Siyah Fasulye Nedir? Siyah Fasulye Faydaları Nelerdir?

siyah fasulye nedir faydaları nelerdir
siyah fasulye nedir faydaları nelerdir

Siyah Fasulye Nedir?

Beyaz fasulye kadar tüketilmese de mutfaklarımızda yavaş yavaş yerini almaya başlayan siyah fasulyenin herkes tarafından bilinmese de çok önemli faydaları vardır. Bitkisel protein zengini olan siyah fasulyenin faydalarına geçmeden önce siyah fasulye nedir, nerelerde yetişir öncelikle onu açıklayalım. Ardından siyah fasulyenin faydaları ve siyah fasulye nasıl pişirilir hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Maş Fasulyesi Faydaları Nelerdir?

Siyah Fasulyenin ana vatanı Amerika’dır. Yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişi olan siyah fasulye özellikle Latin Amerika ülkelerinde bol miktarda tüketilir. Baklagiller ailesinden bir besin olan siyah fasulyenin lif içeriği de diğer baklagillere göre daha fazladır. Faydalarının çok olması nedeniyle günümüzde ülkemizde de üretilen ve marketlerde satılan siyah fasulye sağlığımız için oldukça yararlı vitamin ve mineraller de içerir.

Siyah fasulyede A, B2 ,B3 ,B6 ,B9 vitaminleri bulunur. Potasyum, çinko, folik asit gibi vücudumuz için çok önemli olan mineraller siyah fasulyede bulunur. Demir, besin lifi ve protein bakımından da oldukça zengin olan siyah fasulye kalsiyum içeren bir baklagillerdendir.

Siyah Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

siyah fasulye nedir
siyah fasulye nedir

Bağışıklık; Siyah fasulye bağışıklık sistemimiz için önemli olan vitamin ve mineralleri içerir. Özellikle kış aylarında hastalıklara karşı direnci düşen vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. İçerdiği bitkisel protein kas kütlesini korumaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan Şekerini Dengeler; Şeker hastası olan bireylerin en çok dikkat etmesi gereken nokta beslenme şekilleridir. Kan şekerinde ani yükselme yaratmayacak besinlerin tüketilmesi de bu yüzden çok önemlidir aynı zamanda daha sağlıklıdır. Siyah fasulye kan şekeri dostu besinlerdendir. Kan şekerinde ani yükselmelere neden olmaz ve şekerin dengelenmesine olumlu etki yapar.

Kalp Sağlığını Korur; Kalp dostu besinlerden olan siyah fasulye kandaki kolesterolü yükseltmez ve kalp sağlığını korur. Damar tıkanıklığına neden olmaz. Kalp krizi ve felç gibi hastalıkların riskini azaltır.

Sinir Sistemini Korur

Siyah fasulyenin sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sinir sistemi için olumlu etki yaratır.

Kansere Karşı Koruyucudur; Siyah fasulye kansere karşı savaşan besinlerden birisidir. Siyah fasulye içinde kanser hücrelerinin gelişimini önleyen özler vardır. Kanserden korunmak ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi için siyah fasulyenin tüketimi önerilir.

Kemik Sağlığını Korur; Kemik sağlığı için en faydalı mineral kalsiyum minarelidir. Siyah fasulye kemik sağlığı için oldukça önemli olan kalsiyum minarelini içeren bir baklagildir. Özellikle gelişme çağında olan çocukların kemik sağlığının korunması ve gelişmesi için kalsiyum zengini besinleri tüketmesi gerekir. Kalsiyum almak için siyah fasulye rahatlıkla tüketilebilir.

Karaciğeri Temizler; Siyah fasulye karaciğerimiz için iyi bir temizleyicidir.  Siyah fasulyenin temizleyici özelliği selenyum mineralinden gelmektedir. Selenyum vücudumuzdaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan bir mineraldir. Siyah fasulyede bulunan selenyum minerali karaciğerin temizlenmesini sağlar ve zararlı iltihapların vücuttan atılmasına yardım eder.

Sindirim Sistemi; Siyah fasulye lif içeriği yüksek bir besindir. Lifler sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlar. Bağırsak faaliyetlerini düzenler. Şişkinlik ya da kabızlık gibi sindirim sorunlarının azalmasını sağlar.

Kilo kontrolü; Siyah fasulye faydalı karbonhidrat içerir ve vücudumuza enerji verir. Besin lifi içermesinden dolayı tokluk hissi vererek daha geç acıkma sağlar. Kilo kontrolü yapanlar için bitkisel protein içermesi de oldukça faydalıdır. Protein kas kütlesinin artmasını etki eder ve tokluk hissi verir.

Mide Rahatsızlıkları; Siyah fasulyeyi sağlığımız için bu kadar faydalı kılan nedenlerin başında içerdiği lif gelmektedir. Lifler ham sindirim hem de mide sağlığımız için oldukça faydalıdır. Siyah fasulyenin içindeki lifler ve vitaminler gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Siyah Fasulyenin Diğer Faydaları; 
 • Siyah fasulye kolon kanserine karşı etkilidir. Kolon kanserine karşı koruyucudur.
 • İyi bir anti bakteriyeldir. Siyah fasulye iltihap ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Gut hastalığına karşı iyi gelir.
 • B6 vitaminini bol miktarda içeren siyah fasulye bağırsak kanserine karşı korur.
 • Siyah fasulye mide kanserine karşı koruyucudur.
 • Böbrek rahatsızlıklarına siyah fasulyenin iyi geldiği bilinmektedir.
 • Siyah fasulye saç sağlığını korur. Saçın dökülmesini azaltır.

Siyah Fasulye Nasıl Pişirilir?

siyah fasulye nasıl pişirilir
siyah fasulye nasıl pişirilir

Geleneksel Türk mutfağında fasulye bol miktarda tüketilen bir besindir. Siyah fasulye nasıl pişirilir? son yıllarda siyah fasulye tüketenler arsında merak edilen konulardan biridir. Siyah fasulye pişirme yöntemi bildiğimiz kuru fasulye pişirme yöntemi ile aynıdır.

Siyah fasulye nasıl pişirilir? Siyah fasulye yumuşaması için üzerini geçecek şekilde su dolu tencerede yaklaşık 1,5 saat pişirilir. Haşlanan siyah fasulye daha sonra salça, soğan ve klasik pişirme yöntemi ile pişirilir.

Siyah fasulye siyah kabukları ile dikkat çeken bir besindir. Pişirirken siyah kabuklar çıkarılmaz. Siyah fasulyenin kabukları tat olarak acımsı bir tat verebilir. Ancak en faydalı özler siyah kabuklarında bulunur, dolayısıyla pişirirken kabukların çıkarılmaması özellikle önemlidir.

Siyah Fasulye Salatası Yapılışı

Sağlıklı beslenmek için siyah fasulye salatası oldukça iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca besleyici ve lezzeti ile siyah fasulye salatası ana öğünlerde doyurucu bir yemektir.

Malzemeler;

 • 2 su bardağı haşlanmış siyah fasulye
 • 1 adet küçük boy soğan
 • 2 adet közlenmiş kırmızı biber
 • Konserve mısır
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet dereotu
 • Zeytinyağı ve limon

Yapılışı; Salata malzemeleri olan soğan ve kırmızı biber küçük küçük doğranır. Dereotu ve maydanoz kıyılarak ilave edilir. 2 su bardağı haşlanmış siyah fasulye eklenir. En son mısır konservesi, zeytinyağı ve limon eklenerek siyah fasulye salatası karıştırılır. İsteğe bağlı olarak tuz ve acı biber de ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here