip ve öksürük, basit gibi görünse de aslında ciddi hastalıklardır. Doğal tedavi yöntemlerinin düzenli olarak ve gereken miktarlarda uygulanması ile bol istirahat edilmesi sonucunda geçicidir ancak, bazı durumlarda daha farklı boyutlarda seyredebilir ve hayati tehlike doğurabilirler. Bu nedenle, hastalık aşamasında, alanında uzman bir doktorla işbirliği içerisinde olmak, gerekirse doktorun önerdiği tıbbi veya doğal tedaviyi eksiksiz uygulamak, çabuk iyileşmek açısından faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here