Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

propolis nedir faydaları nelerdir
propolis nedir faydaları nelerdir

Çok eski çağlardan beri şifa kaynağı olarak bilinen propolis son yıllarda hemen hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Günümüzde bağışıklık sistemini güçlendirmek için akla ilk gelen ürünlerden biri olan propolis nedir sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Propolis hakkında tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Propolis arıların bal yaparken bitkilerden ürettikleri ve kovanlarının yalıtımı sırasında kullandıkları reçineye benzeyen yapışkan bir maddedir. Arıların propolisi yapma sebebi; kovanlarının hijyenini sağlamak, kovanı bakteri ve enfeksiyonlardan korumak. Bunun yanında propolis ile bir yandan kovanın bakım ve onarımını yaparken bir yandan da kovana başka küçük canlıların girişini engellemek.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Propolis hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak, propolisin faydalarını daha yakından görmek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Ama önce propolis nedir isterseniz önce ona bakalım.

Propolis Nedir

Arılar bal üretirken çeşitli bitkilerden enzim toplarlar. Arıların bitki ve ağaçların kabuklarını çiğnemesi sonucu elde ettikleri macuna propolis denir. Propolis aslında çok eski çağlardan bu yana bilinen bir maddedir. Propolis çok eski tarihlerden bu yana ağız ve vücut yaralarının iyileşmesi için kullanılan ve ilaç etkisi yaratan bir karışımdır.

Propolis Yunanca kökenli bir kelimedir.  Propolis kelimesi şehir anlamına gelen polis kelimesine önce anlamındaki ön ek pro’nun gelmesi ile oluşmuştur. Aslında anlamı Pro(ön) ve polis (koruyan) anlamlarının birleşmesi olarak da düşünülebilir.

Arılar bal üretirken ağaç kabukları ve bitkilerden aldıklarını çiğnerler. Elde ettikleri macunu enzim ile zenginleştirmesi sonucu propolis oluşur.

17.yy’da ilaç olarak kullanılan bir madde olan propolis günümüzde eskisi kadar olmasa da hala kullanılmaya devam ediyor. Günümüzde kullanımının azalmasının nedenleri arasında aslında ilaç sanayisinin gelişmesiyle antibiyotik ilaçların içilmesidir. İlaç sanayisinin gelişmediği eski yıllarda günümüzdeki antibiyotiklerin iyileştirici görevini propolis görmekteydi.

Günümüzde kullanım alanı oldukça geniş olan propolis; kozmetik sektöründen gıda ürünlerine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunun yanında propolis diş temizleme iplerinde de kullanılmaktadır. Propolis damla ya da kuru toz halde kullanımı da mevcuttur.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

propolis faydaları nelerdir
propolis faydaları nelerdir

Propolis neye faydalıdır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz, işte propolisin faydaları;

Propolisin en önemli faydası mikroplara karşı oldukça etkili olması ve iltihap giderici olmasıdır. İmmün sistemini de uyararak antikanserojenik etki  göstermektedir. Zaten bal iyi bir antioksidan kaynağı iken propolis antioksidan açısından baldan daha iyi bir kaynaktır. Spektrum içeren antibiyotik olan propolis vücuttaki zararlı maddelerin direnç göstermesini azaltır ve yararlı bakterilere karşı olumsuz bir etki de yapmaz.

Propolis çok iyi bir antibiyotik kaynağıdır. Doğada bulabileceğimiz en iyi antibiyotik kaynaklarından biri olan propolis, vücudumuz için oldukça yararlı amino asitler içerir. Propolis 38 değerli bioflavonidi içerir ve vitamin değeri yüksektir.

Anti septik özelliği olan propolis ile ağız içi yaralarından etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Propolis ağız ve boğaz mukozasında oluşan rahatsızlıklar için de oldukça faydalıdır. Bunun için propolis oral olarak ya da gargara şeklinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Propolisin daha önce diş iplerinde kullanıldığından bahsetmiştik, aynı zamanda propolisin diş eti iltihabında da tedavi edici etkisi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür.

Propolisin Diğer Faydaları; 

 • Sedef hastalığının iyileşmesine etki eder
 • Mantar oluşumunu engeller.
 • Soğuk algınlığını iyileştirme özelliği vardır.
 • Propolisler şampuana eklenerek saç kepeğini azaltır ve daha sağlıklı saçların oluşmasına katkı sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.
 • Metabolizmanın çalışma işlevini artırır.
 • Ülseri iyileştirici bir çok etki gösterir.
 • Deri enfeksiyonlarına karışı oldukça faydalıdır.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Diş çürüklerine iyi gelir.
 • Çocuklarda iştahsızlığı giderir ve büyüme & gelişimlerine olumlu yönde etki yapar.

Propolis Yan Etkileri, Zararları Var mıdır?

Arı ürünlerine karşı alerjisi olanların propolisi kullanmadan önce doktoruna danışması gerekmektedir. Bunun yanında astım hastalarının, hamile ve emziren annelerin propolisi kullanmadan önce doktoruna danışması önerilmektedir. Kan hastalığı olanların da propolis tüketmesi tavsiye edilmez. Bunun da en önemli nedeni propolisin kanın pıhtılaşmasını yavaşlatacak bileşenleri sahip olması olarak gösterilir.

Propolis Nasıl Kullanılır

propolis nasıl kullanılır
propolis nasıl kullanılır

Propolisin günlük olarak en fazla 2 gram kadar tüketilmesi yeterlidir. Propolis damla oral olarak 1 çay kaşığı tüketilebilir. Propolisi ağız yaraları için kullanacaksanız, 1 tatlı kaşığı propolisi yarım litre suyun içine ilave edip karıştırın. Elde etiğiniz karışımı ağız içine alarak gargara yapabilir, ağız yaralarını iyileştirebilirsiniz.

Propolisin Çocuklarda Kullanımı

Yapılan araştırmalar propolisin çocuklarda kullanımı üzerine bir çok etkisi olduğu  – yönünde… Özellikle uzmanlar uyarıyor: Günde en az 10 damla propolis içeriği 7 – 12 yaş okul çağı çocuklarının bağışıklık sistemlerini güçlendiriyor. Mevsim geçişleri kuru öksürük, burun akıntısı, boğaz  çocuklarda ağrısı, boğaz kaşıntısı, alerjik reaksiyonlar gibi hastalıkların en yaygın olarak görüldüğü dönemler olarak bilinir. Bu dönemlerde B ve T lenfositlerini aktif hale getirerek antikor üretimini artıran propolisin çocuklarda kullanımı direkt olarak bağışıklık sistemini artırmayı hedefliyor. Düzenli olarak propolis kullanan çocukların bu tür mevsim geçişlerindeki hastalıklara yakalanma riskinin önemli derecede azaldığı yapılan araştırmalar ile de ispatlanmış bir gerçek. Tabi ki çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için çocukların düzenli ve doğru beslenmesi ön şart. Propolis gibi içeriklerin doğru ve dengeli beslenen çocuklara destek olarak kullanılması şartını unutmamak gerekir.

Propolis çocuklar için kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir husus propolislerin özütlenmesinin ardından tüketilmesidir. Propolis kovandan çıkar çıkmaz ham hali ile tüketilmemelidir. Bu durum sindirim ile ilgili bir takım sorunlara yol açabilir. Bu nedenle güçlü bir antioksidan kaynağı olan propolisin çocuklarda kullanımı için özütlenmiş propolis içeren karışımdan günlük 10 damla alınması yeterli görülmektedir. Propolisin çocuklarda kullanımı için bal, süt, yoğurt gibi besinlerin içine karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilen en uygun kullanım şeklidir.

Propolisin çocuklar için kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise propolisin menşei ülkesinin araştırılması ve piyasadaki her propolisin çocuklar için kullanılmaması gerektiğidir. Kalitesinden ve üretiminden şüphe ettiğiniz hiçbir ürünü çocuklarınız için kullanmayınız. Propolisi en güvenli alacağınız yerler eczanelerdir. Size en yakın eczaneye danışarak en uygun propolis içeriğini satın alabilirsiniz.

Propolisin Toz Olarak Kullanımı

Propolisin kullanım şekillerinden bir diğeri de toz olarak kullanılmasıdır. Propolis toz olarak tüketmek için 1 tatlı kaşığı propolisi yoğurt ya da bala ilave ederek tüketebilirsiniz.

Propolisi cilt için kullanacaksanız; Egzama ya da sedef hastalığından sorunlu bölgeye propolis uygulayabilirsiniz. Böyle durumlarda bal ve propolisi karıştırabilir sorunlu olan bölgeye sürebilirsiniz.

Propolis Kilo Aldırır Mı?

Propolis içeriğinde bulunan besin değerleri olarak yağ, karbonhidrat ve şeker bulunmaz. Dolayısıyla propolis içeriğinde kalori yoktur. Etkili bir besin takviyesi olarak bilinen propolis sıfır kaloridir. Özellikle zayıflama ve kilo verme sürecinde rahatlıkla tüketilebilir. Propolis ile ilgili merak edilen diğer bir soru ise propolis zayıflatır mı? Yapılan araştırmalar propolisin tek başına kullanıldığı zaman zayıflatıcı etkisinin olmadığını gösteriyor. Ancak aç karnına içildiğinde iştah kesici olduğu biliniyor. Bu nedenle iştah kesici olması yeme düzenin daha kontrollü olmasını ve devamında kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi olduğu söylenmektedir.

Propolis Nereden Alınır?

Propolise ulaşmak günümüzde oldukça kolaydır. Propolisi aktarlarda veya büyük marketlerde ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden satış yapan bal üreticilerinden de propolis almak mümkündür. Ancak bu noktada hatırlatmakta fayda vardır ki piyasada nerede üretildiği ve kalite belgesi olmayan bir çok propolis olduğu görülmektedir. Tüketici olarak propolis satın almadan önce menşei ülkesini, kalite ve izin belgelerini araştırdıktan sonra satın almanızı tavsiye ediyoruz.

Uyarı: Propolis tüketilmeden önce uzman bir hekime danışılmalıdır. Her ürünün yan etkisi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Hem olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak hem de istenilen faydayı elde etmek için kesinlikle  kontrolsüz kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here